Ulmanis: Brazausks bija viens no lielākajiem Baltijas politiķiem

Mūžībā aizgājušais bijušais Lietuvas pirmais prezidents pēc neatkarības atjaunošanas Aļģirds Brazausks bija lietuviešu lietuvietis, aģentūrai LETA atzina bijušais Latvijas prezidents Guntis Ulmanis.

Kā ziņots, Brazausks miris 77 gadu vecumā, zaudējot cīņu ar vēzi.

"Šī cilvēka politiskais tēls un loma politikā bija vienreizēja visā Baltijas vēsturē. Ir aizgājis viens no lielākajiem Baltijas politiķiem, kurš darbojies visiem spēkiem savas valsts un visas Baltijas labā, kurš daudz darīja valstu sadarbības uzlabošanai," sacīja Ulmanis.

Eksprezidents norādīja, ka Brazausks dziļi ticējis Baltijas valstu vienotībai, ielicis tai pamatus un ticējis, ka šai savienībai būs nākotne. Brazausks politikā darbojies pusi gadsimta, un to darījis ar degsmi sirdī. Brazausks bijis daudzu aktuālu jautājumu iniciators - gan ekonomikā, gan robežu lietās, gan mākslā un kultūrā, atzina Ulmanis.

Prezidenti arī bijuši tuvi draugi, tādēļ Brazauska nāve Ulmanim esot īpaši sāpīga. "Esmu šokā. Brazausks bija vitāli spēcīgs cilvēks un aizgāja priekšlaicīgi," sacīja Ulmanis.

Brazausks, Ulmanis un pirms vairākiem gadiem mūžībā aizgājušais bijušais Igaunijas prezidents Lennarts Meri bija pirmie Baltijas valstu prezidenti pēc neatkarības atjaunošanas.

Lietuvas mediji vēsta, ka Brazausks kopš 2008.gada cīnījās limfomu un prostatas vēzi.

"Lietuvas pirmais tieši ievēlētais prezidents bija spēcīga un harizmātiska personība, kas ilgi paliks Lietuvas tautas sirdīs," teikts Lietuvas prezidentes Daļas Grībauskaites paziņojumā.

Brazausks bija viens no centrālajiem politiķiem Lietuvas neatkarības iegūšanas laikā 1991.gadā. Divus gadus vēlāk viņš tika ievēlēts par neatkarīgās Lietuvas pirmo prezidentu. 1998.gadā viņš nolēma nekandidēt uz vēl vienu pilnvaru termiņu un pameta politiku.

2001.gadā viņš atgriezās valdībā, vadot sociāldemokrātu partiju, un kļuva par Lietuvas premjerministru. Šo amatu viņš ieņēma līdz 2006.gadam

Brazauska prezidentūras laikā Lietuva uzsāka centienus iestāties NATO un Eiropas Savienībā (ES), kam abām valsts pievienojās 2004.gadā.

Svarīgākais