Rīgas domes deputāti negrasās grozīt saistošos noteikumus par "puteņa biļetēm"

Rīgas domes Satiksmes komitejas deputāti šorīt, iepazīstoties ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) vēstuli un pašvaldības juristu atbildes komentāriem, atbalstīja lēmumu noraidīt ministrijas atzinumu un atstāt negrozītus domes saistošos noteikumus, kas paredz pašvaldībai iespēju puteņa laikā automašīnu vadītājiem atļaut sabiedrisko transportu izmantot bez maksas.

Rīgas pašvaldības izpilddirektors Juris Radzevičs (GKR) uzsvēra, ka gadījumā, ja pašvaldība mainītu nosacījumus autobraucējiem, konsekventi arī 18.novembrī, gadu mijā, Dziesmu svētku dalībniekiem svētku laikā, kā arī citos gadījumos, kad pašvaldība noteikusi, ka pilsētas sabiedriskais transports ir bez maksas, pasažieriem būtu jāizņem nulles biļetes, jo arī šajos gadījumos atlaides nav paredzētas domes saistošajos noteikumos.

Tā kā pašvaldība grozījumus veikt negrasās, turpmākā notikumu gaita paredz, ka ministrija var izvērtēt pašvaldības argumentus un ar rīkojumu apturēt domes noteikumus, savukārt Rīgas dome savu taisnību varēs mēģināt pierādīt tiesā.

Šādu gala lēmumu šodien plkst.14 plānots apstiprināt Rīgas domes ārkārtas sēdē.

Kā ziņots, VARAM, iepazīstoties ar 18.decembrī Rīgas domē pieņemtajiem grozījumiem saistošajos noteikumos par sabiedriskā transporta lietošanu, norāda, ka tajos paredzētā kārtība, kas pēc būtības nozīmē iespēju īpašos gadījumos braukt bez biļetes vai cita braukšanas tiesības apliecinošā dokumenta, neatbilst Ministru kabineta noteikumiem par sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanas un izmantošanas kārtību un ir svītrojams.

Atzinumā norādīts, ka gadījumā, ja saistošo noteikumu mērķis ir noteikt braukšanas maksas atvieglojumus, tajā skaitā noteikt personu kategorijas, kuras var braukt bez maksas, tad šīs pasažieru kategorijas ir nosakāmas Rīgas domes saistošajos noteikumos par braukšanas maksas atvieglojumiem Rīgas pilsētas sabiedriskā transporta maršrutu tīklā, vienlaicīgi nodrošinot braucēju uzskaiti un biļešu izsniegšanu.

Rīgas dome šādam viedoklim nepiekrīt, jo saistošie noteikumi, kas atsevišķos gadījumos var paredzēt tiesības īpašos apstākļos sabiedrisko transportu lietot bez maksas, neparedz pastāvīgus braukšanas maksas atvieglojumus kādai noteiktai pasažieru kategorijai, bet gan paredz pašvaldības tiesības īpašos apstākļos grozīt sabiedriskā transporta lietošanas kārtību, ieviešot tajā izmaiņas, tajā skaitā nosakot īslaicīgus braukšanas maksas atvieglojumus.

Domes juristi uzsver, ka šī norma atbilst arī Ministru kabineta noteikumiem par sabiedriskā transporta pakalpojumu organizēšanas kārtību maršrutu tīklā, saskaņā ar kuru pasūtītājs (Rīgas pilsētas pašvaldība), ņemot vērā īpašus apstākļus, piemēram, svētku dienas, pasažieru plūsma, laikapstākļi, autoceļa, ielas vai sliežu ceļa remonts, var paredzēt īslaicīgas izmaiņas sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanas nosacījumos, neveicot izmaiņas maršrutu tīklā.

Kaut arī "puteņa biļetes" kļūst arvien populārākas, speciālisti šodien domes komitejas sēdē uzsvēra, ka "puteņa biļetēm" "nav tiešas ietekmes uz pašvaldības budžetu". Kā ziņots, pirmajā reizē, 13.decembrī, sabiedriskajā transportā autovadītāji vizinājušies aptuveni 11 000 reižu, bet ceturtajā reizē, 10.janvārī, šādu pasažieru skaits dubultojies, pārsniedzot 20 000 braucienu, liecina "Rīgas satiksmes" kontrolieru aprēķini.

Kā ziņots, arī tiesībsargs Juris Jansons iepriekš norādījis uz nepilnībām šādu braukšanas maksas atlaižu piešķiršanas kārtībā - pēc Jansona domām, Rīgas domes lēmums par braukšanas maksas atvieglojumiem personām, kurām ir

transportlīdzekļu reģistrācijas apliecība, rada nevienlīdzīgu attieksmi pret mazāk aizsargāto, nabadzības riskam pakļauto sabiedrības daļu, kura ir spiesta pārvietoties ar sabiedrisko transportu un par to maksāt visos laika apstākļos.

Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC) savukārt uz šiem pārmetumiem atbildēja, iesakot tiesībsargam nejaukties lietās, no kurām viņš neko nesaprot, jo šādu brīvbiļešu mērķis esot samazināt satiksmi Rīgas ielās un atvieglot tīrīšanas tehniku darbu.

Jau ziņots, ka Rīgas dome pagājušā gada beigās nolēma grozīt pašvaldības saistošos noteikumus un līgumu ar pašvaldības SIA "Rīgas satiksme", paredzot, ka "īpašos apstākļos" Rīgas pilsētas izpilddirektors varēs noteikt izmaiņas sabiedriskā transporta izmantošanas kārtībā, tostarp īslaicīgi atcelt braukšanas maksu.

Turpmāk "īpašos apstākļos", piemēram, masu pasākumos, plūdos, stiprā putenī un citos nelabvēlīgos laika apstākļos vai avārijas situācijā, Rīgas pilsētas izpilddirektors varēs dot rīkojumu īslaicīgi veikt izmaiņas kārtībā, kādā pasažieri var izmantot pilsētas sabiedrisko transportu, tostarp izpilddirektoram būs tiesības noteikt, ka sabiedrisko transportu iedzīvotāji var izmantot bez maksas.

Par pamatu grozījumiem saistošajos noteikumos ir Rīgas mēra Nila Ušakova (SC) iniciatīva stipra puteņa laikā atļaut autovadītājiem, uzrādot mašīnas tehnisko pasi, sabiedrisko transportu izmantot bez maksas, lai tādējādi mazinātu satiksmes intensitāti pilsētā un atvieglotu ielu tīrīšanu. Noteikumu grozījumos gan nav precizēts, ka bezmaksas braukšana "īpašos apstākļos" būs attiecināma tikai uz autovadītājiem stipras snigšanas laikā.

Latvijā

Latvijas Mākslas zinātnieku un kuratoru biedrība (LMZKB) un vairākas radošo nozaru organizācijas aicina noteikt viena gada moratoriju to pieminekļu pārvietošanai, kas tiek pamatota ar totalitāro režīmu slavināšanu, šajā laikā aicinot diskutēt par kultūrvides pārmaiņām.

Svarīgākais