IEMĀCIES ARĪ TU: Va­sa­ras piln­brie­da gar­dums – maz­sā­lī­ti gur­ķī­ši (receptes)

© F64

Maz­sā­lī­ti gur­ķi? Tas ir ļo­ti vien­kār­ši: bur­kā iek­šā, garš­vie­las klāt, sā­lī­ju­mu vir­sū – un ot­rā die­nā jau var ēst. Ap­mē­ram tā stās­ta pie­re­dzē­ju­šas saim­nie­ces. Lai pir­mo­reiz iz­mē­ģi­nā­tu maz­sā­lī­tu gur­ķī­šu ga­ta­vo­ša­nu, var at­rast de­ta­li­zē­tu re­cep­ti vai sī­ki iz­vai­cāt kā­du liet­pra­tē­ju un da­rīt vi­su tie­ši tā, kā sa­cīts. Vē­lāk jau var vei­dot sa­vu vie­dok­li par to, ku­ras sa­stāv­da­ļas va­ja­dzē­tu pie­likt vai­rāk, ku­ras ma­zāk, no ku­rām at­teik­ties un ku­ras ie­kļaut re­cep­tē vēl pa­pil­dus.

Ne­lie­las gur­ķu por­ci­jas sa­ga­ta­vo­ša­na ne­pra­sa daudz lai­ka, grū­tāk ir sa­gai­dīt, kad gur­ķi bei­dzot būs ga­ta­vi, pat ja tiek lie­to­ta kā­da no āt­ra­jām re­cep­tēm, kas ļauj pa­nākt re­zul­tā­tu 24 vai pat 8 stun­du lai­kā. Gur­ķiem ir diez­gan bie­za mi­za, un va­ja­dzīgs zi­nāms laiks, līdz tie ir pie­tie­ka­mi ie­sā­lī­ju­šies. Pro­ce­sa pa­āt­ri­nā­ša­nai lie­lā­kā da­ļa re­cep­šu au­to­ru ie­sa­ka no­griezt gur­ķiem abus ga­li­ņus.

Vis­iz­pla­tī­tā­kais pa­ņē­miens maz­sā­lī­tu gur­ķu ga­ta­vo­ša­nā ir pār­lie­ša­na ar sā­lī­ju­mu. Ja pie re­zul­tā­ta grib tikt āt­rāk, iz­man­to kar­stu sā­lī­ju­mu. Vēl ir re­cep­tes, kur gur­ķiem uz­kai­sa sā­li, pēc tam uz­lej kar­stu ūde­ni, un pat tā­das, kur pie­tiek ti­kai ar sā­li. Kat­rai sa­vi kni­fi­ņi, un re­ti kad div­reiz iz­do­das pil­nī­gi vie­nāds re­zul­tāts, bet tas vi­su pa­da­ra ti­kai vēl in­te­re­san­tā­ku.

Mums, ku­li­nā­ri­jas ama­tie­riem, tā īs­ti nav sa­pro­tams, ar ko tad at­šķi­ras sā­lī­ti, maz­sā­lī­ti un skā­bē­ti gur­ķi. Grā­ma­tās var at­rast skaid­ro­ju­mu, ka pro­dukts uz­ska­tāms par sā­lī­tu, ja sāls kon­cen­trā­ci­ja ir 15% un vai­rāk, jo tad ta­jā bei­gu­šas dar­bo­ties pien­skā­bes bak­tē­ri­jas. Sa­vu­kārt skā­bē­ša­nas pa­ma­tā ir tie­ši pien­skā­bes bak­tē­ri­ju dar­bī­ba. Jau pats no­sau­kums maz­sā­līts pa­redz, ka sāls ir maz, tā­tad iz­nāk, ka tas to­mēr ir ne­daudz skā­bēts. Da­ža la­ba re­cep­te pie­ļauj pat eti­ķa pie­vie­no­ša­nu - tad jau tie drī­zāk ir maz­ma­ri­nē­ti gur­ķi... Sva­rī­gā­kais ir, lai pa­šiem sa­vi ga­ta­vo­tie gur­ķī­ši gar­šo­tu, lai tie bū­tu aro­mā­tis­ki un krauk­šķī­gi. Par to, kas īs­ti pie­šķir krauk­šķī­gu­mu, do­mas da­lās: pa­rei­zi iz­rau­dzīts ūdens, pa­rei­zā gur­ķu šķir­ne un ga­ta­vī­bas pa­kā­pe, mār­rut­ki, upe­ņu la­pas, ozo­lu la­pas. No­vē­rots, ka gur­ķus ne­va­jag skā­bēt vai sā­līt pē­dē­jā mē­ness fā­zē, jo tad tie vei­do­jas mīk­sti, ar tuk­šiem vi­di­ņiem. Op­ti­mā­lais laiks esot 5-6 die­nas pēc jau­na mē­ness ie­stā­ša­nās.

IEMĀCIES ARĪ TU

  • Maz­sā­lī­tu gur­ķu ga­ta­vo­ša­nai pie­mē­ro­ti vie­nā­di, ne­lie­li un tie­vi lau­ka gur­ķī­ši, jo tie ir stin­grā­ki, arī ēr­tāk pil­dā­mi trau­kos. Sa­vī­tu­ši vai pār­au­gu­ši gur­ķi nav de­rī­gi.
  • Vē­lams iz­man­tot pil­nī­gi svai­gus, tik­ko no­vāk­tus gur­ķus. Vis­la­bāk tos dār­zā la­sīt no rī­ta.
  • Ja gur­ķi ir kā­du die­nu stā­vē­ju­ši, tos pirms ap­strā­dā­ša­nas vē­lams ap­tu­ve­ni 8 stun­das mēr­cēt auk­stā ūde­nī.
  • Maz­sā­lī­tu gur­ķu pa­ga­ta­vo­ša­nai un arī ci­tiem kon­ser­vē­ša­nas vei­diem vis­la­bāk der ciets ūdens, bet nav pie­mē­rots ūdens ar aug­stu dzelzs sa­tu­ru, jo tas pa­slik­ti­na krā­su.
  • Vis­ie­cie­nī­tā­kais maz­sā­lī­tiem gur­ķiem ir rup­jais sāls bez jo­da, flu­o­ra un ci­tām pie­de­vām.
  • Gal­ve­nie garš­au­gi, kas ne­pie­cie­ša­mi maz­sā­lī­tiem gur­ķiem, ir dil­les, upe­ņu la­pas (vai jau­nie dzi­nu­mi), ķip­lo­ki un mār­rut­ki.
  • Dil­les maz­sā­lī­tiem gur­ķiem pie­vie­no ar vi­siem kā­tiem un zie­diem. Tie­ši zie­dē­ša­nas lai­kā tās ir vis­ba­gā­tā­kās ar aro­mā­tis­ka­jām vie­lām.
  • Ci­ti garš­au­gi, ko var pie­vie­not maz­sā­lī­tiem gur­ķiem, ir ba­zi­liks, es­tra­gons, ma­jo­rāns, pi­par­mēt­ra, rau­de­ne, pē­ter­sī­ļi, ti­mi­āns, ķir­šu la­pas u. c.
  • Garš­vie­las, kas sa­der ko­pā ar gur­ķiem, ir Ka­jen­nas pi­pa­ri, mel­nie pi­pa­ri, smar­žī­gie pi­pa­ri, lau­ru la­pas, krust­nag­li­ņas, ķi­me­nes, ko­ri­an­dra sēk­li­ņas, si­ne­pes.
  • Ēr­ti iz­man­to­ja­mi ir kal­tē­tu garš­au­gu mai­sī­ju­mi gur­ķu sā­lī­ša­nai. Tie jā­pa­pil­di­na vie­nī­gi ar svai­gām upe­ņu la­pām un dil­lēm.
  • Pa­ro­cī­gas maz­sā­lī­tu gur­ķu ga­ta­vo­ša­nai ir stik­la bur­kas. Da­ži iz­man­to emal­jē­tus trau­kus, plast­ma­sas spai­nī­šus, kas do­mā­ti šā­diem pro­duk­tiem, bet ir arī re­cep­tes, kur sā­lī­ša­na no­tiek plast­ma­sas mai­si­ņos.
  • Vis­la­bāk gur­ķus kār­tot trau­kā stā­vus. Apak­šā, aug­šā un, ja trauks lie­lāks, arī pa vi­du liek garš­au­gu kār­tu. Ja trauks nav pilns vai arī tā augš­da­ļa ir pla­ta un gur­ķi var uz­pel­dēt, jā­uz­liek arī slogs (pie­mē­ram, ar ūde­ni pie­pil­dī­ta bur­ka vai tī­ri no­maz­gāts ak­mens). Jā­uz­ma­nās, lai slogs nav par sma­gu, jo tad gur­ķi tiek de­for­mē­ti.
  • Maz­sā­lī­tie gur­ķi nav do­mā­ti il­gai gla­bā­ša­nai. Ja sā­lī­jums bur­ci­ņā kļu­vis ne­daudz duļ­ķains un gur­ķi mai­nī­ju­ši krā­su, tos var sākt ēst.
  • Tau­pī­gas saim­nie­ces mēdz to pa­šu sā­lī­ju­mu un garš­au­gus iz­man­tot at­kār­to­ti: sā­lī­ju­mu iz­kāš un uz­vā­ra, garš­au­gus no­ska­lo un par jau­nu liek trau­kā ko­pā ar nā­ka­mo gur­ķu por­ci­ju.

Re­cep­tes

  • Iz­man­to­jot kar­stu sā­lī­ju­mu: di­viem lit­riem ūdens pie­vie­no čet­ras ēdam­ka­ro­tes sāls, uz­vā­ra un kā­du brī­di pa­vā­ra, ja ne­pie­cie­šams, no­pu­to. 1,5 kg gur­ķī­šu rū­pī­gi no­maz­gā, no­griež abus ga­lus. Ne­pie­cie­ša­mie garš­au­gi: 6 no­mi­zo­tas ķip­lo­ku dai­vi­ņas, lau­ru la­pa, 1-2 mār­rut­ku la­pas, 2 zie­do­šas dil­les, 6 prā­vas upe­ņu la­pas, 3 ķir­šu la­pas, 5 smar­žī­gie pi­pa­ri, 5 krust­nag­li­ņas. Trau­kā kār­tām liek gur­ķus un garš­au­gus, pār­lej ar kar­stu sā­lī­ju­mu. Gur­ķus var sākt no­gar­šot pēc 24 stun­dām.
  • Iz­man­to­jot sā­li un kar­stu ūde­ni: ne­pie­cie­ša­mi 2 kg gur­ķu, 3 lit­ri ūdens, 8 ēdam­ka­ro­tes sāls, kā arī 100 g rup­ji sa­griez­tu diļ­ļu, viens liels no­mi­zots un dai­vi­ņās sa­da­līts ķip­loks, ne­daudz mel­no pi­pa­ru grau­di­ņu. Trau­ka di­be­nu iz­klāj ar garš­au­giem, ci­tu pie ci­ta ho­ri­zon­tā­li liek gur­ķus, tad at­kal liek garš­au­gus, gur­ķus kār­to pre­tē­jā vir­zie­nā utt. Kad trauks pilns, tā sa­tu­ru pār­kai­sa ar sā­li un kār­tī­gi sa­kra­ta, pēc tam pār­lej ar vā­ro­šu ūde­ni, uz­liek slo­gu. Gur­ķi ir ga­ta­vi ap­tu­ve­ni pēc 48 stun­dām.
  • Iz­man­to­jot ti­kai sā­li: vie­nam ki­lo­gra­mam gur­ķu no­griež ga­lus; smal­ki sa­ka­pā 50 g diļ­ļu un čet­ras ķip­lo­ku dai­vi­ņas; to vi­su liek plast­ma­sas mai­si­ņā, ie­kai­sa vie­nu ēdam­ka­ro­ti sāls, mai­si­ņu aiz­sien, ie­liek vēl vie­nā mai­si­ņā un pa­ma­tī­gi sa­kra­ta. Liek le­dus­ska­pī, ik pa lai­kam iz­ņem, at­kār­to­ti sa­kra­ta un ap­griež ot­rā­di. Gur­ķi ga­ta­vi pēc 8 stun­dām.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais