"Lattelecom" un LMT darbības uzlabošanu varētu turpināt uz esošās īpašnieku modeļa bāzes

© F64

Telekomunikāciju uzņēmumu SIA "Lattelecom" un SIA "Latvijas Mobilais telefons" (LMT) darbības uzlabošanu varētu turpināt uz esošās īpašnieku modeļa bāzes, aģentūru LETA informēja Ekonomikas ministrijā (EM).

Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V) šodien tikās ar Skandināvijas telekomunikāciju uzņēmuma "TeliaSonera" pārstāvjiem, lai uzklausītu ārvalstu investora redzējumu par "Lattelecom" un LMT attīstību un iespējamo turpmāko sadarbības modeli.

Par tikšanās nepieciešamību iepriekš bija lēmusi ar Ministru kabineta rīkojumu izveidotā "Lattelecom" un LMT kapitāla daļu pārvaldīšanas un stratēģiskās attīstības jautājumu risināšanas darba grupa.

Tikšanās laikā "TeliaSonera" sniedza informāciju par uzņēmuma darbības stratēģiju Baltijas reģionā un iespējamiem turpmākās attīstības scenārijiem. "TeliaSonera" apstiprināja, ka plāno turpināt strādāt telekomunikāciju nozarē Baltijā un vērtē investīcijas Baltijas telekomunikāciju uzņēmumos kā ilgtermiņa investīcijas.

Puses atzina, ka līdzšinējā LMT un "Lattelecom" īpašnieku sadarbība ir bijusi sekmīga. Tāpat tika uzsvērts, ka telekomunikāciju nozare dinamiski attīstās un, lai nodrošinātu uzņēmumu konkurētspēju un veiksmīgu darbību arī nākotnē, akcionāriem nepieciešams vienoties par kopēju turpmākās darbības stratēģiju.

"TeliaSonera" pārstāvji kā labāko uzņēmumu turpmākās attīstības scenāriju redz "Lattelecom" un LMT apvienošanu, tādejādi nodrošinot efektīvāku abu uzņēmumu resursu izmantošanu. Tāpat uzņēmumu apvienošana ļautu optimizēt turpmāk nepieciešamo investīciju apjomu uzņēmumu konkurētspējas saglabāšanai un rezultātā uzlabos patērētājiem sniegto pakalpojumu kvalitāti un pieejamību.

Latvijas puse informēja, ka darba grupa ir iepazinusies ar "TeliaSonera" piedāvātajiem uzņēmumu attīstības priekšlikumiem. Tika uzsvērts, ka Latvijas puse līdzšinējo īpašnieku sadarbības modeli uzskata par sekmīgu un uz šī modeļa bāzes var vienoties par uzņēmumu darbības uzlabošanas iespējām.

Latvijas puse norādīja, ka tai būtisks aspekts ir ekonomiskās kontroles nodrošināšana jebkurā no nākotnes scenārijiem. Vienlaicīgi, tāpat kā līdz šim, abiem īpašniekiem jānodrošina vienlīdzīgas iespējas ietekmēt būtisku lēmumu pieņemšanu par abu uzņēmumu attīstību.

Plānots, ka tuvākajā laikā tiks sasaukta "Lattelecom" un LMT kapitāla daļu pārvaldīšanas un stratēģiskās attīstības jautājumu risināšanas darba grupa, lai izskatītu Latvijas puses sagatavoto priekšlikumu darba grupas rekomendācijām par turpmāko "Lattelecom" un LMT darbību. Pēc priekšlikumu apstiprināšanas darba grupā, tie tiks iesniegti Ministru kabinetam.

Ašeradens jau iepriekš norādīja, ka ar "TeliaSonera" ir jāizrunājas un jāsaprot investora pozīcija. "Katrā ziņā ieilgušajām sarunām punktu varētu pielikt divu trīs nedēļu laikā, kad ministru darba grupai jātiek skaidrībā, kā rīkoties ar uzņēmumiem," teica ekonomikas ministrs.

Jau ziņots, ka "Lattelecom" un LMT darbības uzlabošanas darba grupa patlaban izskata tikai divus iespējamos scenārijus - abu uzņēmumu apvienošanu vai pašreizējās situācijas saglabāšanu, žurnālistiem iepriekš sacīja Ašeradens.

Darba grupa vienojās uzticēt Ašeradenam tikties ar abu uzņēmumu līdzīpašnieka Skandināvijas telekomunikāciju uzņēmuma "Telia Sonera" vadību, lai pārrunātu neskaidros jautājumus, piemēram, nepieciešamas diskusijas par uzņēmumu vadības modeli, stāstīja ekonomikas ministrs.

Darba grupa neizskatīja uzņēmumu pārdošanas scenāriju, taču Ašeradens uzsvēra, ka valsts jebkurā gadījumā vēlas saglabāt 51% ietekmi abos uzņēmumos.

Tāpat Ašeradens atzina, ka gadījumā, ja "Telia Sonera" neapmierinās neviens no piedāvātajiem scenārijiem un Skandināvijas koncerns nolems pārdot savas daļas abos uzņēmumos, arī šis jautājums tiks apspriests.

Kā ziņots, pagājušā gada 20.novembrī tika saņemts abu uzņēmumu apvienošanas piedāvājums no "TeliaSonera" un līdz šā gada 22.janvārim uzņēmums gaidīja Latvijas valdības atbildi. Tomēr tika izlemts, ka par turpmāko rīcību ar LMT un "Lattelecom" valsts kapitāldaļām lems jaunā, Māra Kučinska (ZZS) vadītā valdība.

Kučinskis atzina, ka nevienam nav mērķa pārdot valsts kapitālsabiedrības LMT un "Lattelecom", bet jautājums par uzņēmumu savienošanu ir atklāts. Līdz marta beigām šajā jautājumā varētu tikt pieņemts starplēmums, un svarīga loma būs atbildīgās darba grupas rekomendācijām.

"Lattelecom" ir viens no lielākajiem Latvijas telekomunikāciju uzņēmumiem, kurš pieder valstij Privatizācijas aģentūras personā (51%) un Dānijā reģistrētajam "TeliaSonera" meitasuzņēmumam "Tilts Communications" (49%). 2015.gadā uzņēmuma grupa apgrozīja 191 miljonu eiro, bet nopelnīja 32 miljonus eiro.

LMT dibināts 1992.gadā kā pirmais mobilo sakaru operators valstī. 49% uzņēmuma daļu pieder "TeliaSonera", 23% - "Lattelecom", 23% - valstij piederošajam "Latvijas Valsts radio un televīzijas centram" un 5% - Latvijas valstij. Uzņēmuma grupa pērn apgrozīja 179,2 miljonus eiro un nopelnīja 22,1 miljonu eiro.

Svarīgākais