Kā tu guli, tāds tu esi. Nav nemaz jābūt sapņu tulkam, lai varētu spriest par cilvēka personību un veselību pēc viņa gulēšanas paradumiem, –dažādos pētījumos secinājuši amerikāņu zinātnieki.
Cīrulis
Tā iedēvēts cilvēks, kurš ceļas agri un parasti var pamosties bez grūtībām, reizēm pat pirms modinātāja zvana, bet vakaros labprāt iet gulēt laikus. Viņam ļoti piemērots ir tradicionālais darba režīms no deviņiem rītā līdz pieciem pēcpusdienā. Cīrulis nav bara cilvēks, viņš vairāk ir intraverts, darbā apzinīgs un disciplinēts; reizēm darba kolēģiem, kuriem pašiem ir grūti no rītiem pamosties, šķiet, ka cīrulis ar savu agro nākšanu uz darbu grib uzkalpoties, kaut arī tā nemaz nav. Cīruļa tipam atbilst vairāk sieviešu nekā vīriešu. Daļa cilvēku kļūst par izteiktiem cīruļiem, sasnieguši cienījamu vecumu. Tiem, kas ceļas agri, ir lielāka tieksme uz depresiju nekā ilgajiem gulētājiem.
Pūce
Pūce ir naktsputns, un tāds ir arī pūces tipa cilvēks. Pamosties vispārpieņemtajā celšanās laikā viņam ir ļoti grūti, reizēm ir vajadzīgi vairāki modinātājpulksteņi vai jālūdz kādam mājiniekam, lai pamodina. Pūci labāk netraucēt, pirms tā nav izdzērusi savu rīta kafiju. Līdz vēlai priekšpusdienai pūce ir sabozusies, sliktā garastāvoklī, bet visproduktīvākās darba stundas tai ir vakarā un naktī. Pūces parasti ir sabiedriskākas par cīruļiem un biežāk uzņemas risku. Pusaudžu vecumā tieksme uz naktsdzīvi parādās arī tiem, kas būtībā ir cīruļi, bet ap 25 gadu vecumu bioloģiskais pulkstenis atkal noregulējas atbilstoši cilvēka īstajam tipam. Lielākā daļa pūču spēj pielāgoties tradicionālajai darba dienai, bet ir arī tādi cilvēki, kuriem labāk tīk strādāt naktsmaiņā vai veikt darbu mājās sev izdevīgā laikā.
Ilgais gulētājs
Cilvēks, kurš grib gulēt ilgāk par ieteiktajām astoņām stundām, parasti pieder pie tiem, kuri tiecas pēc citiem cilvēkiem un viņu atbalsta, lai varētu labi justies. Viņam daudz nozīmē apkārtējo cilvēku attieksme. Ilgajiem gulētājiem mēdz būt tieksme uz depresiju. Šie cilvēki ir visapmierinātākie ar dzīvi, ja dzīvo saskaņā un ciešā tuvībā ar ģimeni un draugiem.
Tas, kurš guļ maz
Šis cilvēks reti pavada miegā astoņas stundas. Viņš gan zina, ka jāatpūšas, bet vienkārši nespēj tik ilgi nogulēt. Novērots, ka tādiem ļaudīm piemīt nosliece uz augstu paškritiskumu, un viņi nododas skarbām pārdomām par sevi, kad naktī ir pamodušies un vairs nevar aizmigt. Daļa cilvēku guļ maz tāpēc, ka traucē nepārtrauktā spriedze un raizes. Neizgulēšanās dēļ viņi ir pakļauti lielākam nelaimes gadījumu riskam darbā, vadot transporta līdzekļus, kā arī sadzīvē. Mediķi pat iesaka šādiem cilvēkiem ieviest speciālu «raizēšanās laiku», kas nedrīkst sakrist ar gulētiešanas laiku, bet pirms gulētiešanas domāt mierīgas un gaišas domas.
Mierīgais gulētājs
Parasti tas ir pašpietiekams cilvēks, kurš ir ticis ar sevi skaidrībā un zina, kas viņam ir, jūtas par to pateicīgs un visu laiku netirdī sevi par to, kā viņam nav. Tādi cilvēki vakaros ātri iemieg un guļ mierīgā, dziļā miegā, bet dienā spēj produktīvi strādāt un nejūtas pārlieku nogurdināti.
Grūti iemiegošais gulētājs
Šis cilvēks skaita aitas, līdz vēlai naktij skatās televizoru, bet viņa domas nevar rimties, lēkā kā vāveres no zara uz zaru, un tās nekādi neizdodas sakārtot. Tas raksturīgi perfekcionistiem. Liekot lietā milzu piepūli, lai visu kontrolētu, viņi var daudz ko panākt darbā un citās jomās, bet miegam šāda pieeja nelīdz. Lai iemigtu, nav jācīnās, bet jānomierinās un jāatslābinās. Cilvēki ar hronisku bezmiegu nereti ir perfekcionisti. Viņiem jāparūpējas, lai būtu pareizi iekārtota guļamtelpa, rūpīgi jāievēro miega higiēna. Vajadzētu izveidot paradumu pirms gulētiešanas allaž domāt par visu labo, kas šajā dienā paveikts, bet ilgtermiņā jācenšas pieņemt, ka neviens cilvēks nevar būt perfekts visās dzīves jomās.
Sapņojošais gulētājs
Tie, kuri otrā rītā labi atceras savus sapņus, parasti ir radoši cilvēki. Reizēm robeža starp sapņiem un nomodu viņiem ir ļoti nosacīta. Viņuprāt, dzīvē nekas nav izteikti balts vai melns, bet visa pasaule iekrāsota dažādos pelēkos toņos; tāpat arī cilvēks nekad nav tikai aizmidzis vai tikai nomodā. Daži no tiem, kas dzīvi un spilgti atceras sapņus, ir dīvaiņi, dažiem piemīt nosliece uz šizofrēniju, bet lielākoties viņi, protams, ir normāli cilvēki.
Nesapņojošais gulētājs
Vēl nesen valdīja uzskats, ka sapņo visi cilvēki, izņemot vienīgi tos, kas pārcietuši noteikta veida smadzeņu traumas. Taču šodien pētnieki apgalvo, ka esot cilvēki, kuri vispār nesapņo vai vismaz nekad neatceras savus sapņus, un ka tas nav saistīts ar atmiņas problēmām. Aptuveni deviņi procenti aptaujāto cilvēku teikuši, ka savus sapņus neatceras, daži atbildējuši, ka sapņo reti, bet aptuveni divi cilvēki no tūkstoša apgalvo, ka nekad neesot sapņojuši. Veicot pētījumus miega laboratorijā, zinātnieki secinājuši, ka ar nesapņotāju veselību viss ir kārtībā. Lielākoties nesapņotāji ir cilvēki, kas veic ļoti konkrētu, funkcionālu darbu.
Lai labāk gulētu: