Ja vien Veselības ministrija (VM) vai valdība nenāks klajā ar vēl kādu jaunu ideju, Tuberkulozes un plaušu slimību valsts aģentūra (TPSVA) puslīdz ir samierinājusies ar pievienošanos Latvijas Infektoloģijas centram (LIC), šāda noskaņa otrdien valdīja Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijā, kur abu slimnīcu, ministrijas pārstāvji un deputāti diskutēja par ieguvumiem un zaudējumiem, slimnīcas apvienojot.
Saskaņā ar Ministru kabineta rīkojumu, kas tika pieņemts augusta vidū un, kā atzīst tuberkulozes slimnīcas darbinieki, tas bijis diezgan negaidīti, slepeni un pašu slimnīcu nemaz neinformējot, slimnīca tiek pievienota LIC līdz šāgada 1. oktobrim. Tajā pašā dienā, 17. augustā, jau bija jābūt izveidotai arī pievienošanas komisijai, kas pašlaik strādā VM un ko vada veselības ministres biroja vadītāja.
TPSVA direktors Jānis Leimans kārtējo reizi ir satraukts par to, kā notiek šī apvienošana – ļoti straujā tempā. Vēl nesenā atmiņā centra darbiniekiem ir iepriekšējā veselības ministra Ivara Eglīša (TP) lēmums aģentūru reorganizēt vai likvidēt, principā nodalot terapeitisko tuberkulozes un plaušu slimību ārstēšanu no ķirurģiskās, ko bija iecerēts nodot vai nu Rīgas Austrumu slimnīcai, vai Stradiņiem. Pēc vairākkārtējiem protestiem TPSVA palika neskarta, jo, kā tagad saka J. Leimans, mēs pārliecinājām politiķus un sabiedrību, ka nevar nodalīt šīs abas lietas. Arī tagad slimnīcas vadība norāda, ka aģentūra ir "perfekta plaušu slimību klīnika". Ne tikai, jo te izveidots arī pasaules nozīmes multirezistentās tuberkulozes pētniecības centrs. "Vai tas viss pārmaiņu rezultātā nepazudīs?" bažījas slimnīcas vadība un darbinieki.
VM Veselības aprūpes departamenta direktors Reinis Joksts atzina, ka satraukumam neesot pamata, jo reorganizācijas procesā tuberkulozes un plaušu slimību ārstēšanas pakalpojumi tiks saglabāti pilnībā. Ietaupījums, kas valstij šajos apstākļos ir būtisks, tiks gūts, samazinot administratīvās un, iespējams, saimnieciskās izmaksas. VM aprēķini liecina, ka tie varētu būt vairāk nekā 200 000 latu gadā. Pagaidām nav vēl skaidrs, nav izlemts, kā varētu taupīt saimnieciskos izdevumus, jo viena slimnīca atrodas Rīgā, Šmerlī, bet otra Rīgas rajonā, taču, pēc R. Joksta teiktā, par to visu būs sarunas.
J. Leimans gan atzina, ka naudas ietaupījumu varētu dot arī pati slimnīca, kas īsteno dažādus pasākumus – ir samazināts darbinieku skaits, samazināts atalgojums, slēgta slimnīcas filiāle Lielbērzē, bet no 1. oktobra vērs ciet arī Rēzeknes tuberkulozes slimnīcu. "Mēs baidāmies, ka tiks sagrauta visa sistēma tuberkulozes apkarošanā, ko esam izveidojuši un kam ir panākumi – pēdējos gados ir samazinājusies tuberkulozes izplatība," saka J. Leimans. Tiesa, sociāli un ekonomiski grūtos apstākļos šai infekcijas slimībai ir tendence atkal izplesties, kas varētu būt saistīts gan ar sadzīves apstākļiem, gan pārtiku, gan savlaicīgu nevēršanos pie mediķiem.
Optimistiskāks bija LIC vadītājs Jāzeps Keišs: "Traģēdiju neredzu. Tagad mūsu sastāvā turklāt strādā arī epidemioloģiskais dienests, un, ņemot vērā, ka tuberkuloze arī ir infekciju slimība, šādai apvienošanai ir ne tikai ekonomisks ieguvums, bet arī labāka sadarbība infekciju slimību apkarošanā." Taču pilnīgi noteikti TPSVA ir jāsaglabā visas iestrādes tuberkulozes ierobežošanā, kā arī nekādā gadījumā terapeitisko ārstēšanu nevar atraut no ķirurģijas, kas iepriekš no VM puses tika mēģināts. Šos divus principus J. Keišs nosauc par galvenajiem, kurus ievērojot var notikt apvienošana.