Sievietes pēc krūšu vēža operācijas nevar dabūt valsts apmaksātas krūts protēzes un staigā ar linsēklu maisiņiem krūšturos. Šāda kārtība valstī ir no šāgada sākuma. Tas nav normāli un pazemo sievietes jau tā sarežģītā un psiholoģiski smagā stāvoklī, Neatkarīgajai uzsver pacientu organizācijas Dzīvības koks pārstāve Gunita Berķe.
Aktualizējot vēža ārstēšanas jautājumus Krūts veselības mēneša ietvaros Dzīvības koks kā vienu no sāpīgākajām problēmām, ar ko saskaras krūts vēža pacientes, norāda krūts protēžu nepieejamību – tās vairs netiek apmaksātas par valsts budžeta līdzekļiem.
"Cilvēka cienīgi būtu, ja visas sievietes varētu saņemt krūts protēzes, taču pašlaik, taupot valsts naudu, šīs protēzes visām sievietēm nepienākas, tikai tām, kuras ir maznodrošinātas," stāsta Gunita Berķe no Dzīvības koka. Pēc viņas domām, cilvēku pazemojoši ir pēc pārciestas slimības, operācijas iet uz Sociālo dienestu pēc izziņas, pierādīt, ka tev ne tikai krūts protēze vajadzīga, bet ka esi arī nabadzīga. "Sievietēm tas ir traumatiski, ņemot vērā, kādā stāvoklī daudzas ir, gan uzzinājušas diagnozi, gan pēc ārstēšanās," saka G. Berķe.
Sievietes, nevarēdamas nopirkt krūts protēzes, izlīdzas ar linsēklu vai griķu maisiņiem, lai varētu normāli iziet uz ielas, cilvēkos. Pacientēm radusies pat doma – ja jau esam tik nabadzīga valsts, varbūt varam lūgt Rietumeiropas pacienšu organizācijām, lai atsūta mums humāno palīdzību – lietotas krūts protēzes. "Aizrakstījām vēstuli vienai no starptautiskajām organizācijām Europa Donna – viņi nesaprot, kā vispār kaut kas tāds var būt!" saka G. Berķe, "mums pat kauns par to runāt..." Organizācijā spriež, ka valsts ietaupījums uz izmisušiem pacientiem nevarētu būt liels, jo gadā ir apmēram 1000 jaunu krūts vēža pacienšu, no kurām protēzes būtu nepieciešamas apmēram 700. Krūts protēzes tirgo privātfirmas. Tāpat no šā gada valsts ir ierobežojusi krūts restaurācijas operācijas.
Labklājības ministrija (LM), kuras pārziņā ir tehniskie palīglīdzekļi (arī krūts protēzes), skaidro: ar likumu Par valsts budžetu 2010. gadam tika samazināts finansējums un, izstrādājot noteikumus, tika pārskatīti tehnisko palīglīdzekļu veidi, kā arī ierobežots saņēmēju loks, nosakot, ka atsevišķus tehniskos palīglīdzekļus (arī krūšu protēzes) par valsts līdzekļiem var saņemt tikai tās personas, kurām piešķirts trūcīgā statuss. Uzlabojoties situācijai valsts budžetā, atkārtoti tiks izvērtētas iespējas pārskatīt no valsts budžeta apmaksāto tehnisko palīglīdzekļu grupas.