Vairākās vietās Latvijā darbu sāks Ziemassvētku dāvanu maiņas skapji

© pexels.com

Dāvanas Ziemassvētkos saņem pārliecinoši lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju – 81 %, liecina “Eco Baltia vide” un “Latvijas Zaļā punkta” aptauja*. Kaut arī 86 % kā galveno kritēriju dāvanu izvēlē min dāvanas piemērotību tās saņēmējam, gandrīz puse – 45 % – no visiem dāvanu saņēmējiem, viņuprāt, saņem nelietderīgas un sev nepiemērotas dāvanas, kuras tiek atdotas ģimenes locekļiem vai draugiem, pārdāvinātas tālāk vai noliktas plauktā, kur tās krāj putekļus. Lai nevajadzīgajām dāvanām dotu otro iespēju, arī šogad “Eco Baltia vide” trīs Latvijas pilsētās uzstādīs dāvanu maiņas skapjus, kas darbosies no 18. decembra līdz 13. janvārim.

Ja pērn katrs desmitais Latvijas iedzīvotājs atzina, ka nelietderīgas un sev nepiemērotas dāvanas Ziemassvētkos saņem bieži, šogad tā atbildējuši vēl vairāk respondentu - 14 %. Vienlaikus mazāk kļuvis to, kuri atzīst, ka šādu situāciju piedzīvo reti, - 30 % šogad salīdzinājumā ar 36 % pērn.

Kā liecina aptaujas dati, nelietderīgas dāvanas visbiežāk mēdz saņemt biroja, pakalpojumu jomas un tirdzniecības darbinieki (60%).

“Aptaujas dati rāda, ka cilvēki labprāt apdāvina cits citu, taču dāvinātājs ne vienmēr izvēlas, pēc saņēmēja domām, pašu labāko dāvanu. Vispārpieņemto normu spiediens daudziem dāvanu sagādi pārvērš par sāpīgu uzdevumu - kaut kas ir jādāvina, bet īstas iedvesmas nav, vai arī cilvēki iet vieglāko ceļu un izvēlas kārtējo vispārīgo nieku. Un tad šādas pēdējā brīža nelietderīgās un negribētās dāvanas krājas kaudzē. No vides ilgtspējas viedokļa, ja īsti nezini, ko otram dāvināt, nepērc liekas mantas, labāk šo naudu iztērē, kopā iedzerot kafiju, vai noskaidro, kam saņēmējs būtu priecīgs ziedot un izdari to viņa vārdā - būs dabai draudzīgāk un abiem ap sirdi priecīgāk. Ja tomēr sirdsapziņa neļauj kādu Ziemassvētkos atstāt bez dāvanas, bet trāpīt desmitniekā nav izdevies, dāvanu maiņas skapji arī šogad būs vieta, kur atstāt savu ne īsti veiksmīgo guvumu un paņemt vietā kaut ko citu, kas iepriecina vai noder vairāk,” saka “Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts.

Nelietderīgas dāvanas vairums saņēmēju - 46% - atdod ģimenes locekļiem vai draugiem, 44% glabā tik un tā, bet katrs ceturtais jeb 25% pārdāvina līdzcilvēkiem, un kopš pagājušā gada Latvijas iedzīvotāju paradumi šajā ziņā nav diez ko mainījušies.

Bet ko tad paši dāvanu saņēmēji dāvina citiem? 86 % kā galveno kritēriju min dāvanas piemērotību tās saņēmējam. 26% atzīmē, ka būtisks kritērijs dāvanas izvēlē ir cena, 21% uzsver dāvanas simbolisko nozīmi. Dāvanas piemērotību saņēmējam biežāk kā faktoru min respondenti 50-59 gadu vecumā, bet cenas kritērijs biežāk svarīgs respondentiem 18-29 gadu vecumā. Savukārt dāvanas simboliskajai nozīmei lielāku vērību piešķir jauni cilvēki 18-29 gadu vecumā (46%) un Latgalē dzīvojošie (33%).

Dāvanu skapju mērķis ir apmainīties ar Ziemassvētkos saņemtajām dāvanām, kas nešķiet noderīgas un tiek uzglabātas bez pielietojuma vai izmestas. Iedzīvotāji aicināti skapjos ievietot dāvanas bez speciāla iepakojuma vai, ja nepieciešams, caurspīdīgā dāvanu iepakojumā, lai saturs būtu redzams citiem. Skapī novietotās dāvanas ir brīvi pieejamas, un, ieraugot kādu noderīgu lietu, to var paņemt sev.

Iniciatīvas organizatori aicina neievietot skapī pārtikas produktus ar īsiem derīguma termiņiem!

Dāvanu maiņas skapji no 18. decembra līdz 13. janvārim atradīsies iepirkšanās centrā “AKROPOLE Alfa” iepretim veikalam “Flying Tiger”, tirdzniecības centrā “Šokolāde” Siguldā un tirdzniecības centrā “Rietumu centrs” Liepājā. Dāvanas, kas skapī atradīsies pēc iniciatīvas beigām, tiks nodotas labdarības organizācijai “Otrā Elpa”.

* Aptauju veicis Snapshots 2024. gada decembrī, aptaujājot 704 Latvijas iedzīvotājus 18-74 gadu vecumā.

Latvijā

Par dzelzceļa projekta "Rail Baltica" īstenošanu Latvijā atbildīgā SIA "Eiropas dzelzceļa līnijas" (EDzL) veiks iekšējo pārbaudi par iepirkumu komisijas darbu un specifikācijā iekļautajām prasībām saistībā ar auto īres līgumu, kas paredz maksāt 1100 eiro par vienas automašīnas nomu mēnesī.

Svarīgākais