Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nav politiski neitrāla iestāde un to pierāda tā dēvētā oligarhu lieta, kuras mērķis bijis mainīt politisko situāciju valstī, šodien intervijā LTV raidījumam "Panorāma" apgalvoja bijušais KNAB izmeklētājs Ruslans Balakleiskis, kuru no darba birojā atlaida par tā dēvētās "Latvenergo" lietas materiālu "nopludināšanu".
"Agri vai vēlu KNAB nāksies Aināram Šleseram atvainoties, taču, zinot KNAB lietu izmeklēšanas tempus, baidos, ka Šlesers to var nesagaidīt," sacīja Balakleiskis.
Viņš norādīja, ka 2011.gada maijā kratīšanas oligarhu lietā tika sāktas brīdī, kad toreizējais KNAB vadītājs Normunds Vilnītis atradās nedēļu ilgā atvaļinājumā. "Ņemot vērā atsevišķu KNAB amatpersonu ambīcijas, ir skaidrs, ka mērķis bija Šlesers. Ja gadiem ilgi strādā pret kādu cilvēku, tad skaidrs, ka tas ir politisko oponentu mēģinājums novākt no ceļa savu konkurentu," skaidroja Balakleiskis.
Bijušais izmeklētājs sacīja, ka, arī strādājot pie lidostas "Rīga" un "Ryanair" lietas, esot izjutis politisko spiedienu. "Tika saņemti signāli, kur strādāt, kā pratināt konkrētus cilvēkus, lai tie kaut ko liecinātu pret Šleseru," norādīja Balakleiskis.
Viņš piebilda, ka par to, ka KNAB nav politiski neitrāla iestāde, liecinājis arī KNAB toreizējā priekšnieka vietnieka Alvja Vilka kabinetā vēlēšanu laikā esošais plakāts "Spēks ir Vienotībā".
Balakleiskis sacīja, ka nosūtījis vairākus desmitus lappušu garas vēstules par pārkāpumiem KNAB darbībā Ģenerālprokuratūrai un Saeimai, kurām šie pārkāpumi būs jāizmeklē.
Bijušais izmeklētājs arī sacīja, ka KNAB ir bijusi neskaidra darbinieku vērtēšanas sistēma, bieži vien darbā pieņemti draugi un paziņas bez jebkādas profesionālās pieredzes.
KNAB preses sekretārs Andris Vitenburgs intervijā "Panorāmai" pārmetumus noliedza, tostarp norādot, ka plakāts Vilka kabinetā bijis jau kopš 2008.gada, kad politiskais spēks "Vienotība" vēl pat nepastāvēja. KNAB pārstāvis arī norādīja, ka Balakleiskim nav uzticētas biroja sarežģītākās lietas. Turklāt vienā lietā prokuratūra atcēlusi lēmumu par izmeklēšanas izbeigšanu.
Kā ziņots, pēc Valsts kontroles sūdzības KNAB atjaunoja kriminālprocesu par slepeno līgumu starp zemo cenu lidsabiedrību "Ryanair" un lidostu "Rīga", kurš tapa ar toreizējā satiksmes ministra Aināra Šlesera (LPP/LC) gādību un uz kura ir arī viņa paraksts, iepriekš vēstīja portāls "pietiek.com". Līgums "Ryanair" paredzēja ievērojamas atlaides par lidostas "Rīga" pakalpojumiem.
LETA jau ziņoja, ka maija beigās KNAB priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks saistībā ar informācijas noplūdi tā dēvētajā "Latvenergo" lietā nolēma piemērot Balakleiskim disciplinārsodu - atbrīvošanu no amata. KNAB priekšnieks informēja, ka šādu lēmumu pieņēmis, jo ar prettiesisko rīcību biroja amatpersona zaudējusi darba devēja uzticību. Biroja rīcībā esošie fakti liecinot, ka tā mērķtiecīgi veikusi tīšas darbības un apzinājusies to prettiesisko raksturu, paredzējusi tās kaitīgās sekas un apzināti pieļāvusi to iestāšanos.
Portāls "Pietiek.com" pavasarī publiskoja vairākas telefonsarunas starp, iespējams, biznesa konsultantu Andreju Livanoviču, franču enerģētikas koncerna "Alstom Power" pārstāvi un bijušajām AS "Latvenergo" amatpersonām - prezidentu Kārli Miķelsonu un viceprezidentu Aigaru Meļko. Sarunas esot ierakstītas 2010.gadā, KNAB izmeklējot "Latvenergo" amatpersonu iespējamo piekukuļošanu.
Pēc audioierakstu sarunu failu "Latvenergo" amatpersonu krimināllietā publiskošanas KNAB nekavējoties sākta dienesta pārbaude. Kā skaidroja biroja pārstāvji, pateicoties veiktajiem iekšējās kontroles pasākumiem un ārējiem faktoriem, dienesta pārbaudes gaitā iegūta informācija, pamatojoties uz kuru tika noskaidrota KNAB amatpersona, kura pieļāvusi biroja rīcībā esošās informācijas nonākšanu trešo personu rīcībā.
Kā šodien intervijā LTV raidījumam "Panorāma" apstiprināja Balakleiskis, informāciju nopludinājis tieši viņš, lai pievērstu uzmanību šīs lietas izmeklēšanas problēmām.