Ieteikumi, kā rūpēties par savu dzirdi

© F64

Dzir­des pa­slik­ti­nā­ša­nās ir ne ti­kai me­di­cī­nis­ka, bet arī so­ci­āla pro­blē­ma. Vis­bie­žāk no tās cieš cil­vē­ki mū­ža ot­ra­jā pus­ē, sta­tis­ti­ka lie­ci­na, ka 50–60 ga­du ve­cu­mā pa­vā­ji­nā­ta dzir­de ir ap­tu­ve­ni 20% cil­vē­ku, 60–70 ga­du ve­cu­mā – ap 30%, bet, pār­kāp­jot 70 ga­du sliek­sni, šī pro­blē­ma ir jau 40% cil­vē­ku.

Vāj­dzir­dī­ba ne­re­ti at­tīs­tās pa­kā­pe­nis­ki, cil­vēks to il­gu lai­ku ne­ma­na vai arī sa­vu ne­spē­ju kaut ko sa­dzir­dēt skaid­ro ar no­gu­ru­mu, ar to, ka vis­ap­kārt val­da trok­snis vai arī sa­ru­nu biedrs klu­si un ne­skaid­ri mur­mi­na zem de­gu­na. Dau­dzi ne­vē­las pat pa­ši sev at­zīt, ka sā­ku­ši slik­tāk dzir­dēt, jo uz­ska­ta to par ap­kau­no­jo­šu ve­cu­ma iz­paus­mi. Bie­ži vien pirm­ie, kas pie­vērš uz­ma­nī­bu ve­co ļau­žu dzir­des pro­blē­mām, ir tu­vi­nie­ki un ci­ti ap­kār­tē­jie, ku­riem ro­das grū­tī­bas ar vi­ņiem ko­mu­ni­cēt. Dzir­des vā­ji­nā­ša­nos cil­vē­ki ne­re­ti sma­gi pār­dzī­vo, da­ži no­slē­dzas se­vī un iz­vai­rās no sa­bied­rī­bas, da­ži kļūst aiz­do­mu pil­ni, vieg­li aiz­kai­ti­nā­mi, pat nik­ni, ci­ti slīgst de­pre­si­jā. To ne­va­jag pie­ļaut, ir jā­mek­lē me­di­cī­nis­ka pa­lī­dzī­ba un jā­no­skaid­ro, ko lie­tas la­bā var da­rīt.

Spe­ci­ālis­ti ve­cum­die­nām rak­stu­rī­gās dzir­des iz­mai­ņas vis­bie­žāk sais­ta ar dzir­des ner­va ga­la no­lie­to­ša­nos. Iek­šē­jā ausī ir mem­brā­na, kas svār­sto­ties pie­ska­ras dzir­des ner­va ga­lam, un šī pie­skar­ša­nās ra­da dzir­des sa­jū­tu. Dzī­ves lai­kā tā at­kār­to­jas ne­skai­tā­mas rei­zes, un iek­šē­jās auss mat­šū­ni­ņas no­lie­to­jas, tās kļūst īsā­kas, un mem­brā­na svār­sto­ties vairs ne­aiz­sniedz mat­šū­ni­ņu ga­lus. Pa­ma­not dzir­des pa­slik­ti­nā­ša­nos, no­teik­ti va­ja­dzē­tu do­ties pie ausu, kak­la un de­gu­na sli­mī­bu spe­ci­ālis­ta. Ir jā­pār­lie­ci­nās, vai dzir­des pro­blē­mu cē­lo­nis pa­tie­šām ir ve­cu­ma vāj­dzir­dī­ba vai arī ie­mesls ir cits, pie­mē­ram, ausī iz­vei­do­jies sē­ra kor­ķis vai kā­da sli­mī­ba, kas jā­ār­stē. Ja arī nav ie­spē­jams at­gūt kād­rei­zē­jo la­bo dzir­di, to var ko­ri­ģēt ar dzir­des apa­rā­ta pa­lī­dzī­bu, lai cil­vēks at­kal va­rē­tu nor­mā­li ko­mu­ni­cēt ar ci­tiem un ne­jus­tos izo­lēts.

Tas, vai mūs pie­mek­lēs ve­cu­ma vāj­dzir­dī­ba un cik iz­teik­ta tā būs, at­ka­rīgs gan no ie­dzim­tī­bas, gan no vi­des, ku­rā uz­tu­ra­mies. Ne­re­ti lie­lā­kas dzir­des pro­blē­mas ir cil­vē­kiem, ku­ri vi­su mū­žu no­dzī­vo­ju­ši pil­sē­tas trok­snī vai strā­dā­ju­ši trok­šņai­nā ra­žot­nē, ne vien­mēr pie­vēr­šot va­ja­dzī­go uz­ma­nī­bu dar­ba aiz­sar­dzī­bai. Lai sau­dzē­tu dzir­di un tā mums kal­po­tu pēc ie­spē­jas il­gāk, ir lai­kus jā­ār­stē jeb­kā­di ausu ie­kai­su­mi, jo tie var iz­rai­sīt ne­at­grie­ze­nis­ku dzir­des vā­ji­nā­ša­nos. Ja dzir­des trau­cē­ju­mi pa­rā­dās pēk­šņi, nav jā­gai­da, vai tie ne­pār­ies pa­ši no se­vis, bet jā­mek­lē ār­sta pa­lī­dzī­ba: jo ag­rāk tiks sāk­ta ār­stē­ša­na, jo lie­lā­kas ce­rī­bas dzir­di at­gūt. Ja dar­bā vai sa­dzī­vē iz­nāk strā­dāt ar ie­rī­cēm, kas ra­da lie­lu trok­sni, ir jā­lie­to trok­šņu slā­pē­tā­ji. Ne­va­ja­dzē­tu arī aiz­rau­ties ar pā­rāk ska­ļas mū­zi­kas klau­sī­ša­nos aus­ti­ņās. Se­viš­ķi pie­sar­dzī­gi jā­lie­to auss ejā ie­vie­to­ja­mās ie­rī­ces, jo tās dzir­di ap­draud vai­rāk ne­kā, pie­mē­ram, ska­ļa kon­cer­ta, fil­mas vai iz­rā­des ap­mek­lē­jums, jo ska­ņa aus­ti­ņās nav iz­klie­dē­ta. Tā­pat arī ir lie­lāks risks ne­gai­dī­ti uz­griezt mū­zi­ku ap­dul­li­no­šā ska­ļu­mā, kas var beig­ties ar akus­tis­ku trau­mu. Ik­vie­nam cil­vē­kam, kurš kā­du lai­ku aiz­va­dī­jis trok­snī, ie­tei­cams at­pū­ti­nāt sa­vu dzir­di klu­su­mā, pie­mē­ram, me­žā vai par­kā.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais