Eiropas Savienībai tā sauktā "arābu pavasara" laikā nevajadzētu novērst uzmanību no reformu veicināšanas valstīs bijušajā Padomju Savienībā un no attiecību veidošanas ar tām, intervijā ziņu aģentūrai "Agence France Presse" (AFP) paziņoja Latvijas Ministru prezidents Valdis Dombrovskis.
""Noteikti ir citi jautājumi, izaicinājumi un jaunas cerības citos reģionos, Ziemeļāfrikā un arābu pasaulē, bet mums arī jāturpina nodarboties ar Austrumu partnerības valstīm," Dombrovskis sacīja intervijā Varšavā, kur viņš ceturtdien un piektdien piedalās ES Austrumu partnerības samitā.
"Mums jādara abas lietas, lai līdzsvarotu gan mūsu politisko iesaistīšanos, gan finansiālu atbalstu dažādiem reģioniem," teica Dombrovskis.
Neraugoties uz pasākumiem, kas soli pa solim tiek veikti ar mērķi iesaistīt jaunas valstis ES, ir netaisnīgi mānīt potenciālās dalībvalstis jautājumā par to uzņemšanu, teica Dombrovskis.
"Ir svarīgi darboties praktiskos jautājumos, par brīvās tirdzniecības līgumiem, par vīzu liberalizāciju, par palīdzības un sadarbības projektiem, par likuma varu," viņš sacīja.
"Ja šis process būs veiksmīgs, tad pēc zināma laika perioda varētu domāt par integrāciju Eiropā, bet pašlaik es neuzskatu, ka ir ātrs risinājums," piebilda Dombrovskis.
Viņš norādīja uz gadījumu ar Turciju, kura jau vairākus gadu desmitus cenšas panākt uzņemšanu ES.
"Viņiem 1999.gadā piešķīra kandidātvalsts statusu, bet pēc 10 gadiem mēs sākām debatēt par to, vai Turcija vispār pieder Eiropai. Līdz ar to Turcija, protams, apšauba, vai tai tiek dota reālistiska perspektīva integrācijai ES," sacīja Dombrovskis.
"Ja tiek dota perspektīva integrācijai ES, tai jābūt reālistiskai. Un tai jābeidzas ar dalību ES, nevis ar citiem variantiem, kas pašlaik tiek apspriesti Turcijas gadījumā," uzstāja Dombrovskis.
"Ja zināmas ES valstis nav tam gatavas, tad varbūt ir labāk to pateikt, nevis dot šo nepatieso perspektīvu," viņš piebilda.
Pašreizējā ES prezidējošā valsts Polija, kas tāpat kā Latvija pievienojās ES 2004.gadā, ceturtdien un piektdien ir mājvieta ES Austrumu partnerības samitam. Samitā Varšavā piedalās 27 Eiropas Savienības dalībvalstu un sešu Austrumu partnerības valstu vai valdību vadītāji. Austrumu partnerības iniciatīva sākās 2009.gadā, kad samits notika Prāgā.
Samita mērķis ir veidot ciešākus sakarus starp ES un sešām bijušajām padomju valstīm Austrumeiropā un Dienvidkaukāzā ‒ Ukrainu, Moldovu, Baltkrieviju, Gruziju, Armēniju un Azerbaidžānu.
Polijas amatpersonas norādījušas, ka samita laikā varētu paziņot par sarunu par asociācijas līgumu ar ES sākšanu ar Gruziju un Moldovu. Asociācijas līgums tiek uzskatīts par pirmo soli ceļā uz dalību ES.