Kopš gada sākuma, kad spēkā stājās likuma normas, kas ļauj individuālajiem komersantiem vienkāršot attiecības ar nodokļu iekasētājiem un izvēlēties maksāt patenta maksu, līdz marta nogalei kopumā izsniegti 57 patenti, no tiem visvairāk - 16 patentus - izņēmuši fotogrāfi, bet 12 patentus izņēmuši frizieri.
Kā aģentūru LETA informēja VID Komunikācijas nodaļā, līdz 22.martam visvairāk patentu - 35 - bija izsniegti VID Rīgas nodokļu administrācijā, kur patentu izņēmuši 15 fotogrāfi, astoņi frizieri, pieci nagu kopšanas speciālisti un divi masieri.
Tāpat Rīgas nodokļu administrācijā patentu izņēmis skursteņslauķis, apgleznotājs, kurpnieks, rotkalis, šuvējs, slēdzeņu atslēdznieks un audumspiedējs.
Savukārt VID Vidzemes nodokļu un muitas administrācija kopumā šajā laikā izsniegusi desmit patentus, no tiem divi patenti izsniegti manikīriem un divi masieriem, bet viens auklītei. Viens patents izsniegts adīšanai, un pa vienam patentu saņēmuši rotkalis, apavu labotājs, frizieris, šuvējs.
VID Zemgales nodokļu un muitas administrācija izsniegusi piecus patentus, no tiem divi frizieriem un pa vienam šuvējam, klasiskās masāžas veicējam un fotogrāfam.
VID Kurzemes nodokļu un muitas administrācija izsniegusi četrus patentus. Patents izsniegts masierim Liepājā, patents slotu siešanai izsniegts Kuldīgā, patents apavu remontam izsniegts Saldū, bet nagu kopšanas speciālista patents izsniegts Ventspilī.
Savukārt VID Latgales nodokļu un muitas administrācija kopš gada sākuma izsniegusi kopumā trīs patentus - pa vienam patentam izsniegts rotaļlietu izgatavotājam, dekorētājakmeņkalim un frizierim.
LETA jau ziņoja, ka 2010.gada 1.janvārī stājās spēkā izmaiņas likumā par iedzīvotāju ienākuma nodokli, kas noteic, ka vairākās jomās var maksāt patentmaksu.
VID skaidro, ka, lemjot par patenta piešķiršanu, tiek izvērtēts, vai tā saņēmējs atbilst valdības noteikumiem par kārtību, kādā piemērojama patentmaksa fiziskās personas saimnieciskajai darbībai, un tās apmēri, proti, šī persona gadījumā nav reģistrēta ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) apliekamo personu reģistrā. Pirms lēmuma pieņemšanas nodokļu administrācija arī pārliecinās, vai ir nomaksāta patentmaksa.
Patentmaksa ir valsts noteikts vienots fiksēts maksājums, kas ietver iedzīvotāju ienākuma nodokļa un valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas par fiziskās personas saimniecisko darbību.
Likums noteic, ka maksātājs iedzīvotāju ienākuma nodokļa un valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu vietā var izvēlēties maksāt patentmaksu, ja viņa ieņēmumi pirmstaksācijas gadā nepārsniedz likumā par PVN noteikto slieksni, kas paredz pienākumu reģistrēties VID ar PVN apliekamo personu reģistrā.
Patents tiek izsniegts šādās jomās: ādas un tekstilizstrādājumu amatniecība, apģērbu un apavu izgatavošana un labošana, pulksteņu un slēdzeņu labošana un citi sadzīves pakalpojumi, amatniecības izstrādājumu no koka, salmiem, māla, stikla vai akmens izgatavošana, floristika, fotografēšanas pakalpojumi, skaistumkopšanas pakalpojumi, privāti mājsaimniecības pakalpojumi, mājas aprūpes pakalpojumi, meža un pļavu velšu vākšana - sēņošana, ogošana vai savvaļas ārstniecības augu un ziedu vākšana.
Persona var izvēlēties maksāt patentmaksu, ja atbilstoši paša maksātāja prognozei taksācijas gada saimnieciskās darbības ieņēmumi, pārrēķinot uz pilnu taksācijas gadu, nepārsniegs likumā par PVN noteikto slieksni, kas paredz pienākumu reģistrēties VID ar PVN apliekamo personu reģistrā.
Likums noteic, ka persona, kas veic saimniecisko darbību un par to maksā patentmaksu, vienlaikus nevar būt fiksētā nodokļa maksātājs, tāpat likums noteic, ka maksātājs savā saimnieciskajā darbībā, par kuru viņš maksā patentmaksu, nenodarbina citas personas.