Jauniešiem piedāvā bezmaksas dzelzceļa braukšanas kartes

 
©Dmitrijs Suļžics / F64

Pateicoties iniciatīvai "DiscoverEU", Eiropas Komisija (EK) 60 000 eiropiešu vecumā no 18 līdz 20 gadiem piedāvās bezmaksas dzelzceļa braukšanas kartes, informēja EK pārstāvniecības Latvijā Preses nodaļā.

Pieteikšanās sākas 12.oktobrī no plkst.12 un noslēdzas 26.oktobrī plkst.12, un tā būs par ceļošanas periodu 2022.gadā, kas būs Eiropas Jaunatnes gads. Šī pieteikšanās kārta ir atvērta Eiropas jauniešiem, kas dzimuši laikposmā no 2001.gada 1.jūlija līdz 2003.gada 31.decembrim. Izņēmuma kārtā var pieteikties arī 19 un 20 gadus veci jaunieši, jo viņu kārta tika atlikta Covid-19 pandēmijas dēļ.

Izraudzītie pieteikuma iesniedzēji var ceļot laikposmā no 2022.gada marta līdz 2023.gada februārim uz laiku līdz 30 dienām. Tā kā pandēmijas attīstība joprojām nav zināma, visiem ceļotājiem tiks piedāvātas elastīgas rezervācijas, kurām izmantos jaunu mobilo braukšanas karti. Izbraukšanas datumu varēs mainīt pat līdz izbraukšanas brīdim. Mobilās braukšanas kartes būs derīgas vienu gadu. EK visiem ceļotājiem iesaka tīmekļvietnē "Reopen EU" pārbaudīt iespējamos ceļošanas ierobežojumus.

Jaunieši ar īpašām vajadzībām ir sevišķi aicināti piedalīties "DiscoverEU". EK sniegs informāciju un ieteikumus, kā arī segs īpašas palīdzības pakalpojumu izmaksas, piemēram, par pavadošo personu, pavadoņsuni un citiem.

Atlasi izturējušie jaunieši varēs doties ceļā individuāli vai ne vairāk kā piecu cilvēku grupā. Lai veicinātu ilgtspējīgu ceļošanu un tādējādi atbalstītu Eiropas zaļo kursu, "DiscoverEU" dalībnieki galvenokārt ceļos ar vilcienu. Tomēr, lai nodrošinātu piekļuvi visā Eiropas Savienībā (ES), dalībnieki var izmantot alternatīvus transporta veidus, piemēram, autobusu, prāmi vai, izņēmuma gadījumā, lidmašīnu. Tas nodrošinās iespēju piedalīties arī jauniešiem, kuri dzīvo attālos apgabalos vai salās.

Katrai dalībvalstij, pamatojoties uz attiecīgās valsts iedzīvotāju īpatsvaru ES iedzīvotāju kopskaitā, ir piešķirts noteikts skaits braukšanas karšu.

Pēc Eiropas Parlamenta (EP) priekšlikuma EK 2018.gada jūnijā uzsāka iniciatīvu "DiscoverEU". Tā ir pilnībā integrēta jaunajā programmā "Erasmus+" 2021. līdz 2027.gadam.

"DiscoverEU" savieno tūkstošiem jauniešu, veidojot kopienu visā Eiropā. Programmas gaitā līdz tam savstarpēji nepazīstami dalībnieki iepazīstas sociālajos tīklos, apmainās ar padomiem un vietējo informāciju, veido grupas kopīgai ceļošanai no pilsētas uz pilsētu, kā arī dod viens otram naktsmājas.

2018. un 2019.gadā uz 70 000 braukšanas kartēm pieteicās 350 000 kandidātu, un 66% šo jauniešu pirmo reizi ar vilcienu devās ārpus savas dzīvesvietas valsts. Daudziem šī arī bija pirmā reize, kad viņi ceļo bez vecākiem vai citiem pieaugušajiem, un lielākā daļa norādīja, ka kļuvuši patstāvīgāki.

Kopš 2018.gada bijušie un topošie "DiscoverEU" dalībnieki veido daudzveidīgu un ieinteresētu kopienu, kas pieredzes apmaiņai satiekas tiešsaistē vai klātienē.

Dalībnieki tiek aicināti kļūt par "DiscoverEU" vēstniekiem iniciatīvas veicināšanai. Viņi tiek arī mudināti sazināties ar citiem ceļotājiem oficiālajā "DiscoverEU" grupā internetā, kurā var dalīties pieredzē un dot padomus, jo īpaši par kultūru vai par to, kā ceļot digitāli un ilgtspējīgi.

Lai pieteiktos, atbilstīgajiem kandidātiem ir jāatbild uz vispārīgiem jautājumiem ar atbilžu variantiem par ES un citām uz jauniešiem orientētām ES iniciatīvām. Papildu jautājumā kandidāti tiek aicināti minēt, cik daudz jauniešu šajā kārtā varētu pieteikties. Jo minējums ir tuvāks pareizai atbildei, jo vairāk punktu pieteikuma iesniedzēji saņem. Tas ļaus EK sakārtot kandidātus noteiktā secībā. EK piedāvās braukšanas kartes pieteikuma iesniedzējiem atkarībā no vietas šajā sarakstā, kamēr braukšanas kartes būs pieejamas.