Rīgā maznodrošinātie nelaimē cietuša dzīvokļa remontam varēs saņemt līdz 1000 latiem

Rīgas domes sēdē 23. aprīlī pieņemti grozījumi saistošajos noteikumos par neatliekamās palīdzības sniegšanu personām, kuru dzīvokļi cietusi stihiskas nelaimes vai avārijas rezultātā, paredzot, ka maznodrošinātie varēs saņemt līdz 1000 latu lielu vienreizējo pabalstu stihijā cietušas dzīvojamās telpas remontam.

Saistošie noteikumi paredz noslēgt arī pastiprināt kontroli par piešķirtā pabalsta izmantošanu. Pašvaldība ar pabalsta saņēmēju slēgs vienošanos, ar kuru pabalsta saņēmējam tiks uzlikts pienākums cietušās dzīvojamās telpas remontu veikt noteiktā laikā. Savukārt pašvaldība pēc remonta veikšanas vai pēc noteiktā remontdarbu termiņa apsekos dzīvojamo telpu un sastādīs aktu par veiktajiem remontdarbiem. Ja pašvaldība konstatēs, ka dzīvojamās telpas remonts nav veikts, pabalsta saņēmējam saņemtais pabalsts būs jāatmaksā, bet, ja veikts tikai daļējs remonts - jāatmaksā pabalsts proporcionāli neveiktajiem remontdarbiem. Pabalsta neatmaksāšanas gadījumā pašvaldība var vērsties tiesā ar prasību par tā atgūšanu.

Noslēdzot Vienošanos ar pabalsta saņēmēju, pašvaldībai būs iespējams kontrolēt piešķirtā pabalsta izlietojumu, kā arī palielinās pabalsta saņēmēja atbildība par tā izmantošanu.

Izvērtējot neatliekamās palīdzības sniegšanu 2012.gadā, konstatēts, ka Rīgas domes Mājokļu un vides departaments izdevis 34 administratīvos aktus par neatliekamās palīdzības sniegšanu cietušām personām, piešķirot vienreizējos pabalstus, tajā skaitā 14 gadījumos vienreizējie pabalsti piešķirti atjaunojamas dzīvojamās telpas remontam. Kopējās pabalsta summas apmērs nepārsniedz 7000 latu. Savukārt 18 gadījumos minētie pabalsti piešķirti cietušās dzīvojamās telpas remontam, un to kopējās pabalsta summas apmērs nepārsniedz 700 latu.

Kā norāda Rīgas dome, trešdaļā gadījumu līdzšinējais piešķiramais pabalsts - 700 latu - ir daudz mazāks par remontdarbu tāmē aprēķināto. Saskaņā ar saistošajiem noteikumiem šī pabalsta saņēmēji ir atsevišķi dzīvojošas pensijas vecumu sasniegušas personas vai personas ar 1. vai 2.grupas invaliditāti, kā arī maznodrošinātas ģimenes.

Gadījumos, kad tāmē aprēķinātās remontdarbu izmaksas pārsniedz piešķiramā pabalsta maksimālo 700 latu apmēru, pabalsta saņēmējs nevar veikt pienācīgu cietušās dzīvojamās telpas remontu. Paaugstinot pabalsta summu līdz 1000, latiem tiks sniegta lielāka palīdzība sociāli mazaizsargātajām personām, ja viņu īrētā vai īpašumā esošā dzīvojamā telpa cietusi stihiskā nelaimē vai avārijā.

Prognozējams, ka izdevumi vienreizējā pabalsta izmaksai cietušās dzīvojamās telpas remontam gadā palielināsies par 2500 līdz 3000 latu.

Noteikumi stāsies spēkā pēc tam, kad tos publicēs oficiālajā izdevumā "Latvijas vēstnesis".

Latvijā

Pasažieru pārvadātājs AS "Pasažieru vilciens", lai efektīvāk cīnītos ar vandalismu, tostarp vilcienu nelikumīgu apzīmēšanu, teritorijas apsargāšanai sācis izmantot dronu tehnoloģijas.