Ventspils mēra Aivara Lemberga niknākā oponenta miljonāra Oļega Stepanova galvenajā birojā Rīgā Doma laukumā 1a bieži viesi ir politiķi, augstas valsts amatpersonas, drošībnieki, sabiedrisko attiecību speciālisti un citas vērā ņemamas figūras, Neatkarīgajai ne vienreiz vien ir apliecinājuši dažādi avoti.
Dažādu ietekmīgu personu viesošanos pie O. Stepanova novērot nav grūti, jo ieejas durvis mājā, kurā atrodas miljonāra centrālais birojs, ir labi pārskatāmas no populārā B bāra logiem.
Tomēr aizpagājušajā piektdienā (11. septembris) nejauši novērota tādas kompānijas pulcēšanās pie O. Stepanova, ka Neatkarīgās avotam pat radies iespaids par kādas liela mēroga operācijas gatavošanu vai vismaz nopietnas atskaišu sapulces rīkošanu.
Apsūdzētie un advokāti
Pirmais no paša rīta ap pulksten 9 pie nama Doma laukumā 1a durvīm klauvējusi Ģenerālprokuratūras uzticamības persona, kas vienlaikus ir arī apsūdzēta t.s. digitālgeitā – tulksspeciālists Mārtiņš Kvēps. Pēc mirkļa ieradies otrs tulksspeciālists, Šveices advokāta Rudolfa Meroni pārstāvis Latvijā, kādreizējais partijas Jaunais laiks deputāta kandidāts pašvaldību vēlēšanās Daimārs Škutāns.
Vēl pēc brīža sākuši nākt O. Stepanovam piederošo uzņēmumu menedžeri, kasieri un uzticamības personas. Pirmais ieradies Valērijs Godunovs, kurš nesen kļuva par Ventbunkers valdes priekšsēdētāju neskatoties uz to (vai varbūt pateicoties tam), ka tiek turēts aizdomās par liela mēroga līdzekļu izkrāpšanu no Latvijas kuģniecības. Ilgi nebijis jāgaida arī Ņinu Gļebovu, kura arī tiek turēta aizdomās par tādu pašu noziegumu. Tad atsteigušies Aleksejs Ovods, kurš nesen kļuva par Latvijas Naftas tranzīts valdes priekšsēdētāju, un O. Stepanova apsardzes uzņēmuma vadītājs, bijušais Valsts policijas priekšnieks Juris Rekšņa.
Rīga un Ventspils
Tad sākušas nākt valsts amatpersonas. Vispirms ieradies Rīgas brīvostas valdes loceklis Vadims Jerošenko. Jāatgādina, ka V. Jerošenko nokļūšana šajā ietekmīgajā amatā bija liels pārsteigums un iepriekš nebijis gadījums, jo viņš, lai gan kandidēja pašvaldību vēlēšanās Saskaņas centra sarakstā ar augsto 11. numuru, Rīgas domē tomēr netika ievēlēts. Šajā sakarā tika izteikts viedoklis – V. Jerošenko kļūšanu par Rīgas brīvostas valdes locekli būs veicinājis fakts, ka Ventspils miljonārs O. Stepanovs un viņa uzticamības personas (piemēram, iepriekšminētais A. Ovods u.c.) ir ļoti lieli ziedotāji Saskaņas centra vadošajai partijai – Tautas saskaņas partijai (TSP).
Pēc Rīgas ostinieka nākuši Ventspils ostinieki – Ventspils domes deputāts Ivars Landmanis un viņa brālis Aivis Landmanis. Brāļi Landmaņi ir cita Lemberga oponenta – miljonāra Olafa Berķa – uzticamības personas. Kā zināms, pēdējā laikā masu medijos izskanējis, ka starp Lemberga oponentiem ir sākusies nopietna konfrontācija, turpretī brāļu Landmaņu ciemošanās pie O. Stepanova varētu būt netiešs apliecinājums, ka tā ir tikai miglas pūšana.
Par brāļiem Landmaņiem jāteic, ka iepriekšējā sasaukuma Ventspils domē bija ievēlēts Aivis no Jaunā laika, bet nesenajās pašvaldību vēlēšanās domnieka krēslu ieguva Ivars no Sabiedrības citai politikai (SCP). Jāteic gan, abu brāļu pārstāvētās partijas kopā ar Pilsonisko savienību vēlēšanās startēja vienotā sarakstā.
Ienesīga profesija?
Kā piemērā no modernā menedžmenta rokasgrāmatas 11. septembra pasākumu vainagojusi sabiedrisko attiecību speciālistu ierašanās. Vispirms ieradies daudzo O. Stepanova uzņēmumu preses sekretārs Aleksandrs Niklass, par kuru vairāki žurnālisti ir stāstījuši, ka viņš ir arī viens no galvenajiem laikraksta Telegraf redakcionālās politikas noteicējiem. Pēc tam nācis Ventbunkers preses sekretārs Vladimirs Novodvorskis. Zīmīgi, ka abi ir visciešākā saistībā ar politiku. A. Niklass, tāpat kā viņa maizestēvs, ir viens no lielākajiem TSP ziedotājiem. Savukārt V. Novodvorskis pats it kā būtu viens no partijas Jaunlatvija dibinātājiem, bet ir īsts partiju apvienošanās celmlauzis vēl pirms Sarmītes Ēlertes, jo ziedojis ievērojamas naudas summas gan Jaunajam laikam, gan Pilsoniskajai savienībai, gan SCP...
Citi apmeklētāji
Interesants ir arī šāds fakts – kad Neatkarīgā vēlējās izpētīt situāciju uz vietas, tad varēja redzēt, ka pa minētas ēkas durvīm iziet gan LSDSP priekšsēdētāja vietnieks Dainis Īvāns, gan laikraksta Telegraf izdevēja padomes priekšsēdētājs, pazīstamais politiķis Jānis Jurkāns.
Ņemot vērā, ka mājā Doma laukumā 1a ir ne tikai O. Stepanova galvenā mītne, bet arī SIA LSF Holdings birojs, Neatkarīgā vaicāja šīs uzņēmējsabiedrības valdes priekšsēdētājam Edgaram Jansonam, vai visi daudzie iepriekšminētie cilvēki gadījumā nav nākuši tomēr pie viņa. E. Jansons atbildēja, ka šie cilvēki pie viņa nenāk. Uz jautājumu, ko tik interesanta kompānija varētu būt darījusi O. Stepanova birojā, E. Jansons atbildēja, ka viņam neesot ne jausmas; šie cilvēki nākot "bieži un jau sen". Turklāt tie neesot vienīgie regulārie O. Stepanova apmeklētāji. Vēl regulāri nākot arī, piemēram, TSP līderis Jānis Urbanovičs un Rīgas mērs Nils Ušakovs.
"Just business..."
Neatkarīgās aptaujātās valsts amatpersonas atzina, ka 11. septembrī tiešām bijušas pie O. Stepanova.
Rīgas brīvostas valdes loceklis V. Jerošenko uzsvēra, ka ar O. Stepanovu runājis tikai "par tekošām tranzīta biznesa problēmām". Viņš noliedza, ka sarunā būtu piedalījušās arī citas personas. "Mēs runājām divatā", teica V. Jerošenko.
Vaicāts par sarunu rezultātiem, viņš teica: "Sarunas ir procesā. Atzīstams, ka Rīgas brīvostai pēdējā laikā vērojams kravu apgrozījuma pieaugums, un ir vēlams šo tendenci nezaudēt." Viņš noliedza, ka sarunā ar O. Stepanovu būtu skartas arī Latvijas iekšpolitikas tēmas.
Ventspils domes deputāts I. Landmanis pasvītroja, ka viņš pie O.Stepanova devies kā privātpersona, nevis kā domes deputāts. Esot runājuši par biznesu. Viņš atturējās precizēt, vai runāts par Ventspils ostas vai kādu citu biznesa projektu, taču piebilda: "Es kā nekā esmu arī Ventbunkers iekšējais auditors, un saruna notika par darba jautājumiem." Viņš kategoriski noliedza, ka sarunā būtu skartas ar politiku saistītas tēmas. Sarunu rezultātus viņš atteicās komentēt, "līdz paši nebūsim tikuši skaidrībā".
"Nihil novi"
Jāatgādina, ka dažādas populāras politiķu un biznesmeņu pulcēšanās vietas neformālām sarunām Vecrīgā nav nekas jauns. Piemēram, 90. gados par slavenu neformālās politikas virtuvi tika uzskatītās Doma laukumā esošā kafejnīca Možums. Tās biežs viesis bija tolaik Latvijas premjers Andris Šķēle un viņa padomnieki Jurģis Liepnieks, Mārcis Bendiks, Gundars Bērziņš u. c. Sarunu galdam regulāri piesēdās klāt dažāda ranga amatpersonas un politiķi.
Gadtūkstošu mijā par populārām neformālo sarunu vietām tika uzskatītās kafejnīcas un bāri viesnīcās Rīdzene un Latvija. Tur saimnieka loma piederēja Aināram Šleseram un viņa komandai. Īsi pēc Valsts prezidenta vēlēšanām sabiedrība uzzināja, ka par neformālo sarunu vietām var arī izmantot Rīgas zooloģisko dārzu, kur dzima ideja par Valda Zatlera kandidatūras virzīšanu prezidenta amatam.