Bērnu namu finansējums jau par 11% mazāks

Līdz šā gada beigām Rīgas dome iecerējusi pabeigt pašvaldības bērnu namu reorganizāciju, visus bērnu namus apvienojot vienā un izveidojot Bērnu un jauniešu centru. Rīgā bērnu namos dzīvo vairāk nekā 600 bāreņu un bez vecāku gādības palikušo bērnu.

Pēc Labklājības departamenta datiem, sešu Rīgas pašvaldības bērnu namu uzturēšana gadā izmaksā 2,326 miljonus latu, no tiem ap 1,5 miljoniem latu ir atlīdzība darbiniekiem, bet 763 208 lati – uzturēšana. Gada sākumā viena bērna uzturēšana bērnu namā mēnesī izmaksāja 568,64 latus, taču pēc budžeta grozījumiem, saskaņā ar kuriem tika samazināti arī aprūpes iestāžu izdevumi – 505,12 latus. Finansējums bērnu namiem šogad samazināts par 11,22 procentiem jeb 90 376 latiem.

Rīgas domes Sociālo jautājumu komiteja atbalstīja un nolēma virzīt tālākai izskatīšanai Rīgas domes lēmuma projektu par Rīgas pašvaldības bērnu namu reorganizāciju. Tā būtība ir sākt Rīgas pašvaldības bērnu namu Vita, Ziemeļi, Ilga, Apīte, bērnu un jauniešu centra Imanta un Rīgas bāreņu sociālās rehabilitācijas un atbalsta centra Marsa gatve reorganizāciju, tos apvienojot un uz reorganizējamo bērnu namu bāzes izveidojot Rīgas bērnu ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas iestādi – Bērnu un jauniešu centru. Bērnu namu reorganizāciju plānots pabeigt līdz gada beigām, un galvenais ieguvums būšot līdzekļu ietaupīšana uz administratīvajām izmaksām, proti, nevajadzēs tik daudz štata vietu katrā bērnunamā, bet tos varēs vadīt centralizēti. Pagaidām netiek runāts, ka kādu no bērnu namiem varētu slēgt vai arī reorganizācijas procesā pārvietot bērnus no viena bērnu nama uz citu.

Rīgas domes Sociālo jautājumu komitejas priekšsēdētājs Leonīds Kurdjumovs Neatkarīgajai atzina, ka ir jāpārskata bērnu namu finansēšanas principi, jo tas izmaksā dārgi, un tā vietā vairāk jāatbalsta audžuģimenes un aizbildņi, lai viņi vairāk uzņemtos rūpes par bērniem. Domes deputāts sacīja, ka līdzīgi darīts Igaunijā, kur veiktas līdzīgas reorganizācijas.

Rīgas domes Labklājības departamenta speciāliste Lita Brice stāsta, ka Rīgā ir sešas pašvaldības sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas iestādes jeb bērnu nami bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem, taču vēl palīdzību šiem bērniem nodrošina 13 citas iestādes, ar kurām dome slēdz līgumus.

Šāgada pirmajā pusgadā bērnu namos dzīvoja 613 bērnu (pērn pusgada laikā – 626). Šāgada pirmajā pusgadā 87 bērni bērnu namus pametuši: 22 atgriezušies pie vecākiem, 15 adoptēti, seši nodoti aizbildnībā, pieci nodoti audzināšanā audžuģimenēs, seši aizgājuši patstāvīgā dzīvē, bet deviņi pārvietoti uz citu iestādi.

Līdzīgs liktenis kā bērnu namus sagaida arī Rīgas sociālos dienestus – dome lēmusi, ka dienesti, kas izvietoti katrā no Rīgas priekšpilsētām, jāreorganizē, tos apvienojot un uz reorganizējamo iestāžu bāzes izveidojot jaunu – Rīgas Sociālo dienestu. Atbilstoši Labklājības departamenta aplēsēm sociālo dienestu apvienošana ļaus ietaupīt līdz 1,5 miljoniem latu.

***

UZZIŅAI

Rīgas bērnu nami, kurus apvienos

Bērnu nami Vita, Ziemeļi, Ilga

Bērnu nams – patversme Apīte

Bērnu un jauniešu centrs Imanta

Rīgas bāreņu sociālās rehabilitācijas un atbalsta centrs Marsa gatve

- Gadā bērnu namu uzturēšana izmaksā 2,3 miljonus latu

- Viena bērna uzturēšanās bērnu namā mēnesī izmaksā 505 latus

Avots: Rīgas dome

Svarīgākais