No­de­rī­gie ie­tei­ku­mi ik­vie­nam, kas vē­las uz­la­bot sa­vus ēša­nas pa­ra­du­mus

© F64

Klāt pa­va­sa­ris, laiks, kad ik­vie­nam no mums ro­das vēl­me uz­la­bot sa­vu ve­se­lī­bu – sākt jaun­u dzī­vi, būt for­mā. Mēdz teikt: mū­su ķer­me­nis ir mū­su in­stru­ments... kā spē­lē­si, tā ska­nēs! Pa­sau­lē ļo­ti iz­pla­tī­ta pa­rā­dī­ba ir no­lem­tī­bas sa­jū­ta, bet op­ti­misms, vēl­me at­tīs­tī­ties un mai­nī­ties diem­žēl pa­liek ot­ra­jā plā­nā. Pa­va­sa­ris ir lie­lisks laiks, lai šo vēl­mi at­mo­di­nā­tu. Pro­tams, ro­das jau­tā­ju­mi: ar ko un kā sākt, kā ie­tek­mēt ve­se­lī­bu, ie­gūt skais­tā­kas ķer­me­ņa ap­ri­ses un kā uz­la­bot dzī­ves kva­li­tā­ti.

Vis­vien­kār­šā­kais un efek­tī­vā­kais veids, kā pa­nākt po­zi­tī­vas iz­mai­ņas sa­vā dzī­vē, ir uz­turs jeb di­ētas te­ra­pi­ja. Ta­ču, par šiem jau­tā­ju­miem do­mā­jot un mek­lē­jot jaun­as zi­nā­ša­nas, cil­vē­ki bie­ži vien no­nāk līdz ga­lē­jī­bām. Vi­ņi mek­lē un iz­zi­na da­žā­das di­ētas, dzī­ves pa­tie­sī­bas un uz­tu­ra fi­lo­zo­fi­jas, ne­spē­jot kri­tis­ki un ob­jek­tī­vi iz­vēr­tēt, vai šie pa­do­mi pa­tie­šām ir no­de­rī­gi vai var­būt, glu­ži ot­rā­di, tie ir pa­vi­sam ne­vēr­tī­gi. Tā­pēc vis­la­bāk būs aici­nāt tal­kā kva­li­fi­cē­tu uz­tu­ra spe­ci­ālis­tu.

Uz­tu­ra spe­ci­ālists

Uz­tu­ra spe­ci­ālists ir ārst­nie­cī­bas per­so­na ar aug­stā­ko iz­glī­tī­bu, kas pie­da­lās pa­cien­tu ve­se­lī­bas vei­ci­nā­ša­nas, iz­glī­to­ša­nas, ārst­nie­cī­bas un re­ha­bi­li­tā­ci­jas pro­ce­sā. Uz­tu­ra spe­ci­ālists iz­vēr­tē pa­cien­ta ve­se­lī­bas stā­vok­li, ēša­nas pa­ra­du­mus, ik­die­nas fi­zis­ko ak­ti­vi­tā­ti. Pa­ma­to­jo­ties uz ie­gū­to in­for­mā­ci­ju, viņš sniedz uz­tu­ra ie­tei­ku­mus. Sa­stā­dot ēdien­kar­ti, ņem vē­rā pa­cien­ta sva­ru, augu­mu, ve­cu­mu, dzī­ves­vei­du un ve­se­lī­bas trau­cē­ju­mus.

Da­ži ie­tei­ku­mi vis­iem

Ši­nī ga­da­lai­kā, kad da­ba un cil­vē­ki mos­tas, īpa­ši po­pu­lā­ras ir or­ga­nis­ma at­tī­rī­ša­nās un at­slo­dzes die­nas. Tās ir da­žā­das spe­ci­āli sa­stā­dī­tas di­ētas, se­vis mek­lē­ju­mi, su­lu kū­res un pat ba­do­ša­nās pos­mi, lai ras­tu se­vī spē­ku un svai­gu­mu. Tie­ši tā­pēc šo­reiz da­ži ve­se­lī­gi pa­do­mi no tā­da spe­ci­ālis­ta ska­tu­pun­kta, kurš ik­die­nā no­dar­bo­jas ar uz­tu­ra te­ra­pi­ju un tās pla­ša­jām ie­spē­jām ve­se­lī­bas jo­mā. Pa­do­mi par to, kā rast at­slo­dzi, ne­iz­man­to­jot ris­kan­tus pa­ņē­mie­nus un iz­vai­ro­ties no pār­mē­rī­bām. Šie da­ži no­de­rī­gie ie­tei­ku­mi ir pie­mē­ro­ja­mi ik­vie­nam, kurš vē­las lē­ni un ne­sā­pī­gi uz­la­bot sa­vus ēša­nas pa­ra­du­mus, rast spē­kus un ie­gūt la­bā­ku for­mu jaun­ai se­zo­nai. At­ce­rie­ties, ka ve­se­lī­ba ir vie­na no dār­gā­ka­jām lie­tām pa­sau­lē, to pa­zau­dēt ir vieg­lāk ne­kā ie­gūt.

  1. so­lis. Sā­ciet ar do­mām un se­vis at­ra­ša­nu. Ma­za po­zi­tī­vis­ma de­va kat­ru die­nu ne­nāks par slik­tu ne­vie­nam. Prie­cā­jie­ties un bau­diet dzī­vi!
  2. so­lis. Se­ko­jiet tam, lai die­nas lai­kā tiek uz­ņemts op­ti­māls šķid­ru­ma dau­dzums: vis­maz 6-8 glā­zes ūdens, zā­ļu tē­jas. Iz­man­to­jiet ie­spē­ju - bau­diet svai­gas bēr­zu su­las vai pa­pil­di­niet ūde­ni ar svai­giem aug­ļiem. Uz­ņem­tā šķid­ru­ma dau­dzums no­sa­ka to, kā dar­bo­jas mū­su or­ga­nisms, tā­pēc šim jau­tā­ju­mam jā­pie­vērš vis­lie­lā­kā uz­ma­nī­ba.
  3. so­lis. Iz­vai­rie­ties no bal­tās in­des jeb sāls, kas ir vie­na no vis­iz­pla­tī­tā­ka­jām at­ka­rī­bām. Sa­ma­zi­niet sāls pa­tē­ri­ņu, tā­dē­jā­di ie­vē­ro­ja­mi uz­la­bo­jot sa­vu paš­sa­jū­tu un dzī­ves kva­li­tā­ti.
  4. so­lis. Iz­vē­lie­ties piln­grau­du pro­duk­tus, kas sa­tur balast­vie­las - tās ir vi­tā­li ne­pie­cie­ša­mas vie­las, kas or­ga­nis­mā dar­bo­jas kā skru­bis, at­tī­ra un vei­ci­na zar­nu pe­ri­stal­ti­ku.
  5. so­lis. Ik­die­nā vai­rie­ties no pār­mē­rī­bām. Ne vel­ti sa­ka: kas par daudz, tas par skā­di. Pā­rāk trek­ni, tauk­vie­lām ba­gā­ti, sal­di un sā­ļi pro­duk­ti trau­cēs iz­just tik ļo­ti vē­la­mo vieg­lu­mu, spē­ku un prie­ku. Tā­pēc jā­cen­šas ie­vē­rot mē­re­nī­bu.

NO­DE­RĪ­GI

Jau­tā­ju­mi, par ku­riem uz­tu­ra spe­ci­ālists sniedz kon­sul­tā­ci­jas:

  • ve­se­līgs uz­turs
  • sva­ra sa­ma­zi­nā­ša­nas un pa­lie­li­nā­ša­nas ie­spē­jas
  • ēša­nas trau­cē­ju­mi - ano­rek­si­ja, bu­lī­mi­ja, kom­pul­sī­vie ēša­nas trau­cē­ju­mi
  • uz­tur­te­ra­pi­jas ie­spē­jas sirds un asins­va­du sli­mī­bu ga­dī­ju­mā
  • uz­tur­te­ra­pi­ja grūt­nie­cī­bas lai­kā un pēc dzem­dī­bām
  • ve­se­līgs bēr­nu uz­turs
  • bēr­nu ap­tau­ko­ša­nās
  • uz­tur­te­ra­pi­jas ie­spē­jas gre­mo­ša­nas trak­ta sli­mī­bu ga­dī­ju­mā
  • pēc­ope­rā­ci­ju uz­turs
  • aler­ģi­ja un da­žā­du pro­duk­tu ne­pa­ne­sī­ba

Cu­ku­ra di­abēts un tā uz­tur­te­ra­pi­ja

Kon­sul­tā­ci­jas lai­kā uz­tu­ra spe­ci­ālists:

  • veic augu­ma, sva­ra mē­rī­ju­mus, no­sa­ka ķer­me­ņa ma­sas in­dek­su, vi­duk­ļa un gur­nu ap­kār­tmē­ra at­tie­cī­bu
  • iz­vēr­tē ēša­nas pa­ra­du­mus
  • no­sa­ka or­ga­nis­mam ne­pie­cie­ša­mo ka­lo­ri­ju dau­dzu­mu, kas die­nā jā­uz­ņem at­bil­sto­ši sva­ram, augu­mam, ve­cu­mam un fi­zis­ka­jai ak­ti­vi­tā­tei
  • sniedz uz­tu­ra ie­tei­ku­mus, ņe­mot vē­rā pa­cien­ta stā­vok­li un va­ja­dzī­bas
  • uz­klau­sa, ie­dves­mo un sniedz jaun­as zi­nā­ša­nas

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.