Eksperti: karstums palielina autovadītāju reakcijas laiku

Pētījumi liecina, ka augstas gaisa temperatūras ietekmē, kas padara mūs vieglāk aizkaitināmus un nogurušākus, ievērojami samazinās koncentrēšanās spējas un palielinās reakcijas laiks. Veikto testu rezultāti liecina, ka autovadītāja reakcijas laiks var palielināties pat par 22%, ja automašīnā temperatūra sasniedz 27°C, salīdzinot ar situāciju, ja automašīnā temperatūra ir 21°C.

 

"Mums jāatceras saglabāt braukšanai ērtus apstākļus, ieskaitot temperatūru. Ja automašīna ir aprīkota ar gaisa kondicionieri, to ieteicams lietot karstās dienās. Automašīnas bez gaisa kondicioniera vajadzētu vēdināt, izmantojot ventilāciju vai atverot logus," iesaka Renault Braukšanas Skolas direktors.

Francijas pētnieki, kuri pamanīja satiksmes negadījumu skaita palielināšanos karstā laikā, skaidro, ka viens no šī fenomena iemesliem ir īsāks un trauslāks miegs naktī, ko izraisa augstā gaisa temperatūra. "Autovadītājs, kuram ir miega trūkums, rada draudus satiksmes drošībai, jo nogurums negatīvi ietekmē koncentrācijas spējas un reakcijas laiku. Tas var veicināt arī to, ka autovadītājs pārprot signālus," skaidro Renault Braukšanas Skolas instruktori. Statistikas dati liecina, ka aptuveni 10-15% nopietnu satiksmes negadījumu cēlonis ir tieši autovadītāja nogurums*.

Karstums ietekmē ne tikai autovadītāju, bet arī pasažierus. Atrašanās slēgtā stāvēšanai novietotā automašīnā pat tad, ja gaisa temperatūra ārā nav pārāk augsta, bet laiks ir vienkārši saulains, var būt bīstama veselībai un pat dzīvībai. Tikai 20 minūšu laikā temperatūra automašīnā var palielināties par 30 grādiem pēc Celsija. "Bērna vai dzīvnieka atstāšana automašīnā nav pieņemama. Ar loga atvēršanu vien nepietiek, jo tas nenodrošina pietiekamu gaisa cirkulāciju," brīdina Renault Braukšanas Skolas instruktori.

Latvijā

Latvijā gadā ir 12 papildu brīvdienas (Lieldienās, Jāņos, Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, Latvijas Republikas Proklamēšanas dienā, Darba svētkos, Ziemassvētkos un Jaungadā). Lielākā daļa cilvēku, izņemot darbaholiķus, labprāt iegūtu vēl pāris papildu brīvdienas, piemēram, Lāčplēša dienu un 15. augustu. Arī darba nedēļa varētu būt īsāka. Ekonomisti gan krata pirkstu – papildu brīvdienas Latvijai izmaksājot dārgi.

Svarīgākais