NEVEIKSMES VIRTUVĒ: Kā de­fek­tu maltītē var pār­vērst par efek­tu

© f64

No kļū­mēm, kas ga­dās, ga­ta­vo­jot ēst vai iz­vē­lo­ties pro­duk­tus, nav pa­sar­gāts ne­viens. Tik mil­zīgs mi­sēk­lis, ka viss ēdiens jā­met pro­jām, ne­no­tiek bie­ži. Tur gal­ve­no­kārt vai­nīgs pa­šu ēst ga­ta­vo­tā­ju stei­dzī­gums un pa­vir­šī­ba, re­cep­tes ne­iz­la­sī­ša­na vai ne­iz­pra­ša­na līdz ga­lam, pa­lai­žot ga­rām kā­du šķie­ta­mi sī­ku, ta­ču bū­tis­ku de­ta­ļu. Bet pa­ras­ti at­ga­dās ne­lie­las ķi­be­les, kas, pro­tams, bo­jā prie­ku par mal­tī­ti, pa­slik­ti­na ēdie­na gar­šu un iz­ska­tu, to­mēr ir kaut kā la­bo­ja­mas. Rei­zēm de­fek­tu var pār­vērst par efek­tu un kļū­da pa­līdz iz­do­māt jaun­as, ori­ģi­nā­las re­cep­tes – tā­di pie­mē­ri ir zi­nā­mi pa­sau­les ku­li­nā­ri­jas vēs­tu­rē un tā­di var ras­ties arī mū­su vir­tu­vē.

Bez­gar­šī­gi to­mā­ti

Ja ga­dī­jies no­pirkt bez­gar­šī­gus to­mā­tus, to gar­šu un aro­mā­tu var pa­stip­ri­nāt, tie­kot va­ļā no lie­lā mit­ru­ma -vieg­li ap­žā­vē­jot to­mā­tus ce­peš­krās­nī, vis­la­bāk ko­pā ar garš­au­giem un sā­li. Plā­ti iz­klāj ar ce­pa­mo fo­li­ju, uz tās kār­to to­mā­tu pus­ītes ar grie­zu­ma vie­tu uz augš­u (ma­zus to­mā­ti­ņus var at­stāt ve­se­lus), uz­kai­sa sā­li un svai­gus ka­pā­tus garš­au­gus, liek ce­peš­krās­nī 90-100 grā­du tem­pe­ra­tū­rā un kal­tē ap­tu­ve­ni di­vas stun­das. Pirms pa­snieg­ša­nas ap­sla­ci­na ar olīv­eļ­ļu.

Pār­cep­tas vis­tu fi­le­jas

Tie­ši vis­tu fi­le­jas ir vis­vieg­lāk pār­cept, jo tām va­ja­dzīgs ļo­ti īss cep­ša­nas laiks. Ja sa­nā­cis tā, ka uz­ma­nī­ba no­vēr­sta un ce­pa­mais sā­cis pie­degt, fi­le­jām uz­ma­nī­gi no­griež pā­rāk sa­cep­to ma­li­ņu, pa­tur at­li­ku­šās, lie­to­ja­mās da­ļas sil­tā vie­tā un pa­ga­ta­vo garš­au­gu mēr­ci: sa­jauc olīv­eļ­ļu ar rup­ji ka­pā­tu ba­zi­li­ku, ti­mi­ānu, es­tra­go­nu, pi­par­mēt­rām, pē­ter­sī­ļiem, ci­tiem garš­au­giem vai to kom­bi­nā­ci­jām, pie­vie­no maz­liet sāls, pi­pa­ru un cit­ro­nu su­las. Fi­le­jas sa­griež ga­ba­li­ņos, liek šķīv­jos un pār­lej ar mēr­ci.

Pār­vā­rī­ti bur­kā­ni

Rei­zēm vā­rot vai sau­tē­jot ve­se­lus bur­kā­nus, šķiet, ka tie ir vēl maz­liet par cie­tu, bet te vie­nā mir­klī bur­kā­ni kļūst ļen­ga­ni, blā­vi un jau draud iz­jukt. Gar­šai it kā nav ne­kā­das vai­nas, bet ska­ta ne­kā­da. Pie­re­dzē­ju­ši pa­vā­ri ie­sa­ka tik un tā likt šos bur­kā­nus gal­dā, pie­mē­ram, pie­vie­no­jot ne­daudz pi­pa­ru un uz­kai­sot šķip­sni­ņu Pa­rmas sie­ra. Tos var arī pār­liet ar kau­sē­tu svies­tu vai pie­likt maz­liet me­dus. Ga­lu ga­lā var mai­nīt ēdien­kar­ti, likt bur­kā­nus blen­de­rī un pa­ga­ta­vot bie­zeņ­zu­pu: pan­nā svies­tā vai olīv­eļ­ļā ap­cep da­žus sa­smal­ci­nā­tus sī­po­lus, pie­vie­no bur­kā­nu bie­ze­ni un bul­jo­nu, vā­ra 15 mi­nū­šu, pirms vā­rī­ša­nas bei­gām pie­liek no­te­ci­nā­tas kon­ser­vē­tas bal­tās pu­pi­ņas.

Iz­ju­ku­ši kar­tu­pe­ļi

Ru­de­nī tū­līt pēc no­vāk­ša­nas da­žas kar­tu­pe­ļu šķir­nes uz­ve­das īpa­ši ne­jau­ki. Pa­li­cis at­mi­ņā, ka zie­mas ot­ra­jā pus­ē šīs pa­šas šķir­nes kar­tu­pe­ļus va­rē­ja iz­vā­rīt nor­mā­li, ne­me­to­ties ik pēc mi­nū­tes pār­bau­dīt, bet nu tie jūk lau­kā. Pro­tams, no pa­ju­ku­šiem kar­tu­pe­ļiem var pa­ga­ta­vot bie­ze­ni, bet ir vēl viens ri­si­nā­jums: kar­tu­pe­ļus uz­ma­nī­gi no­te­ci­na, lie­lā pan­nā uz­kar­sē ne­daudz olīv­u vai riek­stu eļ­ļas, tau­ku vai svies­ta, liek ta­jā kar­tu­pe­ļus un cep ap­tu­ve­ni 20 mi­nū­šu, lai­ku pa lai­kam uz­ma­nī­gi ap­mai­sot. To var arī pār­vērst im­pro­vi­zē­tā sa­ce­pu­mā, pie­vie­no­jot žā­vē­tu ga­ļu un sī­po­lus, pēc tam pan­nas sa­tu­ru pār­lej ar sa­kul­tām olām, uz­liek vā­ci­ņu un iz­cep, pa­snie­dzot pār­kai­sa ar za­ļu­miem.

Lai kar­tu­pe­ļi ne­iz­juk­tu, tie vā­rī­ša­nas gai­tā rū­pī­gi jā­uz­ma­na un pēc tam, kad katls ir uz­vā­rī­jies, jā­tur­pi­na vā­rī­ša­na uz ma­zas uguns.

Cie­ta mai­ze

Sa­kal­tu­šu mai­zi sa­griež plā­nās šķē­lī­tēs, liek uz plāts un cep 160-170 grā­du tem­pe­ra­tū­rā ap­tu­ve­ni pie­cas mi­nū­tes, līdz tā kļūst krauk­šķī­ga, ar zel­tai­ni brū­nu ga­ro­zu. Iz­man­to kā grauz­di­ņus vai sau­si­ņus. Var arī šķē­lī­tes pār­ziest ar svies­tu vai mar­ga­rī­nu un cept no tām kars­tmai­zes, pie­mē­ram, ar sie­ru un ķip­lo­kiem vai ar ābo­lu, cu­ku­ru un ka­nē­li. Šķē­lī­tes var arī vieg­li ap­mēr­cēt ūde­nī un ap­cept svies­tā vai mar­ga­rī­nā uz pan­nas, pa­sniegt ar ie­vā­rī­ju­mu. Ja sa­kal­tu­sī mai­ze drūp, no tās var pa­ga­ta­vot rīv­mai­zi. Re­dzot, ka mai­zi, ku­ra pa­gai­dām vēl ir svai­ga, ne­iz­do­sies iz­man­tot lai­kā, to var ie­tīt pār­ti­kas plē­vē (di­vās kār­tās) un ie­likt sald­ēta­vā. Lai at­kau­sē­tu, sa­sal­dē­to mai­zi at­stāj uz nak­ti is­ta­bas tem­pe­ra­tū­rā, pēc tam iz­tin, liek ce­peš­krās­nī 170 grā­dos un cep 20 mi­nū­šu.

Pro­duk­ti ne­ap­ce­pas brū­ni

Kar­tu­pe­ļus, sī­po­lus, ga­ļu, zi­vis vai ci­tus pro­duk­tus gri­bas iz­cept uz pan­nas, lai tie bū­tu brū­ni un krauk­šķī­gi, bet rei­zēm tie sa­nāk blā­vi, ūde­ņai­ni, pat jūk lau­kā. Tam par ie­mes­lu var būt vai­rā­kas kļū­das. Vie­na no ti­pis­kā­kām: pan­nas pār­pil­dī­ša­na. Ja pan­nas sa­turs pār­klāj pil­nī­gi vi­su ce­pa­mo virs­mu, tas ra­da tvai­ku, kas ne­ļauj ēdie­nam ap­brū­nēt, ie­spros­to­jot ta­jā šķid­ru­mu. Lai pro­duk­ti kār­tī­gi ap­cep­tos, va­ja­dzī­ga vai nu lie­lā­ka pan­na, vai arī cep­ša­na jā­veic pa da­ļām, jau iz­cep­to por­ci­ju sa­gla­bā­jot vieg­li sil­tā ce­peš­krās­nī, uz mal­kas plīts ma­las u. c. Cē­lo­nis tam, ka pro­duk­ti ne­ap­ce­pas, kā nā­kas, var būt arī ne­pie­tie­ka­mi ie­sil­dī­ta pan­na. Ja iz­man­to pan­nu ar ne­pie­de­go­šu klā­ju­mu, ta­jā ie­lej tauk­vie­lu, uz­kar­sē un, kad tā sāk vieg­li čurk­stēt, liek iek­šā ce­pa­mos pro­duk­tus. Pan­nu bez ne­pie­de­go­šā klā­ju­ma vis­pirms īsu brī­di kar­sē sau­su. Kad uz tās uz­pi­li­nāts ūdens pi­liens acu­mir­klī iz­tvai­ko, var likt tauk­vie­las. Pie­tie­ka­ma uz­kar­sē­ša­na no­vērš arī pro­duk­tu pie­lip­ša­nu pie pan­nas.

Ma­ka­ro­ni kā no gu­mi­jas

Pa­ras­ti cē­lo­nis tam, ka ma­ka­ro­ni iz­nāk ne­gar­šī­gi un sīk­sti, ir vā­rī­ša­na pār­lie­ku ma­zā ūdens dau­dzu­mā. Ir jau sa­pro­tams, ka gri­bas ie­tau­pīt gan lai­ku, gan ūde­ni, bet, ja pā­rāk ma­zam kar­sta ūdens til­pu­mam pie­vie­no pā­rāk lie­lu ma­ka­ro­nu dau­dzu­mu, tad re­zul­tāts ir gu­mi­jas ma­ka­ro­ni. Lai tā ne­no­tik­tu, jā­iz­vē­las pie­tie­ka­mi liels katls un ma­ka­ro­ni jā­liek mu­tu­ļo­jo­šā vā­ro­šā ūde­nī, lai tie bur­tis­ki pel­dē­tu.

Pre­tī­gi eļ­ļai­na gar­ša

Pro­duk­tu cep­ša­na dzi­ļā tau­ku pel­dē ne­tiek at­zī­ta par ve­se­lī­gu ēdie­nu ga­ta­vo­ša­nas vei­du, bet rei­zēm to­mēr sa­kā­ro­jas, pie­mē­ram, krauk­šķī­gus frī kar­tu­pe­ļus vai vir­tu­ļus. Vis­la­bāk, ja var iz­man­tot tauk­vā­res kat­lu ar re­gu­lē­ja­mu tem­pe­ra­tū­ras re­žī­mu, bet, ja tā­da nav un jā­iz­lī­dzas ar pa­ras­tu kat­lu vai dzi­ļu pan­nu, ga­dās, ka pro­duk­ti iz­nāk sma­gi, ar ne­pa­tī­ka­mu eļ­ļai­nu gar­šu vai pat pie­de­gu­ma pie­gar­šu. Lai tā ne­no­tik­tu, jā­iz­vē­las pa­rei­za eļ­ļa un tem­pe­ra­tū­ra. Cep­ša­nai va­ja­dzī­ga eļ­ļa, ku­rai ir augsts dū­mu punkts - tem­pe­ra­tū­rā, ku­rā eļ­ļa sāk degt un dū­mot. Pie­mē­ro­ta ir ra­fi­nē­ta rap­šu, ze­mes­riek­stu, vīn­ogu sēk­li­ņu, sau­les­pu­ķu vai ci­ta eļ­ļa, ku­rai uz pu­de­les no­rā­dīts, ka tā de­rī­ga cep­ša­nai. Lai no­teik­tu, vai eļ­ļa ir pie­tie­ka­mi uz­kar­su­si, ta­jā ie­met ma­zu cep­ša­nai pa­re­dzē­tā pro­duk­ta ga­ba­li­ņu - kar­tu­pe­ļa šķē­lī­ti, mīk­las pi­ci­ņu, ga­ļas ga­ba­li­ņu u. c. Ja tas tū­līt sāk čurk­stē­dams cep­ties, tad eļ­ļas tem­pe­ra­tū­ra ir pa­rei­za. Ga­ta­vos pro­duk­tus no­te­ci­na sie­tā un no­su­si­na pa­pī­ra dvie­lī­šos, lai at­brī­vo­tos no lie­kās eļ­ļas.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais