KNAB pārbauda iespējamo interešu konfliktu "Parex bankas" meitasuzņēmuma pārdošanā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) ir saņemts žurnālista Daiņa Lemešonoka iesniegums ar lūgumu pārbaudīt iespējamo interešu konfliktu "Parex bankas" Baltkrievijā strādājošā meitasuzņēmuma "Parex Leasing" pārdošanas darījumā "Rietumu bankai".

KNAB sākta žurnālista iesniegumā minēto faktu pārbaude par valsts amatpersonas - AS "Parex banka" padomes locekļa darbības atbilstību likuma par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā prasībām, aģentūrai LETA teica KNAB preses pārstāvis Andris Vitenburgs.

Lemešonoks biznesa portālam "Nozare.lv" atgādināja, ka pašreizējais "Parex bankas" padomes loceklis Maikls Borks ilgstoši - no 1997. līdz pat 2006.gadam - bija "Rietumu bankas" prezidents. Tādējādi žurnālistam radušās bažas par iespējamu interešu konfliktu, Borkam lemjot par "Parex bankas" meitasuzņēmuma pārdošanu tieši "Rietumu bankai", nerīkojot atklātu konkursu, kas nodrošinātu pārdošanas procesa atklātību.

Kā biznesa portālam "Nozare.lv" iepriekš sacīja "Parex bankas" Korporatīvo komunikāciju daļas vadītāja Indra Zinkeviča, informācija par Baltkrievijas uzņēmuma pārdošanu tika izsūtīta 200 iespējamiem pretendentiem, starp kuriem bija finanšu nozares uzņēmumi, bet ar septiņiem tika noslēgtas konfidencialitātes vienošanās.

Izvērtēšanas rezultātā no visiem saņemtajiem piedāvājumiem "Rietumu bankas" piedāvājums un risinājums ticis atzīts par izdevīgāko pašreizējai tirgus situācijai. "Parex banka" darījuma rezultātā tūlīt atgūtos līdzekļus - 5,8 miljonus ASV dolāru (3,25 miljonus latu) - izmantos kredītu izsniegšanai Latvijas uzņēmumiem, jo paredzēts kreditēšanu sākt līdz ar restrukturizācijas rezultātā nodalītās jaunās bankas darbības sākšanu, sacīja Zinkeviča.

Kā ziņots, laikraksta "Telegraf" rīcībā nonākusī pirkuma līguma kopija liecina, ka par "Parex Leasing" pārdošanu "Parex banka" no "Rietumu bankas" saņēmusi 100 ASV dolārus jeb 57 latus, savukārt otra darījuma daļa kļūs zināma līdz 2012.gada 10.februārim.

"Parex banka" noliedz šo versiju un norāda, ka patlaban saņemti jau 5,8 miljoni dolāru (aptuveni 3,3 miljoni latu), bet saskaņā ar līguma nosacījumiem līdz 2012.gadam "Parex banka" saņems vēl aptuveni 2,68 miljonus dolārus (aptuveni 1,5 miljonus latu).

"Parex Leasing" tika izveidota 2004.gadā un specializējas autotransporta un rūpniecības tehnikas līzingā Baltkrievijā. Šā gada maija beigās Saeimas Pieprasījumu komisijas deputātiem "Parex bankas" valdes priekšsēdētājs Nils Melngailis apgalvoja, ka pērn Baltkrievijas filiāles zaudējumi bija 30 000 latu, šā gada pirmajā ceturksnī - 70 000 latu. Darbinieku skaits Baltkrievijas filiālē ir samazināts no 47 līdz 22, un viņi nodarbojas tikai ar izsniegto līzingu maksājumu piedziņu.

Melngailis arī informēja, ka "Parex Leasing" peļņu guva tikai līdz 2008.gada 1.decembrim, jo pēc "Parex bankas" pārņemšanas valsts īpašumā tās komercdarbība - jaunu līzinga līgumu slēgšana - tika apturēta.

Lemešonoks lūdzis KNAB arī pārbaudīt, cik pamatoti ir iemesli, kuru dēļ nav publiski pieejama Borka amatpersonas deklarācija.

Aģentūrai LETA gan noskaidroja, ka deklarācija viņam nav jāiesniedz.

Valsts ieņēmumu dienestā (VID) aģentūrai LETA skaidroja, ka saskaņā ar likumu "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā" kapitālsabiedrībās ar valsts līdzdalību virs 50% par valsts amatpersonām ir uzskatāmi visi valdes locekļi un tie padomes locekļi, kas pārstāv valsts intereses.

Saskaņā ar aģentūras LETA arhīvu Borks "Parex bankas" padomē tika ievēlēts pagājušā gada 29.jūnijā un ir Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas (ERAB), nevis valsts pārstāvis.

"Parex bankas" padomē patlaban strādā vēl viens ERAB pārstāvis - Lorencs Filips Adamss, kā arī pārstāvji no valsts puses - Juris Vaskāns, Juris Jākobsons un Klāvs Vasks.

Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka Borks "Rietumu bankas" prezidenta amatu atstāja 2006.gada jūlijā. Pirms darba "Parex bankā" un "Rietumu bankā" Borks no 1992. līdz 1997.gadam bijis Latvijas Bankas prezidenta pastāvīgais padomnieks banku uzskaites un uzraudzības jautājumos, bet vēl iepriekš strādājis Starptautiskajā Valūtas fondā (SVF) un bijis finanšu grupas "NCB" Dublinā direktors un padomes loceklis, kā arī Īrijas Centrālās bankas Resursu un valūtas maiņas pārvaldes valdes loceklis.

Patlaban "Parex bankas" 76,6% akciju īpašnieks ir Privatizācijas aģentūra, bet 19,7% - ERAB, pārējās akcijas pieder mazākuma akcionāriem.

Svarīgākais