FOTO. “Nē, tas nav Photoshop!” Virs Islandes novēroti “perlamutra” mākoņi

© Unsplash

Džeimsa Veba teleskopa oficiālajā lapā vietnē ”Facebook” publicēti krāšņi kadri ar kādu dabas parādību, kas iespējama tikai Arktiskajos reģionos, tomēr šis novērojums nenāk ar priecīgu vēsti.

Kā informē ASV Nacionālās Aeronautikas un kosmosa aģentūras (NASA) oficiālā mājaslapa, zinātnieki nesen ir atklājuši, ka polārie stratosfēras mākoņi, kuri spēlē būtisku lomu Antarktikas ozona iznīcināšanā, Arktikā parādās arvien biežāk.

Šie lielā augstuma mākoņi veidojas tikai ļoti zemā temperatūrā, kas palīdz iznīcināt ozonu divos veidos: tie nodrošina virsmu, kas pārvērš labdabīgās hlora formas reaktīvās, ozonu iznīcinošās formās, un tie noņem slāpekļa savienojumus, kas mazina hlora postošo ietekmi.

Pēdējos gados atmosfēra virs Arktikas ir bijusi vēsāka nekā parasti, un polārie stratosfēras mākoņi saglabājušies līdz pat pavasarim. Tā rezultātā ozona līmenis ir samazinājies.

Šie ārkārtīgi zemās temperatūras mākoņi tiek dēvēti arī par “perlamutra” mākoņiem. Tie ir plāni un tiem viegli var izkļūt Saules, Mēness un zvaigžņu gaisma. Perlamutra mākoņus ar neapbruņotu aci var novērot tikai īsu brīdi pirms saules lēkta vai vakarā, pirms tumsas iestāšanās.

Svarīgākais