Vakar 12 novērojumu stacijās reģistrēts jauns karstuma rekords

Trešdien aptuveni pusē Latvijas teritorijas pārspēts līdzšinējais 1.jūnija karstuma rekords - jauns maksimālās gaisa temperatūras rekords reģistrēts 12 no 24 novērojumu stacijām, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra apkopotie dati.

Iepriekšējā augstākā gaisa temperatūra, kas reģistrēta 1.jūnijā, bija +29,9 grādi 1995.gadā Jelgavā. Jaunais visas Latvijas 1.jūnija karstuma rekords ir +30,4 grādi - tik augsta temperatūra trešdien fiksēta Zīlānu novērojumu stacijā pie Jēkabpils.

Bauskā gaiss sakarsa līdz +30,3 grādiem, Skrīveros - līdz +30,0 grādiem. Citās novērojumu stacijās trešdienas maksimālā gaisa temperatūra bija nedaudz zemāka, Rīgas centrā tika reģistrēti +29,7 grādi. Vēsākā diena bija Kolkā, kur termometra stabiņš nepakāpās augstāk par +23,6 grādiem.

Jauns 1.jūnija karstuma rekords sasniegts Bauskā, Dobelē, Mērsragā, Pāvilostā, Priekuļos, Rīgā, Rūjienā, Saldū, Skrīveros, Skultē Saulkrastu apkaimē, Ventspilī un Zīlānos. Iepriekšējais rekords šajās novērojumu stacijās tika pārspēts par 0,2-1,6 grādiem.

Trešdien jūras piekrastē Kurzemē, vējam iegriežoties no aukstās jūras, gaisa temperatūra strauji pazeminājās. Pāvilostā dienas vidū tika reģistrēti +29,6 grādi, pēcpusdienā pāris stundu laikā gaiss kļuva par 14 grādiem vēsāks, deviņos vakarā termometrs rādīja vairs tikai +12 grādu, bet Rīgā tobrīd vēl bija +26,5 grādi. Rīgā strauji vēsāks kļuva vēlā trešdienas vakarā, kad iegriezās ziemeļrietumu vējš.

Latvijā

Eiropas mājdzīvnieku produktu izplatītāju un ražotāju asociācija FEDIAF veikusi pētījumus par kaķu skaitu Eiropas valstu mājsaimniecībās. Pētnieki secinājuši, ka Latvijā kaķi dzīvo 37% no visām mājsaimniecībām. Tas ir trešais augstākais rādītājs Eiropas valstīs. Pirmajā vietā ar 48% ir Rumānija, otrajā ar 41% atrodas Polija. Kā izskaidrot to, ka esam tik ļoti pieķērušies šiem mīļajiem mājdzīvniekiem; kas mums tik ļoti patīk kaķos – pētījumu rezultātus “Neatkarīgajai” skaidro dzīvnieku mājvietas “Ulubele” saimniece Ilze Džonsone un sociologs Aigars Freimanis.