Latvijā veselības sistēma, kas izveidota pirms pieciem gadiem, ir sasniegusi galēju stāvokli, lai tagad to mēģinātu līmēt ar plāksterīšiem, tāpēc esot jāizdomā kā mainīt pašu sistēmu pēc būtības, intervijā žurnālam "Sestdiena" saka Valsts prezidents Valdis Zatlers.
"Manuprāt, šī sistēma, kas tika izveidota pirms pieciem gadiem, ir sasniegusi tādu galēju stāvokli, kad to mēģināt līmēt ar plāksterīšiem vai skoču ir pilnīgi bezjēdzīgi. Jādomā, kādas ir mūsu cilvēku intereses, kā viņiem nodrošināt medicīnas pieejamību un kā to visu finansēt. Lai mainītu domāšanu, attieksmi gan ārstu, gan pacientu vidū, ir jāmaina pati sistēma pēc būtības. Un šeit nav runa par to, ka sistēma ir saimnieciski labāk jāvada. Šeit ir runa par to, ka tā jāmaina pēc būtības," uzskata prezidents.
Tomēr viņš piebilst, ka šādā situācijā visiem būs jāpielāgojas, lai gan caur pielāgošanās procesu gan ārsti, gan pacienti, gan politiķi būs spiesti domāt, kā to izdarīt pēc iespējas labāk.
Uz jautājumu vai tuvākajā laikā kaut kas mainīsies medicīnas sistēmā vai arī paliks pa vecam, Zatlers atbild, ka tas ir atkarīgs no politiskās gribas. "Tas nav nodrāzts sauklis, tā ir vēlēšanās kaut ko mainīt pēc būtības, jo ierēdņi jau ir tie, kuri izpilda to, ko liek. Un viņiem vislabāk, ka nekas nemainās, viņi ir stabila, pašsaglabājoša sistēma. Šeit ir jānāk politiskajai gribai, un nav svarīgi, vai tā ir viena cilvēka, viena ministra, vienas partijas vai visas valdības politiskā griba," stāsta prezidents.
Viņaprāt šobrīd pietrūkst vīzijas, lai sasniegtu tos mērķus, kas ir vissvarīgākie - kāpēc mūsu dzīves ilgums nepalielinās, kāpēc mūsu ārsti brauc projām, kāpēc nesamazinās invalīdu skaits, jo pēc Valsts prezidenta domām tie ir jautājumi, kas ir pavisam vienkārši.
"Ārsts manī dzīvo visu laiku, ārsts būšu līdz sava mūža pēdējai stundiņai. Tāpēc es pārdzīvoju par visu to, kas notiek ar veselības aprūpes sistēmu Latvijā. Būt ārstam ir dzīvesveids, tā ir dzīves filozofija - to nevar nomest kā vecas bikses," saka Zatlers un piebilst, ka joprojām draugi, kolēģi un arī sveši cilvēki publiskās vietās prasa padomus.
Līdz ar to uz jautājumu, vai Valsts prezidents ir saskatījis politisko gribu uzlabot veselības sistēmu atbildēja, ka par agru vēl prasīt, jāpagaida tradicionālās simt dienas, lai gan uzreiz piebilda, ka līdz šim tās nav bijis.