Pirmdiena, 22.aprīlis

redeem Armanda, Armands

arrow_right_alt Rīgā \ Atpūta

Latvijas Republikas 104. dzimšanas dienai par godu Rīgā plaša svētku programma

© Kaspars KRAFTS, F64 Photo Agency

Ar pasākumiem ne tikai Rīgas centrā, bet arī apkaimēs atzīmēs Latvijas Republikas dzimšanas dienu. Gaidāma tradicionālā ziedu nolikšanas ceremonija un militārā parāde, sirdssilti koncerti un kopīga sadziedāšanās, tematiskas izstādes un kino, kā arī īpašs dzīvās uguns noformējums un bezmaksas sabiedriskais transports.

Kultūras norises centrā

18. novembrī plkst. 10.30 sāksies svinīgā ziedu nolikšanas ceremonija pie Brīvības pieminekļa, pēc kuras 11. novembra krastmalā no plkst. 13.30 ir gaidāma tradicionālā Nacionālo bruņoto spēku, Iekšlietu ministrijas vienību un ārvalstu vienību militārā parāde.

No plkst. 12.00 Rīgas Domā skanēs Ukrainai veltīta latviešu ērģeļmūzika, plkst. 16.00 Rīgas Kultūras un tautas mākslas centrā “Mazā ģilde” būs dzirdams svētku koncerts “Dzimtenes ainavas”, piedaloties Rīgas Doma kora skolas jauktajam korim un pianistei Agnesei Egliņai, bet Latvijas Kara muzeja koncertā "Tautas gara spēks" no plkst. 17.00 uzstāsies folkloras un seno cīņu kopa “Vilkači”.

Latvijas Republikas proklamēšanas 104. gadadienai veltītā svinīgā pasākumā Brīvības laukumā no plkst. 19.30 skanēs koncerts, Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita uzruna, Latvijas Republikas himna, kā arī uzstāsies Rīgas kamerkoris “Ave Sol”, orķestris “Rīga” un solists Goran Gora.

Savukārt vakara izskaņā varēs baudīt koncertu “Latvijas dzimšanas dienā!”, kur Rīgas Kultūras un tautas mākslas centrā “Mazā ģilde” no plkst. 21.00 muzicēs jauniešu koris “Balsis”, Haralds Arnis, Valts Pūce, Andris Sējāns un instrumentālais ansamblis Ievas Dzērves vadībā.

Svētku pasākumi apkaimēs

18. novembrī plkst. 15.00 Kultūras pilī “Ziemeļblāzma” izskanēs patriotisks koncerts "Latvijas likteņstāsti", piedaloties orķestrim “Rīga” un jauktajam korim “Juventus”, plkst. 16.00 VEF Kultūras pils koncertā "Sarkanbalta debess mirdz" priecēs tādi mākslinieki kā Aija Andrējeva, Zigfrīds Muktupāvels, Igo, Rūta Dūduma un pavadošā grupa, bet plkst. 19.30 Rīgas kultūras centra “Iļģuciems” koncertā "Jo dziedāju, jo skanēja" uzstāsies vokālā grupa “Latvian Voices”.

Vakarpusē - no plkst. 19.00 līdz plkst. 22.00 - Latvijas dzimšanās dienas svinības noritēs ne tikai Brīvības un Doma laukumā, bet arī vairākās Rīgas apkaimēs: Arkādijas parkā, Kultūras pils “Ziemeļblāzma” parkā, Latgales parkā un pie VEF Kultūras pils.

Apkaimēs esošos svinētājus priecēs dzīvā uguns, translācija no pasākuma Brīvības laukumā, Latvijas valsts himnas kopīga dziedāšana, sadziedāšanās ar Rīgas koriem un iespēja baudīt siltu tēju un kafiju Latvijā labi zināmu radio ētera personību un mūziķu sabiedrībā: Arkādijas parkā uzstāsies mūziķis un radio dīdžejs Mārtiņš Vaters, bet Doma laukumā svinīgu atmosfēru radīs radio TEV dīdžejs Lauris Zalāns. Pie VEF Kultūras pils Latvijas valsts dzimšanas dienas svinētājus priecēs Radio Skonto ētera personība Elita Marga un Mārtiņš Kits, bet Kultūras pils “Ziemeļblāzma” parkā svinības pārraudzīs mūziķis Mārtiņš Kanters. Savukārt Latgales parka apmeklētājiem svētkus palīdzēs radīt dīdžejs Aivis.

Tāpat šajā dienā no plkst. 10.00 līdz plkst. 18.00 ikviens ir aicināts apmeklēt Latvijas Nacionālo vēstures muzeju, kur būs skatāma izstāde “Satversme 100+” un norisināsies ekskursijas un nodarbības ģimenēm ar bērniem. Tikmēr kinoteātrī “Splendid Palace” no plkst. 13.00 līdz plkst. 21.00 interesenti par īpašu cenu varēs noskatīties jaunāko latviešu filmu izlasi.

Novembrī iedzīvotājiem ir iespēja apmeklēt arī tematiskas izstādes Rīgas Kultūras un atpūtas centrā “Imanta” un Rīgas kultūras centrā “Iļģuciems”, kas veltītas Latvijas Republikas proklamēšanas, suverenitātes un nacionālās identitātes tēmām.

Pilsētvides noformējums, bezmaksas sabiedriskais transports un satiksmes ierobežojumi

Šogad valsts svētku noformējuma un satura idejiskais vadmotīvs ir iekšējās brīvības neatkarība no ārējiem apstākļiem. Par to savā dzejā runājis arī Knuts Skujenieks, kura dzejas rindas novembrī lasāmas uz pilsētvides stendiem un afišu stabiem. Līdzās tām izvietoti arī stāsti par Latvijas dzimtās glabātiem mūsu valsts karogiem.

Noformējumu pilsētvidē papildinās arī pieci 18. novembra pasākumu uguns noformējumi Doma laukumā, pie VEF Kultūras pils, Arkādijas parkā, Latgales dārzā un pie Kultūras pils "Ziemeļblāzma". Svētku centrālais uguns noformējums būs Bastejkalnā, pilsētas kanālā un kanāla tiltos.

Centrā un apkaimēs atrodamas 10 gaismas instalācijas ar latviešu tautasdziesmu spēka vārdiem: Teikā, Imantā, Zolitūdē, Ziepniekkalnā, Vecmīlgrāvī, Maskavas forštatē un Pļavniekos. Vienlaikus pie vairāk nekā 1000 apgaismes stabiem un Rātsnama izvietotas vertikālās karoglentes, un svētku noformējumu papildina karogkonstrukcijas.

Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienā, 18. novembrī, Rīgas pilsētas sabiedriskais transports būs bez maksas, un tas kursēs pēc brīvdienu grafika. Tāpat gaidāmi arī būtiski satiksmes ierobežojumi.

No ceturtdienas plkst. 17.00 līdz pat piektdienas plkst. 18.00 transportlīdzekļu satiksmei būs slēgta 11. novembra krastmala (posmā no Akmens tilta līdz Muitas ielai, kā arī Eksporta iela, posmā no Elizabetes ielas līdz 11. novembra krastmalai). Tāpat minētajā laika periodā satiksmei būs slēgta Poļu gāte un Bīskapa gāte (posmā no 11. novembra krastmalas līdz ielai, kas atrodas paralēli 11. novembra krastmalai).

Papildu informācija

Ar Rīgas pašvaldības organizētiem un Latvijas valsts svētku mēnesim veltītiem pasākumiem vairāk var iepazīties tīmekļvietnē https://svetki.riga.lv un sekot līdzi to jaunumiem sociālo tīklu kontā “Rīgā notiek”. Svētku programmas bukleti pieejami Rīgas pašvaldības bibliotēkās, kultūras centros, Apkaimju iedzīvotāju centru klientu apkalpošanas punktos, kā arī Rīgas Tūrisma informācijas centrā.