Mazsālīti gurķi? Tas ir ļoti vienkārši: burkā iekšā, garšvielas klāt, sālījumu virsū – un otrā dienā jau var ēst. Apmēram tā stāsta pieredzējušas saimnieces. Lai pirmoreiz izmēģinātu mazsālītu gurķīšu gatavošanu, var atrast detalizētu recepti vai sīki izvaicāt kādu lietpratēju un darīt visu tieši tā, kā sacīts. Vēlāk jau var veidot savu viedokli par to, kuras sastāvdaļas vajadzētu pielikt vairāk, kuras mazāk, no kurām atteikties un kuras iekļaut receptē vēl papildus.
Nelielas gurķu porcijas sagatavošana neprasa daudz laika, grūtāk ir sagaidīt, kad gurķi beidzot būs gatavi, pat ja tiek lietota kāda no ātrajām receptēm, kas ļauj panākt rezultātu 24 vai pat 8 stundu laikā. Gurķiem ir diezgan bieza miza, un vajadzīgs zināms laiks, līdz tie ir pietiekami iesālījušies. Procesa paātrināšanai lielākā daļa recepšu autoru iesaka nogriezt gurķiem abus galiņus.
Visizplatītākais paņēmiens mazsālītu gurķu gatavošanā ir pārliešana ar sālījumu. Ja pie rezultāta grib tikt ātrāk, izmanto karstu sālījumu. Vēl ir receptes, kur gurķiem uzkaisa sāli, pēc tam uzlej karstu ūdeni, un pat tādas, kur pietiek tikai ar sāli. Katrai savi knifiņi, un reti kad divreiz izdodas pilnīgi vienāds rezultāts, bet tas visu padara tikai vēl interesantāku.
Mums, kulinārijas amatieriem, tā īsti nav saprotams, ar ko tad atšķiras sālīti, mazsālīti un skābēti gurķi. Grāmatās var atrast skaidrojumu, ka produkts uzskatāms par sālītu, ja sāls koncentrācija ir 15% un vairāk, jo tad tajā beigušas darboties pienskābes baktērijas. Savukārt skābēšanas pamatā ir tieši pienskābes baktēriju darbība. Jau pats nosaukums mazsālīts paredz, ka sāls ir maz, tātad iznāk, ka tas tomēr ir nedaudz skābēts. Daža laba recepte pieļauj pat etiķa pievienošanu - tad jau tie drīzāk ir mazmarinēti gurķi... Svarīgākais ir, lai pašiem savi gatavotie gurķīši garšotu, lai tie būtu aromātiski un kraukšķīgi. Par to, kas īsti piešķir kraukšķīgumu, domas dalās: pareizi izraudzīts ūdens, pareizā gurķu šķirne un gatavības pakāpe, mārrutki, upeņu lapas, ozolu lapas. Novērots, ka gurķus nevajag skābēt vai sālīt pēdējā mēness fāzē, jo tad tie veidojas mīksti, ar tukšiem vidiņiem. Optimālais laiks esot 5-6 dienas pēc jauna mēness iestāšanās.
IEMĀCIES ARĪ TU
- Mazsālītu gurķu gatavošanai piemēroti vienādi, nelieli un tievi lauka gurķīši, jo tie ir stingrāki, arī ērtāk pildāmi traukos. Savītuši vai pārauguši gurķi nav derīgi.
- Vēlams izmantot pilnīgi svaigus, tikko novāktus gurķus. Vislabāk tos dārzā lasīt no rīta.
- Ja gurķi ir kādu dienu stāvējuši, tos pirms apstrādāšanas vēlams aptuveni 8 stundas mērcēt aukstā ūdenī.
- Mazsālītu gurķu pagatavošanai un arī citiem konservēšanas veidiem vislabāk der ciets ūdens, bet nav piemērots ūdens ar augstu dzelzs saturu, jo tas pasliktina krāsu.
- Visiecienītākais mazsālītiem gurķiem ir rupjais sāls bez joda, fluora un citām piedevām.
- Galvenie garšaugi, kas nepieciešami mazsālītiem gurķiem, ir dilles, upeņu lapas (vai jaunie dzinumi), ķiploki un mārrutki.
- Dilles mazsālītiem gurķiem pievieno ar visiem kātiem un ziediem. Tieši ziedēšanas laikā tās ir visbagātākās ar aromātiskajām vielām.
- Citi garšaugi, ko var pievienot mazsālītiem gurķiem, ir baziliks, estragons, majorāns, piparmētra, raudene, pētersīļi, timiāns, ķiršu lapas u. c.
- Garšvielas, kas sader kopā ar gurķiem, ir Kajennas pipari, melnie pipari, smaržīgie pipari, lauru lapas, krustnagliņas, ķimenes, koriandra sēkliņas, sinepes.
- Ērti izmantojami ir kaltētu garšaugu maisījumi gurķu sālīšanai. Tie jāpapildina vienīgi ar svaigām upeņu lapām un dillēm.
- Parocīgas mazsālītu gurķu gatavošanai ir stikla burkas. Daži izmanto emaljētus traukus, plastmasas spainīšus, kas domāti šādiem produktiem, bet ir arī receptes, kur sālīšana notiek plastmasas maisiņos.
- Vislabāk gurķus kārtot traukā stāvus. Apakšā, augšā un, ja trauks lielāks, arī pa vidu liek garšaugu kārtu. Ja trauks nav pilns vai arī tā augšdaļa ir plata un gurķi var uzpeldēt, jāuzliek arī slogs (piemēram, ar ūdeni piepildīta burka vai tīri nomazgāts akmens). Jāuzmanās, lai slogs nav par smagu, jo tad gurķi tiek deformēti.
- Mazsālītie gurķi nav domāti ilgai glabāšanai. Ja sālījums burciņā kļuvis nedaudz duļķains un gurķi mainījuši krāsu, tos var sākt ēst.
- Taupīgas saimnieces mēdz to pašu sālījumu un garšaugus izmantot atkārtoti: sālījumu izkāš un uzvāra, garšaugus noskalo un par jaunu liek traukā kopā ar nākamo gurķu porciju.
Receptes
- Izmantojot karstu sālījumu: diviem litriem ūdens pievieno četras ēdamkarotes sāls, uzvāra un kādu brīdi pavāra, ja nepieciešams, noputo. 1,5 kg gurķīšu rūpīgi nomazgā, nogriež abus galus. Nepieciešamie garšaugi: 6 nomizotas ķiploku daiviņas, lauru lapa, 1-2 mārrutku lapas, 2 ziedošas dilles, 6 prāvas upeņu lapas, 3 ķiršu lapas, 5 smaržīgie pipari, 5 krustnagliņas. Traukā kārtām liek gurķus un garšaugus, pārlej ar karstu sālījumu. Gurķus var sākt nogaršot pēc 24 stundām.
- Izmantojot sāli un karstu ūdeni: nepieciešami 2 kg gurķu, 3 litri ūdens, 8 ēdamkarotes sāls, kā arī 100 g rupji sagrieztu diļļu, viens liels nomizots un daiviņās sadalīts ķiploks, nedaudz melno piparu graudiņu. Trauka dibenu izklāj ar garšaugiem, citu pie cita horizontāli liek gurķus, tad atkal liek garšaugus, gurķus kārto pretējā virzienā utt. Kad trauks pilns, tā saturu pārkaisa ar sāli un kārtīgi sakrata, pēc tam pārlej ar vārošu ūdeni, uzliek slogu. Gurķi ir gatavi aptuveni pēc 48 stundām.
- Izmantojot tikai sāli: vienam kilogramam gurķu nogriež galus; smalki sakapā 50 g diļļu un četras ķiploku daiviņas; to visu liek plastmasas maisiņā, iekaisa vienu ēdamkaroti sāls, maisiņu aizsien, ieliek vēl vienā maisiņā un pamatīgi sakrata. Liek ledusskapī, ik pa laikam izņem, atkārtoti sakrata un apgriež otrādi. Gurķi gatavi pēc 8 stundām.