Kara gadījumā iedzīvotājiem izsniegs tualetes papīru un sērkociņus

© Scanpix

Apdraudējuma gadījumā valsts iedzīvotājus nodrošinās ar higiēnas precēm, segām, apģērbu un sērkociņiem, paredz ceturtdien starpinstitūciju saskaņošanai nodotie Ekonomikas ministrijas (EM) izstrādātie noteikumi par iedzīvotāju nodrošināšanu ar pirmās nepieciešamības precēm valsts apdraudējuma gadījumā.

LETA jau rakstīja, ka ar noteikumu projektu paredzēts radīt tiesisko regulējumu Latvijas valsts iedzīvotāju nodrošināšanai ar pirmās nepieciešamības rūpnieciskām precēm valsts apdraudējuma gadījumā, lai tādējādi mazinātu apdraudējuma seku potenciālo ietekmi uz iedzīvotājiem.

EM atzīts, ka noteikumu projekta finansiālo ietekmi uz valsts budžetu ir grūti noteikt, jo nav iespējams paredzēt konkrētas valsts apdraudējuma situācijas iestāšanos un tās atstātās sekas turpmāko trīs gadu laikā. Tomēr ir iespējams noteikt aptuvenās izmaksas vienam iedzīvotājam mēnesī valsts apdraudējuma izsludināšanas gadījumā - iedzīvotājam līdz divu gadu vecumam aptuveni 30 eiro mēnesī, iedzīvotājam no diviem gadiem līdz 18 gadiem - aptuveni 50 eiro mēnesī, bet iedzīvotājam virs 18 gadu vecuma - aptuveni 60 eiro mēnesī.

Noteikumu pielikumā EM uzskaitījusi pirmās nepieciešamības preču sarakstu vienam iedzīvotājam mēnesī. Iedzīvotāji līdz divu gadu vecumam tiks nodrošināti ar personīgās higiēnas līdzekļiem (bērnu ziepēm un mitrajām salvetēm), divas segas, viens maiņas apģērbs un pieci mitrumizturīgi plastikāta maisiņi priekšmetiem.

Iedzīvotāji vecumā no diviem līdz 18 gadu vecumam tiks nodrošināti ar personīgās higiēnas līdzekļiem (ziepēm, zobu pastu, zobu birsti, mitrajām salvetēm, četriem ruļļiem tualetes papīra un diviem ruļļiem papīra dvieļu), segu, pieciem mitrumizturīgiem plastikāta maisiņiem priekšmetiem, mitrumizturīgu apmetni, maiņas apģērbu un apaviem, gaismas avotu ar baterijām, kā arī vienreiz lietojamo galda trauku un piederumu komplektu 60 reizēm.

Savukārt iedzīvotāji vecumā no 18 gadiem tiks nodrošināti ar personīgās higiēnas līdzekļiem (ziepēm, zobu pastu, zobu birsti, mitrajām salvetēm, četriem ruļļiem tualetes papīra un diviem ruļļiem papīra dvieļu), segu, pieciem mitrumizturīgiem plastikāta maisiņiem priekšmetiem, mitrumizturīgu apmetni, maiņas apģērbu un apaviem, gaismas avotu ar baterijām, kā arī vienreiz lietojamo galda trauku un piederumu komplektu 60 reizēm, radio, divām šķiltavām vai desmit sērkociņu kastītēm, ne mazāk kā 20 sausā spirta tabletēm un desmit svecēm.

Latvijā

Eiropas mājdzīvnieku produktu izplatītāju un ražotāju asociācija FEDIAF veikusi pētījumus par kaķu skaitu Eiropas valstu mājsaimniecībās. Pētnieki secinājuši, ka Latvijā kaķi dzīvo 37% no visām mājsaimniecībām. Tas ir trešais augstākais rādītājs Eiropas valstīs. Pirmajā vietā ar 48% ir Rumānija, otrajā ar 41% atrodas Polija. Kā izskaidrot to, ka esam tik ļoti pieķērušies šiem mīļajiem mājdzīvniekiem; kas mums tik ļoti patīk kaķos – pētījumu rezultātus “Neatkarīgajai” skaidro dzīvnieku mājvietas “Ulubele” saimniece Ilze Džonsone un sociologs Aigars Freimanis.