Rīga būs Latvijas Pašvaldību savienībā

Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komiteja šodien akceptēja lēmumprojektu par Rīgas dalību Latvijas Pašvaldību savienībā (LPS).

Lēmumprojektā paredzēts, ka Rīgas pašvaldību LPS domē un kongresā pārstāvēs Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs un seši deputāti, kuri tiks izvēlēti, balsojot Rīgas domes sēdē.

Finanšu departamentam uzdots paredzēt līdzekļus LPS biedru naudas samaksai.

Atgriežoties LPS, Rīgai būs jāmaksā dalības maksa aptuveni 72 000 eiro gadā, ko paredzēts piešķirt no pašvaldības Rezerves fonda vai grozot pašvaldības 2014.gada budžetu.

Jau ziņots, ka Rīgas dome 2012.gada septembrī, paužot savu sašutumu par LPS panākto vienošanos ar valdību par pašvaldību finansējuma modeli, izstājās no LPS.

Tomēr, vērojot, kā LPS darbojās pagājušajā gadā un kā aizstāvējusi pašvaldību intereses, Rīgas domes vadība šā gada februārī nolēmusi, ka būtu lietderīgi atgriezties šajā organizācijā. Atgriežoties LPS sastāvā, ieguvēja būšot gan Rīga, gan arī LPS, jo abas puses cer stiprināt savas pozīcijas.

"LPS pēdējā gada darbs apliecina, ka mums ir darāmi kopīgi darbi," paskaidroja Rīgas mērs. Pirmais darbs saistīts ar elektroenerģijas tarifu pieaugumu mājsaimniecībām pēc elektroenerģijas tirgus atvēršanas. Rīgai un LPS kopīga sadarbība būs saistībā ar Veselības ministrijas ieceri ieviest jaunu veselības apdrošināšanas sistēmu.

Panākta vienošanās, ka LPS būs galvenais palīgs Rīgai un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai, izstrādājot grozījumus likumā "Par pašvaldībām", paredzot tajā galvaspilsētas funkcijas un kompensācijas mehānismu Rīgai.

Ušakovs skaidroja, ka šāds kompensāciju mehānisms nepieciešams, lai būtu skaidri noteikts, kā Rīga saņem finansiālu kompensāciju par funkcijām, ko tā pilda kā galvaspilsēta. Aktuālākais jautājums ir tieši par sabiedrisko transportu Rīgā. Ja šogad to kompensē pašvaldība no sava budžeta, nākamgad to vajadzētu paredzēt valsts budžetā un iekļaut izlīdzināšanas fondā, teica Ušakovs. "Ir absolūti skaidrs, ka kopējais darbs ar visām pārējām pašvaldībām padarīs šo rezultātu labāku un izdevīgāku gan Rīgai, gan citām pašvaldībām."

Rīgas vicemērs Andris Ameriks (GKR) piebilda, ka Rīgas atgriešanās LPS ir svarīga saistībā ar Eiropas kultūras galvaspilsētas statusu un arī ar nākamgad gaidāmo Latvijas prezidentūru Eiropas Savienībā.

Vaicāts, vai lēmums par atgriešanos LPS nav saistīts arī ar ministru nomaiņu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā, Ušakovs to tieši neapstiprināja. Tomēr viņš uzsvēra, ka tas, kā strādā jaunais ministrs Einārs Cilinskis (VL-TB/LNNK), dod cerības, ka Rīgai kopā ar LPS izdosies panākt krietni vairāk, jo ir redzama pavisam cita kompetences pakāpe. "Cilvēks ļoti labi saprot, kādas problēmas ir pašvaldībām, un tas, salīdzinot ar visiem iepriekšējiem ministriem, jau ir milzīgs panākums. Iepriekšējie ministri vispār nezināja, cik Latvijā ir pašvaldību," noteica Rīgas mērs.

Svarīgākais