Igaunija 2026.gadā varētu koncentrēties uz aktīvā dienesta attīstību un būtiski samazināt jauniesaukto skaitu nolūkā uzlabot karaklausības kvalitāti, ierosinājis Igaunijas Aizsardzības spēku komandieris ģenerālmajors Andruss Merilo.
Merilo intervijā Igaunijas sabiedriskajai raidorganizācijai ERR uzsvēra, ka Igaunijai ir nepieciešama obligātā militārā dienesta reforma, tādēļ viņš ierosināja 2026.gadā dienestā iesaukt ap 1000 cilvēkiem, lai gan ierasti obligātajā militārajā dienestā tiek iesaukti ap 3800 cilvēku gadā.
Kā ierosināja Merilo, tādu gadu ar mazāku jauniesaucamo skaitu varētu izmantot, lai koncentrētos uz aktīvā dienesta instruktoru apmācībām, kā nodot tālāk citiem jauniesauktajiem Ukrainas kara sniegto pieredzi no novērojumus.
Igaunijas Aizsardzības spēki pašlaik izstrādā dažādas iespējas obligātā militārā dienesta pilnveidei un apmācību kvalitātes uzlabošanai, teica armijas komandieris.
Karaklausības kvalitātes uzlabošana nozīmētu, ka rezervistu vienības nākotnē būtu labāk sagatavotas.
Merilo uzsvēra, ka plānotās reformas neparedz pagarināt obligātā militārā dienesta ilgumu, kas pašlaik ir līdz 12 mēnešiem.
Vienlaikus viņš atzina, ka obligātā militārā dienesta reformu īstenošanai nepieciešams rūpīgs darbs, cita starpā arī sabiedrībai skaidrojot iecerēto.
Igaunijā ir jaukta militārā dienesta sistēma, kad līdztekus profesionālajam ir arī obligātais dienests. Obligātā dienesta karavīri tiek iesaukti Igaunijas Aizsardzības spēkos trīs iesaukumos katru gadu. Obligātā militārā dienesta ilgums Igaunijā ir astoņi līdz 11 mēneši.