Ozona slāņa caurums šogad ir otrais mazākais pēdējo 20 gadu laikā

Ozona slāņa caurums virs Antarktikas šogad ir otrais mazākais pēdējo 20 gadu laikā, taču joprojām tas aizņem aptuveni tikpat lielu platību kā Ziemeļamerika, trešdien pavēstīja Savienoto Valstu zinātnieki.

Ozona slāņa cauruma vidējais izmērs šogad ir 17,9 miljoni kvadrātkilometru.

"Šogad atmosfērā virs Antarktikas ir nedaudz siltāks, un tas nozīmē, ka šogad ozona slāņa noārdīšanās nav notikusi tik lielā apmērā kā pērn," skaidro ASV Nacionālās okeānu un atmosfēras administrācijas (NOAA) eksperti.

Caurums ozona slānī virs Antarktikas tika atklāts pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados. Tā veidošanās ierasti notiek augustā, un maksimālo izmēru caurums sasniedz septembra beigās vai oktobra sākumā. Savukārt decembrī tas atkal piepildās.

Vislielākais ozona slāņa caurums šogad bija 22.septembrī, kad tas sasniedza 21,2 miljonus kvadrātkilometru lielu platību.

Ozona slānis, kas stratosfērā nemitīgi veidojas un noārdās, filtrē kaitīgo Saules ultravioleto starojumu, kurš var sekmēt ļaundabīgo audzēju un kataraktas veidošanos, kavējot tā nonākšanu uz Zemes virsmas. Speciālisti uzskata, ka pārmērīgu ozona noārdīšanos veicina rūpnieciskās ķimikālijas - halogēnogļūdeņraži (HCFC) -, kurus lielākoties izmanto ledusskapju un aerosolu ražošanā.

1987.gadā tika pieņemts Monreālas protokols, kas aizliedz ozona slāni noārdošo vielu ražošanu. Tomēr ozona slāņa atjaunošanās virs Antarktīdas varētu ilgt līdz aptuveni 2060.gadam.

Svarīgākais