No kļūmēm, kas gadās, gatavojot ēst vai izvēloties produktus, nav pasargāts neviens. Tik milzīgs misēklis, ka viss ēdiens jāmet projām, nenotiek bieži. Tur galvenokārt vainīgs pašu ēst gatavotāju steidzīgums un paviršība, receptes neizlasīšana vai neizprašana līdz galam, palaižot garām kādu šķietami sīku, taču būtisku detaļu. Bet parasti atgadās nelielas ķibeles, kas, protams, bojā prieku par maltīti, pasliktina ēdiena garšu un izskatu, tomēr ir kaut kā labojamas. Reizēm defektu var pārvērst par efektu un kļūda palīdz izdomāt jaunas, oriģinālas receptes – tādi piemēri ir zināmi pasaules kulinārijas vēsturē un tādi var rasties arī mūsu virtuvē.
Bezgaršīgi tomāti
Ja gadījies nopirkt bezgaršīgus tomātus, to garšu un aromātu var pastiprināt, tiekot vaļā no lielā mitruma -viegli apžāvējot tomātus cepeškrāsnī, vislabāk kopā ar garšaugiem un sāli. Plāti izklāj ar cepamo foliju, uz tās kārto tomātu pusītes ar griezuma vietu uz augšu (mazus tomātiņus var atstāt veselus), uzkaisa sāli un svaigus kapātus garšaugus, liek cepeškrāsnī 90-100 grādu temperatūrā un kaltē aptuveni divas stundas. Pirms pasniegšanas apslacina ar olīveļļu.
Pārceptas vistu filejas
Tieši vistu filejas ir visvieglāk pārcept, jo tām vajadzīgs ļoti īss cepšanas laiks. Ja sanācis tā, ka uzmanība novērsta un cepamais sācis piedegt, filejām uzmanīgi nogriež pārāk sacepto maliņu, patur atlikušās, lietojamās daļas siltā vietā un pagatavo garšaugu mērci: sajauc olīveļļu ar rupji kapātu baziliku, timiānu, estragonu, piparmētrām, pētersīļiem, citiem garšaugiem vai to kombinācijām, pievieno mazliet sāls, piparu un citronu sulas. Filejas sagriež gabaliņos, liek šķīvjos un pārlej ar mērci.
Pārvārīti burkāni
Reizēm vārot vai sautējot veselus burkānus, šķiet, ka tie ir vēl mazliet par cietu, bet te vienā mirklī burkāni kļūst ļengani, blāvi un jau draud izjukt. Garšai it kā nav nekādas vainas, bet skata nekāda. Pieredzējuši pavāri iesaka tik un tā likt šos burkānus galdā, piemēram, pievienojot nedaudz piparu un uzkaisot šķipsniņu Parmas siera. Tos var arī pārliet ar kausētu sviestu vai pielikt mazliet medus. Galu galā var mainīt ēdienkarti, likt burkānus blenderī un pagatavot biezeņzupu: pannā sviestā vai olīveļļā apcep dažus sasmalcinātus sīpolus, pievieno burkānu biezeni un buljonu, vāra 15 minūšu, pirms vārīšanas beigām pieliek notecinātas konservētas baltās pupiņas.
Izjukuši kartupeļi
Rudenī tūlīt pēc novākšanas dažas kartupeļu šķirnes uzvedas īpaši nejauki. Palicis atmiņā, ka ziemas otrajā pusē šīs pašas šķirnes kartupeļus varēja izvārīt normāli, nemetoties ik pēc minūtes pārbaudīt, bet nu tie jūk laukā. Protams, no pajukušiem kartupeļiem var pagatavot biezeni, bet ir vēl viens risinājums: kartupeļus uzmanīgi notecina, lielā pannā uzkarsē nedaudz olīvu vai riekstu eļļas, tauku vai sviesta, liek tajā kartupeļus un cep aptuveni 20 minūšu, laiku pa laikam uzmanīgi apmaisot. To var arī pārvērst improvizētā sacepumā, pievienojot žāvētu gaļu un sīpolus, pēc tam pannas saturu pārlej ar sakultām olām, uzliek vāciņu un izcep, pasniedzot pārkaisa ar zaļumiem.
Lai kartupeļi neizjuktu, tie vārīšanas gaitā rūpīgi jāuzmana un pēc tam, kad katls ir uzvārījies, jāturpina vārīšana uz mazas uguns.
Cieta maize
Sakaltušu maizi sagriež plānās šķēlītēs, liek uz plāts un cep 160-170 grādu temperatūrā aptuveni piecas minūtes, līdz tā kļūst kraukšķīga, ar zeltaini brūnu garozu. Izmanto kā grauzdiņus vai sausiņus. Var arī šķēlītes pārziest ar sviestu vai margarīnu un cept no tām karstmaizes, piemēram, ar sieru un ķiplokiem vai ar ābolu, cukuru un kanēli. Šķēlītes var arī viegli apmērcēt ūdenī un apcept sviestā vai margarīnā uz pannas, pasniegt ar ievārījumu. Ja sakaltusī maize drūp, no tās var pagatavot rīvmaizi. Redzot, ka maizi, kura pagaidām vēl ir svaiga, neizdosies izmantot laikā, to var ietīt pārtikas plēvē (divās kārtās) un ielikt saldētavā. Lai atkausētu, sasaldēto maizi atstāj uz nakti istabas temperatūrā, pēc tam iztin, liek cepeškrāsnī 170 grādos un cep 20 minūšu.
Produkti neapcepas brūni
Kartupeļus, sīpolus, gaļu, zivis vai citus produktus gribas izcept uz pannas, lai tie būtu brūni un kraukšķīgi, bet reizēm tie sanāk blāvi, ūdeņaini, pat jūk laukā. Tam par iemeslu var būt vairākas kļūdas. Viena no tipiskākām: pannas pārpildīšana. Ja pannas saturs pārklāj pilnīgi visu cepamo virsmu, tas rada tvaiku, kas neļauj ēdienam apbrūnēt, iesprostojot tajā šķidrumu. Lai produkti kārtīgi apceptos, vajadzīga vai nu lielāka panna, vai arī cepšana jāveic pa daļām, jau izcepto porciju saglabājot viegli siltā cepeškrāsnī, uz malkas plīts malas u. c. Cēlonis tam, ka produkti neapcepas, kā nākas, var būt arī nepietiekami iesildīta panna. Ja izmanto pannu ar nepiedegošu klājumu, tajā ielej taukvielu, uzkarsē un, kad tā sāk viegli čurkstēt, liek iekšā cepamos produktus. Pannu bez nepiedegošā klājuma vispirms īsu brīdi karsē sausu. Kad uz tās uzpilināts ūdens piliens acumirklī iztvaiko, var likt taukvielas. Pietiekama uzkarsēšana novērš arī produktu pielipšanu pie pannas.
Makaroni kā no gumijas
Parasti cēlonis tam, ka makaroni iznāk negaršīgi un sīksti, ir vārīšana pārlieku mazā ūdens daudzumā. Ir jau saprotams, ka gribas ietaupīt gan laiku, gan ūdeni, bet, ja pārāk mazam karsta ūdens tilpumam pievieno pārāk lielu makaronu daudzumu, tad rezultāts ir gumijas makaroni. Lai tā nenotiktu, jāizvēlas pietiekami liels katls un makaroni jāliek mutuļojošā vārošā ūdenī, lai tie burtiski peldētu.
Pretīgi eļļaina garša
Produktu cepšana dziļā tauku peldē netiek atzīta par veselīgu ēdienu gatavošanas veidu, bet reizēm tomēr sakārojas, piemēram, kraukšķīgus frī kartupeļus vai virtuļus. Vislabāk, ja var izmantot taukvāres katlu ar regulējamu temperatūras režīmu, bet, ja tāda nav un jāizlīdzas ar parastu katlu vai dziļu pannu, gadās, ka produkti iznāk smagi, ar nepatīkamu eļļainu garšu vai pat piedeguma piegaršu. Lai tā nenotiktu, jāizvēlas pareiza eļļa un temperatūra. Cepšanai vajadzīga eļļa, kurai ir augsts dūmu punkts - temperatūrā, kurā eļļa sāk degt un dūmot. Piemērota ir rafinēta rapšu, zemesriekstu, vīnogu sēkliņu, saulespuķu vai cita eļļa, kurai uz pudeles norādīts, ka tā derīga cepšanai. Lai noteiktu, vai eļļa ir pietiekami uzkarsusi, tajā iemet mazu cepšanai paredzētā produkta gabaliņu - kartupeļa šķēlīti, mīklas piciņu, gaļas gabaliņu u. c. Ja tas tūlīt sāk čurkstēdams cepties, tad eļļas temperatūra ir pareiza. Gatavos produktus notecina sietā un nosusina papīra dvielīšos, lai atbrīvotos no liekās eļļas.