Rajevskis: valdības "uzrāviena" plāns ir pašķidrs

© Oksana Džadana / F64

Valdības "restarts" draudzību starp partijām nevairos, un valdības "uzrāviena" plāns ir pašķidrs, aģentūrai LETA vērtēja politologs un sabiedrisko attiecību darbinieks Filips Rajevskis.

"Neizskatījās, ka nomainītie ministri gaidīja šādu lēmumu, izņemot [satiksmes minstru Kasparu] Briškena kungu," komentēja Rajevskis, norādot, ka šobrīd valdības restarts izskatās pēc mēģinājuma.

Rajevska skatījumā partijas šobrīd rēķina, vai valdībai joprojām ir balsis parlamentā. Viņaprāt, izmaiņas valdībā pēc būtības joprojām nerisina tajā esošās problēmas, galvenokārt to, ka valdībai jāpaplašina atbalsts parlamentā.

Viņa vērtējumā jaunais valdības darba uzrāviena plāns nespēs atrisināt esošās problēmas valdībā.

Piemēram, nav skaidrs, ko nozīmē "birokrātijas samazināšana par 25%". Nav saprotams, vai tas nozīmē ierēdņu skaita samazināšanu vai valsts aparāta samazināšanu vai ko citu, teica politologs, nosaucot šo plāna punktu par "jocīgu".

Visinteresantākais Rajevska ieskatā ir tas, ka Ministru prezidente Evika Siliņa (JV) plāna prezentēšanā vairākas reizes pieminējusi "jaunu mandātu valdībai".

Politologs pauda, ka jauns mandāts praktiski ir "labota deklarācija", un tas varētu nozīmēt jaunu uzticības balsojumu visai valdībai parlamentā, nevis tikai balsojumu par atsevišķiem ministriem.

"Neticu, ka šis vairos balsis parlamentā un ka 27.februārī visi nobalsos par jaunajiem ministru kandidātiem, kuru uzvārdi pat vēl nav zināmi - tas liekas utopiski," atzina Rajevskis.

Situācija arī "Jaunās vienotības" iekšienē nav vienkārša, jo līdz ar izmaiņām Siliņai būs iekšējie partijas oponenti, kas apgrūtinās sarunas par tālākiem ministru kandidātiem, viņš prognozēja.

Vaicāts par ieceri pārdalīt partiju atbildību ministrijās, politologs norādīja, ka diez vai kāda partija īpaši vēlas pārņemt satiksmes jomu. Izmaiņas gan varot notikt, bet jautājums, ko "Progresīvie" grib dabūt satiksmes jomas vietā.

Viņaprāt, šāda situācija veido vēl sarežģītāku kombināciju.

"Vienkāršāk būtu, ja "Progresīvie" būtu atteikušies no portfeļa, saglabājot divus ministrus, taču viņi grib citu portfeli satiksmes jomas vietā," sacīja Rajevskis. Savukārt citu partiju pārstāvji īpaši negrib pārņemt šo jomu.

Valdības restarts neatjaunos sabiedrības uzticību valdībai, un turpmāk jāvēro, cik gatavi atbalstīt valdību būs atstādinātie ministri un koalīcijas partijas, izteicās Rajevskis.

Kā ziņots, Ministru prezidente Siliņa, "restartējot" savas valdības darbu, nolēmusi nomainīt satiksmes ministru Briškenu, izglītības ministri Andu Čakšu un labklājības ministru Uldi Auguli (ZZS).

Nākamajiem ministriem nepieciešams "svaigs skatījums" uz nozari, lai tiktu galā ar to izaicinājumiem, sacīja premjere.

Siliņa ir aicinājusi koalīcijas partnerus deleģēt jaunus ministrus. Viņa arī norādīja, ka ar ministru nominēšanu kavēties nevar un jauni ministri amatos būtu jāapstiprina jau nākamajā Saeimas sēdē 27.februārī.

Tikmēr "Progresīvie" līdz ar Siliņas valdības "restarta" plānu izziņošanu vēlas sarunu par partiju atbildības nozarēm, aģentūrai LETA iepriekš pauda partijas līdzpriekšsēdētājs Andris Šuvajevs.

Komentējot Ministru prezidentes lēmumu pieprasīt satiksmes ministra Briškena nomaiņu, Šuvajevs sacīja, ka "Progresīvo" ieskatā Satiksmes ministrija būtu jāpārvalda JV, jo JV pārziņā ir Finanšu ministrija (FM).

Lielākie satiksmes nozares izaicinājumi esot bijuši saistīti ar finansējuma trūkumu, nevis sliktu pārvaldību, uzskata Šuvajevs, pēc kura domām, atbildības jomu nomaiņa ļautu efektīvāk koordinēt finanšu jautājumus satiksmes nozarē.

"Ir svarīgi, lai koalīcijā ir vienprātība, kādā veidā darbi tiek turpināti, jo ir skaidrs, ka bez FM iesaistes un atbalsta būs grūti atrisināt satiksmes ministrijas problēmas," teica "Progresīvo" vadītājs.

Mums ir svarīgi, lai pēc kāda laika "neatgriežamies līdzīgā situācijā", sacīja Šuvajevs, norādot, ka par jaunu satiksmes ministra kandidātu partijā nav bijusi saruna.

Politika

Latvijas ārlietu ministre Baiba Braže (JV) nolēmusi tā dēvētajā melnajā sarakstā jeb ārvalstnieku sarakstā, kuriem ieceļošana Latvijā ir aizliegta, iekļaut kazahu dziedātāju Žandaurenu Ablajevu, kurš pazīstams ar skatuves vārdu "Jazzdauren", liecina ministres ieraksts sociālajos tīklos.