Lielākais vairums autovadītāju Latvijā mēdz sēsties pie stūres ļoti noguruši vai miegaini

© Kaspars Krafts / F64

Latvijā 85% autovadītāju mēdz sēsties pie stūres ļoti noguruši vai miegaini, liecina "Carlsberg 0.0 atbildīgas braukšanas indeksa" aptaujas rezultāti.

Tostarp 75% autovadītāju reti mēdz sēsties pie stūres ļoti noguruši vai miegaini, 9% autovadītāju - bieži, bet 1% - ļoti bieži. Savukārt 15% autovadītāju norādījuši, ka nemēdz vadīt automašīnu, jūtoties ļoti noguruši vai miegaini.

Aptaujas dati liecina, ka vīrieši 88% gadījumu sēžas pie stūres noguruši un miegaini, savukārt sievietes - 82% gadījumu.

Tāpat noskaidrots, ka visbiežāk jeb 92% gadījumu pie stūres ļoti noguruši vai miegaini mēdz sēsties autovadītāji vecumā no 40 līdz 49 gadiem, kamēr autovadītāji vecumā no 50 līdz 59 gadiem to dara 89% gadījumu, bet autovadītāji vecumā no 30 līdz 39 gadiem - 85% gadījumu.

"Drošas braukšanas skolas" vadītājs Jānis Vanks norāda, ka, domājot par iespējamiem riskiem uz ceļiem, nogurumu pavisam noteikti var pielīdzināt alkohola reibumam.

"Ja alkohola reibumā daudzi cilvēki kļūst pārdroši, tad liela noguruma un miegainības gadījumā būtiski samazinās koncentrēšanās un reaģēšanas spējas, kā arī ir augsts risks pēkšņi iemigt pie stūres," uzsver Vanks, piebilstot, ka autovadītāji, kuri regulāri brauc noguruši un miegaini, apdraud ne tikai sevi, bet arī citus satiksmes dalībniekus.

"Carlsberg 0.0 atbildīgas braukšanas indekss" ir pētījums, kas tapis sadarbībā ar "Drošas braukšanas skolu" un pētījumu centru "Norstat". Pētījumā, kas veikts 2024.gada jūlijā, piedalījās 1000 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Latvijā

Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) aicina ikvienu dalīties ar saviem unikālajiem pieredzes stāstiem par Latvijas mežiem, sēņošanu un ogošanu, iesaistoties projektā "Savvaļas stāsti." Šī iniciatīva veltīta Latvijas dabas, kultūras un identitātes mantojuma dokumentēšanai un saglabāšanai, informē RSU.

Svarīgākais