Miegs stās­ta par rak­stu­ru un ve­se­lī­bu. Kā guli tu?

© F64

Kā tu gu­li, tāds tu esi. Nav ne­maz jā­būt sap­ņu tul­kam, lai va­rē­tu spriest par cil­vē­ka per­so­nī­bu un ve­se­lī­bu pēc vi­ņa gu­lē­ša­nas pa­ra­du­miem, –da­žā­dos pē­tī­ju­mos se­ci­nā­ju­ši ame­ri­kā­ņu zi­nāt­nie­ki.

Cī­ru­lis

Tā ie­dē­vēts cil­vēks, kurš ce­ļas ag­ri un pa­ras­ti var pa­mos­ties bez grū­tī­bām, rei­zēm pat pirms mo­di­nā­tā­ja zva­na, bet va­ka­ros lab­prāt iet gu­lēt lai­kus. Vi­ņam ļo­ti pie­mē­rots ir tra­di­ci­o­nā­lais dar­ba re­žīms no de­vi­ņiem rī­tā līdz pie­ciem pēc­pus­die­nā. Cī­ru­lis nav ba­ra cil­vēks, viņš vai­rāk ir in­tra­verts, dar­bā ap­zi­nīgs un dis­cip­li­nēts; rei­zēm dar­ba ko­lē­ģiem, ku­riem pa­šiem ir grū­ti no rī­tiem pa­mos­ties, šķiet, ka cī­ru­lis ar sa­vu ag­ro nāk­ša­nu uz dar­bu grib uz­kal­po­ties, kaut arī tā ne­maz nav. Cī­ru­ļa ti­pam at­bilst vai­rāk sie­vie­šu ne­kā vī­rie­šu. Da­ļa cil­vē­ku kļūst par iz­teik­tiem cī­ru­ļiem, sa­snie­gu­ši cie­nī­ja­mu ve­cu­mu. Tiem, kas ce­ļas ag­ri, ir lie­lā­ka tiek­sme uz de­pre­si­ju ne­kā il­ga­jiem gu­lē­tā­jiem.

Pū­ce

Pū­ce ir nakts­putns, un tāds ir arī pū­ces ti­pa cil­vēks. Pa­mos­ties vis­pār­pie­ņem­ta­jā cel­ša­nās lai­kā vi­ņam ir ļo­ti grū­ti, rei­zēm ir va­ja­dzī­gi vai­rā­ki mo­di­nā­tāj­pulk­ste­ņi vai jā­lūdz kā­dam mā­ji­nie­kam, lai pa­mo­di­na. Pū­ci la­bāk ne­trau­cēt, pirms tā nav iz­dzē­ru­si sa­vu rī­ta ka­fi­ju. Līdz vē­lai priekš­pus­die­nai pū­ce ir sa­bo­zu­sies, slik­tā ga­ra­stā­vok­lī, bet vis­pro­duk­tī­vā­kās dar­ba stun­das tai ir va­ka­rā un nak­tī. Pū­ces pa­ras­ti ir sa­bied­ris­kā­kas par cī­ru­ļiem un bie­žāk uz­ņe­mas ris­ku. Pus­au­džu ve­cu­mā tiek­sme uz nakts­dzī­vi pa­rā­dās arī tiem, kas bū­tī­bā ir cī­ru­ļi, bet ap 25 ga­du ve­cu­mu bio­lo­ģis­kais pulk­ste­nis at­kal no­re­gu­lē­jas at­bil­sto­ši cil­vē­ka īs­ta­jam ti­pam. Lie­lā­kā da­ļa pū­ču spēj pie­lā­go­ties tra­di­ci­o­nā­la­jai dar­ba die­nai, bet ir arī tā­di cil­vē­ki, ku­riem la­bāk tīk strā­dāt nakts­mai­ņā vai veikt dar­bu mā­jās sev iz­de­vī­gā lai­kā.

Il­gais gu­lē­tājs

Cil­vēks, kurš grib gu­lēt il­gāk par ie­teik­ta­jām as­to­ņām stun­dām, pa­ras­ti pie­der pie tiem, ku­ri tie­cas pēc ci­tiem cil­vē­kiem un vi­ņu at­bal­sta, lai va­rē­tu la­bi jus­ties. Vi­ņam daudz no­zī­mē ap­kār­tē­jo cil­vē­ku at­tiek­sme. Il­ga­jiem gu­lē­tā­jiem mēdz būt tiek­sme uz de­pre­si­ju. Šie cil­vē­ki ir vis­ap­mie­ri­nā­tā­kie ar dzī­vi, ja dzī­vo sa­ska­ņā un cie­šā tu­vī­bā ar ģi­me­ni un drau­giem.

Tas, kurš guļ maz

Šis cil­vēks re­ti pa­va­da mie­gā as­to­ņas stun­das. Viņš gan zi­na, ka jā­at­pū­šas, bet vien­kār­ši ne­spēj tik il­gi no­gu­lēt. No­vē­rots, ka tā­diem ļau­dīm pie­mīt no­slie­ce uz aug­stu paš­kri­tis­ku­mu, un vi­ņi no­do­das skar­bām pār­do­mām par se­vi, kad nak­tī ir pa­mo­du­šies un vairs ne­var aiz­migt. Da­ļa cil­vē­ku guļ maz tā­pēc, ka trau­cē ne­pār­trauk­tā sprie­dze un rai­zes. Ne­iz­gu­lē­ša­nās dēļ vi­ņi ir pa­kļau­ti lie­lā­kam ne­lai­mes ga­dī­ju­mu ris­kam dar­bā, va­dot trans­por­ta lī­dzek­ļus, kā arī sa­dzī­vē. Me­di­ķi pat ie­sa­ka šā­diem cil­vē­kiem ie­viest spe­ci­ā­lu «raizēša­nās lai­ku», kas ne­drīkst sa­krist ar gu­lēt­ie­ša­nas lai­ku, bet pirms gu­lēt­ie­ša­nas do­māt mie­rī­gas un gai­šas do­mas.

Mie­rī­gais gu­lē­tājs

Pa­ras­ti tas ir paš­pie­tie­kams cil­vēks, kurš ir ti­cis ar se­vi skaid­rī­bā un zi­na, kas vi­ņam ir, jū­tas par to pa­tei­cīgs un vi­su lai­ku ne­tir­dī se­vi par to, kā vi­ņam nav. Tā­di cil­vē­ki va­ka­ros āt­ri ie­mieg un guļ mie­rī­gā, dzi­ļā mie­gā, bet die­nā spēj pro­duk­tī­vi strā­dāt un ne­jū­tas pār­lie­ku no­gur­di­nā­ti.

Grū­ti ie­mie­go­šais gu­lē­tājs

Šis cil­vēks skai­ta ai­tas, līdz vē­lai nak­tij ska­tās te­le­vi­zo­ru, bet vi­ņa do­mas ne­var rim­ties, lē­kā kā vā­ve­res no za­ra uz za­ru, un tās ne­kā­di ne­iz­do­das sa­kār­tot. Tas rak­stu­rī­gi per­fek­ci­o­nis­tiem. Lie­kot lie­tā mil­zu pie­pū­li, lai vi­su kon­tro­lē­tu, vi­ņi var daudz ko pa­nākt dar­bā un ci­tās jo­mās, bet mie­gam šā­da pie­e­ja ne­līdz. Lai ie­mig­tu, nav jā­cī­nās, bet jā­no­mie­ri­nās un jā­at­slā­bi­nās. Cil­vē­ki ar hro­nis­ku bez­mie­gu ne­re­ti ir per­fek­ci­o­nis­ti. Vi­ņiem jā­pa­rū­pē­jas, lai bū­tu pa­rei­zi ie­kār­to­ta gu­ļam­tel­pa, rū­pī­gi jā­ie­vē­ro mie­ga hi­gi­ē­na. Va­ja­dzē­tu iz­vei­dot pa­ra­du­mu pirms gu­lēt­ie­ša­nas al­laž do­māt par vi­su la­bo, kas ša­jā die­nā pa­veikts, bet ilg­ter­mi­ņā jā­cen­šas pie­ņemt, ka ne­viens cil­vēks ne­var būt per­fekts vi­sās dzī­ves jo­mās.

Sap­ņo­jo­šais gu­lē­tājs

Tie, ku­ri ot­rā rī­tā la­bi at­ce­ras sa­vus sap­ņus, pa­ras­ti ir ra­do­ši cil­vē­ki. Rei­zēm ro­be­ža starp sap­ņiem un no­mo­du vi­ņiem ir ļo­ti no­sa­cī­ta. Vi­ņu­prāt, dzī­vē ne­kas nav iz­teik­ti balts vai melns, bet vi­sa pa­sau­le ie­krā­so­ta da­žā­dos pe­lē­kos to­ņos; tā­pat arī cil­vēks ne­kad nav ti­kai aiz­mi­dzis vai ti­kai no­mo­dā. Da­ži no tiem, kas dzī­vi un spilg­ti at­ce­ras sap­ņus, ir dī­vai­ņi, da­žiem pie­mīt no­slie­ce uz ši­zo­frē­ni­ju, bet lie­lā­ko­ties vi­ņi, pro­tams, ir nor­mā­li cil­vē­ki.

Ne­sap­ņo­jo­šais gu­lē­tājs

Vēl ne­sen val­dī­ja uz­skats, ka sap­ņo vi­si cil­vē­ki, iz­ņe­mot vie­nī­gi tos, kas pār­cie­tu­ši no­teik­ta vei­da sma­dze­ņu trau­mas. Ta­ču šo­dien pēt­nie­ki ap­gal­vo, ka esot cil­vē­ki, ku­ri vis­pār ne­sap­ņo vai vis­maz ne­kad ne­at­ce­ras sa­vus sap­ņus, un ka tas nav sais­tīts ar at­mi­ņas pro­blē­mām. Ap­tu­ve­ni de­vi­ņi pro­cen­ti ap­tau­jā­to cil­vē­ku tei­ku­ši, ka sa­vus sap­ņus ne­at­ce­ras, da­ži at­bil­dē­ju­ši, ka sap­ņo re­ti, bet ap­tu­ve­ni di­vi cil­vē­ki no tūk­sto­ša ap­gal­vo, ka ne­kad ne­esot sap­ņo­ju­ši. Vei­cot pē­tī­ju­mus mie­ga la­bo­ra­to­ri­jā, zi­nāt­nie­ki se­ci­nā­ju­ši, ka ar ne­sap­ņo­tā­ju ve­se­lī­bu viss ir kār­tī­bā. Lie­lā­ko­ties ne­sap­ņo­tā­ji ir cil­vē­ki, kas veic ļo­ti kon­krē­tu, funk­ci­o­nā­lu dar­bu.

Lai la­bāk gu­lē­tu:

  • Pirms gu­lēt­ie­ša­nas kār­tī­gi jā­iz­vē­di­na tel­pa, ku­rā jūs gu­ļat.
  • Vie­nam gu­lē­tā­jam ie­tei­ca­ma vis­maz 90 cm pla­ta guļ­vie­ta.
  • Gul­tai jā­būt vis­maz 20 cm ga­rā­kai par gu­lē­tā­ju.
  • Tel­pā, kur gu­ļat, ne­va­ja­dzē­tu būt te­le­vi­zo­ram un/vai da­to­ram.
  • Pirms gu­lēt­ie­ša­nas ne­va­jag pa­ma­tī­gi pie­ēs­ties, ne­bū­tu vē­lams dzert ka­fi­ju un īs­to tē­ju, priekš­ro­ka do­da­ma vieg­lām va­ka­ri­ņām un zā­ļu tē­jai vai sil­tam pie­nam.
  • Jā­mē­ģi­na iz­prast un ie­vē­rot sa­vu da­bis­ko mie­ga rit­mu un jā­iet gu­lēt tad, kad nāk miegs.
  • Pirms gu­lēt­ie­ša­nas jā­at­tu­ras no in­ten­sī­vas fi­zis­kas slo­dzes, sprie­dzes fil­mu vai sa­trau­co­šu zi­ņu si­že­tu ska­tī­ša­nās. Var mie­rī­gi pa­la­sīt grā­ma­tu vai pa­klau­sī­ties klu­si­nā­tu mū­zi­ku.
  • Gu­ļam­is­ta­bai jā­būt ap­tum­šo­tai, jo ap­gais­mo­jums ie­tek­mē mie­ga hor­mo­na iz­da­lī­ša­nos un mie­ga rit­mu.
  • Ie­tei­cams gu­lēt pār­mai­ņus uz abiem sā­niem. Var gu­lēt arī uz mu­gu­ras. Gu­lē­ša­na uz vē­de­ra no­slo­go ple­cus, spran­du un krus­tus un pa­slik­ti­na asins­ri­ti.
  • Ie­tei­cams iet gu­lēt un cel­ties vie­nā un ta­jā pa­šā lai­kā, jo tas pa­līdz no­dro­ši­nāt vien­mē­rī­gu mie­ga rit­mu. Dzī­ves­bied­riem va­ja­dzē­tu iet gu­lēt vien­lai­kus.
  • Pēc ie­spē­jas iz­man­to­jiet gul­tu ti­kai nakts­mie­ram, ne­ņe­miet ta­jā lī­dzi da­to­ru, do­ku­men­tu kau­dzes, kon­spek­tus, rok­dar­bus, ēdie­nus u. c.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais