Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija šodien otrajā lasījumā atbalstīja jaunu Finanšu stabilitātes nodevas likumu, ar kuru plānota īpašas finanšu stabilitātes nodevas - 0,036% gadā - ieviešana kredītiestādēm no nākamā gada 1.janvāra.
Komisija noraidīja opozīcijas priekšlikumus, kas paredzēja šo nodevu divkāršot vai pat četrkāršot. Finanšu ministrijas pārstāvji skaidroja, ka tas neesot ieteicams valstīm ar nelielu tirgu, kuru kredītiestādes varētu viegli pamest.
Ekspremjers Andris Šķēle (PLL) interesējās par to, kā šī nodeva tiek aprēķināta citās valstīs, savukārt vairāki citi deputāti pauda neizpratni par to, pēc kādiem kritērijiem ir noteikts tieši šāds nodevas apmērs.
Likumprojekts iekļauts 2011.gada valsts budžeta projekta pavadošo likumu paketē.
Finanšu ministrijas sagatavotā likumprojekta mērķis ir stiprināt finanšu sistēmu kopumā, lai nepieciešamības gadījumā finansētu pasākumus, kas mazinās grūtībās nonākušo kredītiestāžu negatīvo ietekmi uz citiem finanšu tirgus dalībniekiem, kā arī daļēji kompensēt valsts budžeta līdzekļus, kas tika novirzīti situācijas stabilizēšanas pasākumiem finanšu sektorā, no kuriem tiešu vai netiešu labumu guva banku sektors kopumā.
Likumprojektā tiek paredzēts, ka nodevu maksās Latvijā reģistrētās kredītiestādes un to filiāles ārvalstīs, kā arī ārvalstīs reģistrēto kredītiestāžu filiāles Latvijā.
Likumprojekts paredz, ka nodevas objekts būs nodevas maksātāja saistību kopsumma taksācijas perioda beigās, no kuras tiek atskaitīti noguldījumi, kas pakļauti Latvijas vai Eiropas Savienības dalībvalsts Noguldījumu garantiju shēmai, lai novērstu nodevas uzlikšanu noguldījumiem, par kuriem jau ir veikti maksājumi noguldījumu garantiju fondos.
Tāpat atskaitītas tiek hipotekārās ķīlu zīmes - bankas emitēts vērtspapīrs, kurā nostiprinātas parāda saistības, kas segtas ar hipotekārajiem aizdevumiem vai aizdevumiem, kas nodrošināti ar Latvijas valsts un pašvaldību galvojumiem. Neiekļaušana nodevas bāzē ir saistīta ar Hipotekāro ķīlu zīmju likuma prasībām, kuras noteic, ka, iestājoties ķīlu zīmju emitenta maksātnespējai, aizliegts izņemt aktīvus un to ienākumus no hipotekāro ķīlu zīmju seguma reģistra.
Atskaitītas tiks arī pakārtotās saistības, kas ir iekļautas pašu kapitāla aprēķinā kā subordinētais kapitāls saskaņā ar Finanšu un kapitāla tirgus komisijas noteikumiem, jo subordinētais kapitāls stiprina kapitāla bāzi un mazina iespēju, ka būs nepieciešamība iesaistīt nodokļu maksātāju līdzekļus.
Nodevas likme būs 0,036% gadā no iepriekš minētās saistību kopsummas taksācijas perioda beigās. Likumprojekts paredz, ka kredītiestādes taksācijas perioda nodevas maksājums tiek sadalīts pa ceturkšņiem.
Latvijas Komercbanku asociācijas prezidents Teodors Tverijons iepriekš valdības sēdē aicināja ņemt vērā pasaules pieredzi un iekasētos līdzekļus ieskaitīt speciālā fondā, kas paredzēts, lai nodrošinātos nākotnes satricinājumu gadījumā.
Komentējot šo priekšlikumu, Finanšu ministrija (FM) vērsa uzmanību uz likumprojekta pārejas noteikumiem, saskaņā ar kuriem Ministru kabinetam līdz 2013.gadam ir jāizvērtē iespējas turpmākajos taksācijas periodos nodevas maksājumus novirzīt speciāli izveidotā stabilitātes fondā.
Tāpat Tverijons minēja, ka Zviedrijā jau tiek iekasēta šāda nodeva un Latvijā darbojas šīs valsts bankas, līdz ar to būtu jāizvairās no dubultās aplikšanas. Viņš norādīja, ka tas ir svarīgi kontekstā ar kreditēšanas pieaugumu. Tomēr FM uzsvēra, ka saskaņā ar Eiropas Savienības ieteikumiem par šādu dubulto neaplikšanu ir jādomā valstij, kas nodevas piemēro mātes kompānijai.
Jau ziņots, ka valdība no šīs nodevas ieņēmumos nākamgad plānojusi 6,4 miljonus latu.
Komisija šodien atbalstīja arī grozījumus Finanšu un kapitāla tirgus komisijas likumā, kas nosaka komisijai jaunu funkciju - administrēt finanšu stabilitātes nodevu, kā arī paredzēt papildu tiesības saistībā ar minētās valsts nodevas administrēšanu. Komisija varēs pieprasīt un saņemt finanšu stabilitātes nodevas administrēšanai nepieciešamo informāciju no finanšu stabilitātes nodevas maksātājiem.