Rozes gan Latvijā, gan citviet pasaulē jau izsenis ir viens no krāšņākajiem un izplatītākajiem krāšņumaugiem. Senajā Romā tās bija greznuma un bagātības simbols.
Renesanses laikmetā rozes kļuva par laikmeta simbolu un greznojās tā laika gleznās un arhitektūras veidojumos. Šie ziedi dažādos laikos un kultūrās ir gan slavināti, gan pelti, bet tik un tā ir valdzinājuši ar savu skaistumu, smaržu un spēju sevi aizsargāt.
Lai rozes augtu veselīgas un ilgi un skaisti ziedētu, pirms to stādīšanas dārzkopim ir rūpīgi jāapsver vispiemērotākās šķirnes izvēle un – pats galvenais – jānodrošina šim cēlajam augam piemēroti augšanas apstākļi, kas nozīmē arī rūpīgu to kopšanu.
Pareiza vietas izvēle
Plānojot stādīt rozes, nedrīkst bez ievērības atstāt to vēlmi pēc gaismas – īpaši rozēm patīk rīta saule. Agrie saules stari visaktīvāk rosina rožu augšanu un ziedpumpuru atvēršanos. Karstā laikā ap dienas vidu rozes atpūšas un atsāk augt ap trijiem, četriem pēcpusdienā. Ja debesis ir apmākušās, rožu augšana turpinās visas dienas garumā. Šīs kaprīzes liecina par to, ka rozēm patīk saules gaisma, bet tām netīk tveice un liels karstums – lai rozes saņemtu tām nepieciešamo enerģiju, vismaz piecas sešas stundas dienā tām nepieciešama saules gaisma. Tāpat veiksmīgai rožu augšanai vajadzīga no valdošajiem vējiem pasargāta vieta. Rozes nejutīsies labi vietās, kur ziemā tiek nopūsta sniega sega, jo tā ir nepieciešama augu aizsardzībai no ziemas sala, arī aukstie pavasara vēji traucēs jauno dzinumu augšanu un attīstību, tomēr tām ir nepieciešama gaisa apmaiņa, tāpēc pilnīgs aizvējš arī nebūs piemērots.
Augsnei jābūt labi drenētai, dziļi ielabotai un bagātai ar trūdvielām, kā arī gaisa caurlaidīgai. Optimālā augsnes reakcija ir no neitrālas līdz vāji skābai, kas ciparu izteiksmē ir pH 6,5–7,5. Rozēm nepatiks arī vieta, kur lietavās un atkušņos uzkrājas ūdens.
Cīņa ar ienaidniekiem
Rožu krūmam sakuplojot, tajā mēdz parādīties arī dažādi kaitēkļi. Laputis parādās lapu un kātu virspusē, kā arī jauno dzinumu galotnēs, bet citi kaitēkļi – rožu cikādes, tripši un tīkla ērce – dzīvo lapu apakšā. Lai neļautu kaitēkļiem izdarīt savu postošo darbu, tikko tie ir pamanīti, nepieciešams rozes nomiglot ar kādu no plašā sortimentā piedāvātajiem insekticīdiem (decis, fastah, aktara). Lai rozes nepārsteigtu tādas rožu sēnīšu slimības kā miltrasa vai lapu brūnplankumība (uz lapām brūngani plankumi, kas veicina lapu nokrišanu), ieteicams veikt profilaktisku miglošanu ar kādu no fungicīdiem (amistar, euparen u. c.).
Miglot rozes vajadzētu vasaras sākumā un vidū, pirms sākusies brūnplankumainības izraisītā lapu krišana. Piemērotāko insekticīdu vai fungicīdu vislabāk ieteiks speciālisti dārzkopības veikalos, kas arī pastāstīs, kā to pareizi lietot un kādi piesardzības pasākumi ir jāievēro.
Laistīšana, mēslošana un aprūpe
Laikā, kad rozes intensīvi aug un attīstās jaunie dzinumi, tām ir jānodrošina pietiekams augsnes mitrums un papildu mēslošana. Jaunas rozes jālaista biežāk, vecākas var laistīt retāk, vien ilgstoša sausuma periodā. Jālaista bagātīgi, lai ūdens iesūktos četrdesmit līdz piecdesmit centimetru dziļumā. Rozes labāk laistīt retāk, bet pamatīgāk, nekā bieži un virspusēji, turklāt ieteicams to darīt no rīta vai pēcpusdienā, bet ne vēlu vakarā, jo tad augsne vairs neiesilst un augi cieš no drēgnuma. Nākamajā dienā pēc laistīšanas un lielām lietusgāzēm augsnes virskārtu vajadzētu uzirdināt, lai atvieglotu gaisa piekļūšanu saknēm.
Lai rozes sparīgi augtu un ziedētu, svarīgi ir tās piebarot ar atbilstošu komplekso mēslojumu, kas paredzēts rozēm. Parasti pirmo reizi rozes baro pavasarī nedēļu pēc atsegšanas un apgriešanas, kad tās jau pieradušas pie āra gaisa un sāk raisīties lapu pumpuri. Otrā reize ir ziedpumpuru veidošanās laikā, trešā – pēc pirmā ziedēšanas viļņa, bet ceturtā – tad, kad atkārtoti sāk raisīties ziedpumpuri. Ar slāpekļa mēslojumu pēdējo reizi mēslo jūlija beigās vai augusta pirmajās dienās, jo pirms ziemas nav vēlams stimulēt augšanu. Augusta otrajā pusē ieteicams mēslot ar kāliju saturošu mēslojumu – tas veicina dzinumu nobriešanu.
Maija beigās vai jūnija sākumā parādās pirmie rožu ziedi. Pārziedējušos ziedus nepieciešams nogriezt kopā ar vairākām augšējām trīsdaļīgajām lapām, jo tas veicina jaunu dzinumu un ziedpumpuru veidošanos. Nedrīkst pieļaut rožu sēklu nobriešanu. Ja roze būs izbaudījusi rūpes vasarā, rudenī tā būs veselīga, ar labu lapojumu un rozes salizturība būs krietni palielinājusies, tāpēc nākamajā pavasarī tā atkal varēs mosties un priecēt savu dārznieku.
Raksts tapis sadarbībā ar Green OK
Iegādāties var
• Green OK firmas veikalos
Rīgā, Brīvības 144 un Slokas 12
• Agrimatco Latvia veikalos
Rīgā, Tīraines 5c;
Iecavā, Rīgas 49;
Bauskā, Kalna 12;
Valmierā, Rīgas 76a
• veikalos DEPO, DOMO, PRIZMA, Cenu Klubs un dārzkopības veikalos visā Latvijā.
• Latvijas humusvielu institūts
Tālr. 67370879
info@greenok.lv
www.greenok.lv
IETEIKUMS.
Lai rozes sparīgi augtu un ziedētu, svarīgi ir tās piebarot ar atbilstošu komplekso mēslojumu, kas paredzēts rozēm
ĒRTS LIETOŠANAI. Organominerālais mēslojums Humate Green OK humusvielu koncentrāts & NPK ROZĒM ir no kūdras iegūts humusvielu koncentrāts, kam pievienoti minerālmēsli, kurus augi uzņem caur lapām (tas nodrošina ātru iedarbību). Šo šķidro mēslojumu ir nepieciešams atšķaidīt ar ūdeni un izsmidzināt uz augu lapām. Mēslojuma iepakojums ir izveidots tā, lai to būtu ērti lietot – piecu mililitru paciņas saturu ielej smidzinātājā un pievieno vienu litru ūdens, savukārt 25 mililitru paciņas saturu atšķaida ar pieciem litriem ūdens, šķīdumu samaisa un izsmidzina uz lapām. Miglo, kamēr lapas ir pilnīgi mitras.
Ar vienu litru gatava šķīduma pietiek trīs līdz astoņu rožu apsmidzināšanai (atkarībā no rožu veida un izmēra). Ar šo iepakojumu ir vienkārši sagatavot pareizas koncentrācijas mēslojumu, nav jādomā, kur glabāt atlikušo un cik ilgi tas vēl būs derīgs
***
EKSPERTES VIEDOKLIS
Līga BĀLIŅA, Green OK produktu attīstības vadītāja:
– Maijā un jūnijā par rozēm jārūpējas ir visnopietnāk, jo tas ir pamats tam, kā rozes augs un ziedēs visu vasaru. Tā kā rozes ātri aug, bagātīgi zied un vairāku gadu garumā tiek audzētas vienā vietā, tās ir jānodrošina ar barības vielām. Tāpat kā citiem augiem, tām dzinumu un lapu augšanai ir nepieciešams slāpeklis (N), ziedu veidošanai fosfors (P), bet sakņu sistēmas veidošanai un auga nobriešanai kālijs (K). Turklāt rozēm ir nepieciešams arī kalcijs (Ca), silīcijs (Si), dzelzs (Fe) un magnijs (Mg). Pavasarī un vasaras sākumā ļoti svarīgi ir augus piebarot ar slāpekli saturošu mēslojumu, jo pēc ziemas augam jāsāk strauji augt un jāveido zaļā masa. Augusta beigās un septembrī augus ieteicams piebarot ar kāliju saturošu mēslojumu, kas palīdz augiem nobriest un sagatavoties ziemas miera periodam.
Rožu mēslošanai var izmantot gan satrūdējušus kūtsmēslus un kompostu, gan minerālmēslus, gan dažādus organiskos mēslojumus. Par kūtsmēslu lietošanu speciālistu viedokļi ir dažādi. Daudzi tos iesaka kā ļoti vērtīgu mēslojumu, citi savukārt norāda uz dažādiem blakus faktoriem, piemēram, zemesvēžu un maijvaboļu kāpuru ievazāšanu dārzā, nemaz nerunājot par nezāļu sēklām. Arvien biežāk speciālisti iesaka mēslošanai lietot minerālmēslus vai organominerālus mēslojumus, lai izvairītos no nevēlamas dārza piesārņošanas. Drošāk rožu mēslošanai ir izmantot tieši šai augu grupai paredzētus kompleksos mēslojumus. Ja ziema rozes ir spēcīgi novājinājusi, lieti noderēs humusvielas saturoši līdzekļi, jo tie spēcina rozes, padarot tās izturīgākas pret slimībām un dažādiem stresiem (karstums, sausums, kaitēkļu uzbrukumi), aktivizē augu augšanu, kā arī veicina barības vielu un ūdens uzņemšanu. Paēdušas un padzērušas, rozes būs veselīgas un spēcīgas un ar saviem krāšņajiem un smaržīgajiem ziediem priecēs gan dārznieku, gan nejaušu garāmgājēju.