Eksprezidentu dzīvokļu iekārtošana kļūst dārgāka

© F64 Photo Agency

Par eksprezidenta Valda Zatlera pašreizējā un vienlaikus nākamā dzīvokļa remontu pašlaik netiek lemts, jo 195,33 kvadrātmetru plašie apartamenti Rīgā, Elizabetes ielā 17, vēl nav iegādāti valsts īpašumā. Pašlaik atzīts, ka dzīvoklis, kuru eksprezidenta vajadzībām īrē no uzņēmējas Irēnas Pulkinenas, ir derīgs tūlītējai dzīvošanai.

Valsts prezidenta kancelejas (VPK) Preses dienesta vadītāja vietnieks Mārtiņš Drēģeris informē, ka pēc dzīvokļa iegādes VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) kā šā īpašuma valdītāja izvērtēs jautājumus, kas saistīti ar dzīvokļa uzturēšanu, arī ieguldījumu nepieciešamību. VNĪ sabiedrisko attiecību speciāliste Daiga Laukšteina Neatkarīgajai saka – kad visi īpašuma pirkšanas un pārdošanas dokumenti būs noformēti, tad kopā ar visām iesaistītajām pusēm VNĪ darbinieki izvērtēs, vai remontu vajag un cik lielu. Valsts īpašumā dzīvoklis jāiegādājas līdz šā gada beigām. Pirkuma cena, ieskaitot nodokļus un nodevas, ir 484 934 lati.

Vai pirks mēbeles?

Tāpat arī pašlaik netop skaidrs, vai V. Zatlera ģimenes vajadzībām tiks pirktas mēbeles, kā tas notika, iepriekšējo Valsts prezidentu dzīvesvietas iekārtojot. Ministru kabineta noteikumi Kārtība, kādā personai, kura ieņēma Valsts prezidenta amatu, tiek nodrošinātas sociālās un citas garantijas paredz, ka pēc tam, kad VPK izveidota komisija ir izvēlējusies dzīvokli, VNĪ atbilstoši komisijas prasībām, ja nepieciešams, to pielāgo (tajā skaitā rekonstruē vai renovē). VPK norāda, ka komisija nav lēmusi par ieguldījumu veikšanu dzīvoklī, jo tas atbilst visām konkursa nolikumā noteiktajām prasībām un ir piemērots tūlītējai dzīvošanai. No šīs atbildes iespējams secināt, ka uzreiz pēc šā piecu istabu dzīvokļa iegādes pabeigšanas vērienīgs remonts netiek plānots.

Eksprezidentam piemērotāko dzīvokli no deviņu pretendentu iesniegtajiem piedāvājumiem izvēlējās komisija, kuras sastāvā ietilpa VPK, Finanšu ministrijas, VNĪ un Nacionālo bruņoto spēku Militārās policijas Valsts prezidenta apsardzes pārstāvji.

Jūrmalas rezidenci liek mierā

M. Drēģeris norāda, ka Valsts prezidents Andris Bērziņš savas prezidentūras laikā neplāno izmantot vasaras rezidenci Jūrmalā. Līdz brīdim, kad nākamais Valsts prezidents pieņems lēmumu par tās izmantošanu, VPK veic rezidences uzturēšanas izdevumu atlīdzināšanu. «Izmaksas ir maksimāli optimizētas. Nomas maksas ietaupījums gadā ir 201 714 latu. Jūrmalas rezidences uzturēšanas izmaksas pirmajā pusgadā kopumā bija 18 616,37 lati, vidēji mēnesī – 3102,73 lati, kas ietver inženierkomunikāciju apkalpošanas, apdrošināšanas, zemes nomas maksas, nekustamā īpašuma nodokļa, elektroenerģijas, gāzes, ūdens u. c. izmaksas,» teikts atbildē Neatkarīgajai.

Savukārt lēmumu par Jūrmalas rezidences atsavināšanu var pieņemt tās valdītājs VNĪ. D. Laukšteina saka kodolīgi – tādas sarunas nav notikušas.

Ar naudu neskopojas

Jautājums par V. Zatlera dzīvokļa remontu nav radies no zila gaisa, jo iepriekšējo valsts prezidentu dzīvokļu remontam un iekārtošanai izlietoti lieli līdzekļi. Viņu valsts piešķirtā un apmaksātā dzīvesvieta atrodas Rīgā, Brīvības ielā 38, katrs no viņiem apdzīvo vairāk nekā 236 kvadrātmetrus plašus apartamentus. Abos dzīvokļos ir piecas istabas, virtuve, vannasistaba, tualete un koridors.

Abiem iepriekšējiem prezidentiem – Guntim Ulmanim un Vairai VīķeiFreibergai – piešķirtie dzīvokļi bija ne pārāk labā stāvoklī. Neatkarīgā savulaik varēja apskatīt, kā notiek remonts V. VīķesFreibergas dzīvoklī – tur redzētais tiešām atgādināja postažu.

Līdz šim vēl neviena eksprezidentu apartamentu iekārtošana nav pagājusi bez skandāliem. G. Ulmaņa dzīvokļa remonts izpelnījās pārmetumus par izšķērdību, jo 20. gadsimta 90. gadu beigās tam iztērēja 71 000 latu. Pirmais atjaunotās Latvijas eksprezidents sabiedrības sašutumu saņēma par 95 latus vērtu tualetes papīra turētāju un kristāla spoguli par 632 latiem. Kopumā G. Ulmaņa dzīvokļa iekārtošana Brīvības ielā 38 izmaksāja 112 204 latus (ar pievienotās vērtības nodokli). 13 gadu laikā, kopš dzīvoklis piešķirts eksprezidentam, tas piedzīvojis remontu par apmēram 12 000 latu.

V. Vīķes Freibergas dzīvokļa remonta un iekārtošanas izmaksas tuvojas V. Zatlera dzīvokļa pirkuma cenai, proti, tās bija 450 679 lati (ar PVN).

Šajā dzīvoklī tika iebūvēti, piemēram, finierēti sarkankoka grāmatskapji par 47 724 latiem, finierēta baltā garderobe par 15 060 latiem un ieskrūvēti 14 komplekti misiņa durvju rokturu, kas izmaksāja 1315 latu. Eksprezidentes vannasistabas dvieļu žāvētājs maksāja 513 latu, bet trīs papīra un higiēniskās birstes turētāji – katrs 99 latus.

Kad V. Zatlera prezidentūras laikā tika iekārtota Jūrmalas rezidence, par virtuves iekārtošanu tika samaksāti apmēram 62 000 latu, tajā skaitā vīna ledusskapis izmaksāja 2242 latus – tajā bija trīs līmeņi šā dzēriena atdzesēšanai. Bēdīgi slavenais noslepenotais mēbeļu stūrītis, kā atklājās, bija 21 500 latu vērts, bet šie nebūt nebija visi tēriņi.

Svarīgākais