Trīs padomi, kā autovadītājiem uzlabot redzi tumsā

© Publicitātes foto

Bezsniega ziema autovadītājiem vienlaikus ir prieks un posts. Neaizputinātie, neapledojušie ceļi atvieglo automašīnas vadīšanu, taču ārpus pilsētas jau līdz ar darbadienas beigām valdošā tumsa sagādā ne mazums nepatīkamu mirkļu – ceļa redzamība pasliktinās, pretimbraucošie transporta līdzekļi apžilbina ar gaismām un traucē arī gaismas aizmugurē braucošo automašīnu gaismu atstarošanās spogulī.

Tomēr, liekot lietā dažas vienkāršas zināšanas un izmantojot pareizas palīgierīces, autovadītāji var krietni uzlabot spēju saskatīt uz ceļu un ap to notiekošo.

Uzlabot kontrastus atbilstoši apgaismojumam

Mainīgs apgaismojums acīm ir pamatīgs izaicinājums, jo tām nemitīgi jāpārslēdzas no gaismas uz tumsu. Acu pierašana prasa vairākas sekundes. Tādēļ pirms braukšanas tumsā vajadzētu automašīnā samazināt spilgtumu mērinstrumentu panelī, navigācijas ierīcē un visos citos gaismas avotos. Pēc iespējas jāizvairās no tiešas skatīšanās pretimbraucošo automašīnu lukturos. Labāk skatīties tiem garām, koncentrējot skatienu uz savu joslu.

Notīrīt vējstiklus un spoguļus

Pasliktinātas redzamības apstākļos ļoti svarīgi, lai acīm būtu pēc iespējas mazāk traucēkļu. Priekšējam vējstiklam jābūt pēc iespējas tīrākam kā no ārpuses, tā iekšpuses. Aizsvīduma pleķi, sliktas slotiņas nenotīrītas ūdens vīles vai ledus gabali izkliedē gaismu no pretimbraucošo automašīnu lukturiem plašā teritorijā, tādējādi vēl vairāk apgrūtinot redzamību. Šie paši noteikumi attiecas uz ārējiem un iekšējiem spoguļiem. Jo tīrāki un pareizāk noregulēti tie būs, jo mazāk traucēs atspīdošā gaisma.

Lietot palīgierīces

«Ja autovadītājam ir izrakstītas brilles, braucot diennakts tumšajā laikā, tās noteikti jālieto,» saka optometriste Dace Drupa, «vēl labāk ir izmantot specializētas briļļu lēcas. Faktiski jebkuras brilles var uzlabot ar apžilbināšanu samazinošu pārklājumu, un beidzot ir pieejamas arī specializētas lēcas tieši braukšanai vāja apgaismojuma apstākļos un naktī. Tās nodrošina stabilāku centrālo redzi un asāku perifēro redzi».

Mainoties acs zīlītes izmēram, mainās arī redzes kvalitāte. Dienas laikā labā apgaismojumā acs zīlīte ir apmēram 3mm liela, bet, samazinoties apgaismojumam, acs zīlīte palielinās līdz pat 7mm naktī. Dienā un labā apgaismojumā cilvēks izmanto centrālo redzi, un tā gādā par labāko cilvēkam iespējamo redzes kvalitāti. Tā fizioloģiski ir iekārtots. Taču krēslā un tumsā, acs zīlīte paplašinās, jo acs vēlas uztvert informāciju vairāk, ņemot palīgā perifēro redzi, taču perifērā redze ir stipri vājāka. Tāpēc tumsā un vājā apgaismojumā sliktāk redzam.