Pirms desmit gadiem šajā dienā Latvijas iedzīvotāji teica "jā" dalībai ES

© Reuters

Pirms desmit gadiem, 2003.gada 20.septembrī notika tautas nobalsošana par Latvijas dalību Eiropas Savienībā (ES), par Latvijas iestāšanos ES nobalsojot 66,97% balsstiesīgo iedzīvotāju.

Pret Latvijas dalību ES nobalsoja gandrīz trešdaļa jeb 32,26% iedzīvotāju.

1999.gada decembrī Helsinku padomē tika nolemts sākt iestāšanās sarunas ar Latviju. Lēmuma par Latviju pamatā bija Eiropas Komisijas (EK) progresa ziņojumi. Latvijas atbilstība iestāšanās kritērijiem EK ziņojumā bija novērtēta atzinīgi jau otro gadu pēc kārtas. Tas bija apliecinājums, ka integrācijas process ES ļāvis mobilizēt Latvijas iekšējās reformas. Savukārt 2000.-2001.gadā noritēja Latvijas iestāšanās sarunas.

2003.gada 16.aprīlī toreizējā Latvijas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, kādreizējais premjerministrs Einars Repše (tolaik - JL), bijusī ārlietu ministre Sandra Kalniete (V) un sarunu vadītājs Andris Ķesteris Atēnās Latvijas vārdā parakstīja līgumu par pievienošanos ES.

2003.gada 30.oktobrī Saeima ratificēja Latvijas pievienošanās līgumu ES.

2004.gada 1.maijā Latvija oficiāli iestājās ES, tādējādi īstenojot vienu no saviem galvenajiem ārpolitikas mērķiem.

Latvijā

Dāvanas Ziemassvētkos saņem pārliecinoši lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju – 81 %, liecina “Eco Baltia vide” un “Latvijas Zaļā punkta” aptauja*. Kaut arī 86 % kā galveno kritēriju dāvanu izvēlē min dāvanas piemērotību tās saņēmējam, gandrīz puse – 45 % – no visiem dāvanu saņēmējiem, viņuprāt, saņem nelietderīgas un sev nepiemērotas dāvanas, kuras tiek atdotas ģimenes locekļiem vai draugiem, pārdāvinātas tālāk vai noliktas plauktā, kur tās krāj putekļus. Lai nevajadzīgajām dāvanām dotu otro iespēju, arī šogad “Eco Baltia vide” trīs Latvijas pilsētās uzstādīs dāvanu maiņas skapjus, kas darbosies no 18. decembra līdz 13. janvārim.

Svarīgākais