Nākamgad sociālās apdrošināšanas budžeta izdevumi plānoti mazāki nekā šogad, bet ieņēmum – nedaudz lielāki. Tomēr joprojām sociālo iemaksu, kas ienāk budžetā, ir par maz, lai nosegtu visas vajadzības – pabalstus un pensijas.
Nākamā gada deficīts plānots teju 134 miljonu latu apmērā, norāda Labklājības ministrijas (LM) Finanšu departamenta direktore Indra Kārkliņa.
Sociālās apdrošināšanas budžetā jau no 2009. gada ir deficīts un, kā uzsver I. Kārkliņa, šo deficītu sedz speciālā budžeta uzkrājums. Arī nākamgad to varēs izdarīt vēl ar šā uzkrājuma palīdzību, taču jau 2013. gadā, kad deficīts sociālajā budžetā plānots pat lielāks nekā nākamgad – 162 miljoni latu –, jau būs jāaizņemas 139 miljoni latu no valsts pamatbudžeta. 2014. gadā aizņēmums būšot mazāks – 66,3 miljoni, jo arī budžeta deficīts plānots vismazākais pēdējo piecu gadu laikā – 41,1 miljons latu.
Sociālā budžeta uzkrājums, par ko sabiedrība ilgi šūmējusies, nesaprazdama, kur palicis gandrīz miljards latu, patiešām ir bijis un vēl joprojām ir. To apliecina LM skaitļi. Šāgada janvārī uzkrājums bija 402 miljoni latu, bet gada beigās tas būs jau par 200 miljoniem mazāks. Nākamā gada laikā tiks izlietota lielākā daļa atlikušās naudas, un 2013. gadu saskaņā ar LM prognozēm tas sagaidīs vien ar 62 miljoniem latu.
Lielākais sociālā budžeta samazinājums gaidāms speciālajā nodarbinātības budžetā, jo, ņemot vērā bezdarbnieku skaita samazināšanos un arvien lielo to bezdarbnieku skaitu, kuriem nav tiesību saņemt bezdarbnieka pabalstu, nepieciešamā naudas summa ir par 17 miljoniem mazāka.
Ja būtiska pabalstu ierobežošana vai pensiju samazināšana nākamgad nav plānota, tad daudz smagāka situācija sagaidāma LM pamatbudžetā, no kura tiek finansētas dažādas sociālās programmas, piemēram, rehabilitācija vai tehniskie palīglīdzekļi cilvēkiem ar invaliditāti.
Kā stāsta I. Kārkliņa, ne ilgstošajai sociālajai aprūpei, ne vardarbībā cietušo bērnu rehabilitācijai izdevumi nav samazināti. Tomēr katastrofālā situācija varētu turpināties ar tehniskajiem palīglīdzekļiem. Šogad, pateicoties nupat pieņemtajam valdības lēmumam, tehnisko palīglīdzekļu nodrošināšanai vēl piešķirti 700 000 latu, kas kopā ar Saeimas iepriekš pieņemto lēmumu par 528 000 latu papildus piešķīrumu veido pēdējos gados lielāko tehnisko palīglīdzekļu finansējumu – 2,6 miljonus latu. Jau nākamgad tehniskajiem palīglīdzekļiem tiks atvēlēts vairs tikai 1,18 miljoni latu, tas nozīmē, ka rindu veidošanās pēc šiem palīglīdzekļiem būs neizbēgama. Pašlaik ap 10 000 cilvēku gaida rindā.
Saeimas Sociālo un darba lietu komisija vēl vakar diskutēja par citiem ar Invaliditātes likumu saistītiem jautājumiem. Budžeta paketē bija iekļauti arī grozījumi šajā likumā, kas paredzēja uz vairākiem gadiem atcelt dažus pasākumus cilvēkiem ar invaliditāti, piemēram, grozījumi paredzēja noteikt asistenta pakalpojumu dzīvesvietā līdz 40 stundām nedēļā un surdotulka pakalpojumu nodrošinājumu, taču šīs pozīcijas budžeta veidošanas gaitā pārceltas uz 2015. gadu. Komisijas vadītāja Aija Barča atzina, ka šo pakalpojumu nodrošināšanai nepieciešami vien 52 000 latu, tāpēc nav pieļaujams, ka šie pasākumi cilvēkiem netiktu nodrošināti.
***
UZZIŅAI
Sociālais budžets (miljonos latu)
Gads 2010 2011 2012
Ieņēmumi 1178,1 1217,8 1269
Izdevumi 1513,9 1423,3 1402,8
Deficīts 335,8 205,5 133,8
Avots: Labklājības ministrija