Kādu vīrieti Rīgā apsūdz par homofobisko uzbrukumu RSU pasniedzējam Hanovam

© f64.lv

Prokuratūra ir nosūtījusi tiesai krimināllietu, kurā kāds vīrietis apsūdzēts par 2020.gadā notikušo homofobisko uzbrukumu Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pasniedzējam Denisam Hanovam.

Vīrietis apsūdzēts par huligānismu.

2020.gada 8.novembrī Ķengaraga tirgū, Rīgā, apsūdzētais kopā ar citu personu, pret kuru kriminālprocess izdalīts atsevišķā lietvedībā, ievērojuši viņam iepriekš nepazīstamu vīrieti un viņa draugu. Apsūdzētais, "huligānisku motīvu vadīts, izjūtot nepatiku pret gejiem un uzskatot, ka vīrietis ir gejs, izrādot acīmredzamu necieņu, rupji krievu valodā nolamājās necenzētiem vārdiem un izteica homofobiskus lamu vārdus", teikts apsūdzībā.

Apsūdzētais ar kāju iespēra cietušajam par sēžamvietu un mēģināja viņam iesist arī ar dūrēm, bet tas viņam neizdevās, jo cietušais paslēpās blakusesošajā ziedu veikalā.

Pēc tam apsūdzētais, rupji krievu valodā lamājoties, mēģināja atvērt veikala durvis, savukārt persona, pret kuru kriminālprocess izdalīts atsevišķā lietvedībā, novilkusi bikses un atsedzis savus dzimumorgānus, kurus piespiedis pie ziedu kioska stikla durvīm, informē prokuratūra.

Lieta izskatīšanai nodota Rīgas pilsētas tiesai.

Jau ziņots, ka Ģenerālprokuratūra šogad atjaunoja kriminālprocesu par homofobisko uzbrukumu Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pasniedzējam Denisam Hanovam, noskaidroja aģentūra LETA.

2024.gada augustā Ģenerālprokuratūras Pirmstiesas kriminālprocesa un tiesvedības koordinācijas nodaļas virsprokurora pienākumu izpildītājs nolēma atcelt lēmumu par kriminālprocesa izbeigšanu, atjaunojot pirmstiesas izmeklēšanu krimināllietā.

2020.gada novembrī Valsts policija sāka kriminālprocesu pēc Krimināllikuma panta par huligānismu. Kriminālprocesā vienai personai tika piemērots aizdomās turētā statuss. 2021.gada maijā Valsts policija, nekonstatējot Krimināllikuma pantā paredzētā noziedzīgā nodarījuma sastāvu aizdomās turētā darbībās, kriminālprocesu izbeidza, izdalot no krimināllietas materiālus administratīvās lietvedības uzsākšanai.

2021.gada septembrī minēto lēmumu atcēla amatā augstāks prokurors, konstatējot, ka personas darbības nav vērtētas saskaņā ar Krimināllikuma pantu par sociālā naida un nesaticības izraisīšanu.

2022.gada janvārī, konstatējot, ka aizdomās turētā darbībās nav noziedzīga nodarījuma, kas paredzēts Krimināllikuma panta par sociālā naida un nesaticības izraisīšanu, sastāva pazīmes, policija pieņēma lēmumu par kriminālprocesa izbeigšanu.

Cietusī personā vērsās Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT) un tiesa šogad jūlijā pasludināja spriedumu, konstatējot Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijā garantēto tiesību pārkāpumu.

ECT konstatēja diskriminācijas aizliegumu pārkāpumu saistībā ar 2021.gadā notikušo uzbrukumu Hanovam, liekot Latvijas valstij viņam izmaksāt kompensāciju 10 000 eiro apmērā.

Latvijā

UNESCO Latvijas Nacionālā komisija (LNK) aicina atmiņas institūcijas - muzejus, arhīvus, bibliotēkas -, citas juridiskās un privātās personas, kuras glabā Latvijas nozīmīgākās dokumentāra mantojuma liecības, līdz 10.martam pieteikt tās iekļaušanai UNESCO programmas "Pasaules atmiņa" Latvijas nacionālajā reģistrā.