Pasaulē

17.sep
Nesen ANO tika izskatīts jaunākais pētījums par klimata pārmaiņām un zemi.* Secinājumi nav iepriecinoši: lai pabarotu sevi, mēs pārāk intensīvi izmantojam zemi — auglīgas augsnes izzūd 10–100 reižu ātrāk nekā veidojas jaunas. „Bet pēc tam trešdaļu saražoto produktu mēs izmetam, turklāt vairāk par pusi no šī ēdiena izmet nevis ražotāji vai tirgotāji, bet mājsaimes,” komentē uzņēmuma „Immer Group”, kas Latvijā un Ukrainā pārstāv iniciatīvu „Save Food”, prezidente Irīna Mirošņika. Zinātnieki uzskata, ka tad, ja mēs neapdomāsimies, mūs gaida ļoti bēdīgas sekas.
 
16.sep
Krievijas un Baltkrievijas integrācijas programmas ietvaros, sākot ar 2021.gadu, tiks apvienotas ekonomikas sistēmas, cita starpā arī pārejot uz kopīgu nodokļu kodeksu, pirmdien vēsta Krievijas laikraksts "Kommersant", atsaucoties uz programmas dokumentu, kura autentiskumu apstiprinājuši avoti Krievijas valdībā.
 
26.aug
Pirmdien stājušās spēkā jaunās finanšu sankcijas, ko Savienotās Valstis noteikušas Krievijai saistībā ar bijušā Krievijas dubultaģenta Sergeja Skripaļa un viņa meitas saindēšanu Lielbritānijā pērnā gada martā.
 
26.aug
Dinamika pasaules ekonomikā ir pietiekoši strauja un Amerikas Savienotās Valstis (turpmāk – ASV) visu laiku ir bijušas ekonomiskā līdera pozīcijā, taču pēdējā desmitgadē arvien lielāku izrāvienu, neapšaubāmi, veic Ķīna, kļūstot par otro lielāko ekonomiku pasaulē. Vērtējot ASV un Ķīnas ekonomisko “karu”, kur par grēkāzi kļuvis Huawei, acīmredzams, ka vieni grib turpināt šo paātrināšanos, savukārt otri negrib palaist sev priekšā konkurentu. Un daudzās lietās, it īpaši nozarēs, kas saistītas ar augstām tehnoloģijām, inovācijām, ASV grib saglabāt savu ietekmi. Taču, ko tas nozīmē un dod?
 
21.aug
Pērn ārvalstu izcelsmes iedzīvotāju skaits Vācijā sasniedzis jaunu rekordu, liecina trešdien publiskotie statistikas dati.
 
21.aug
Ar laiku vien 12 aviokompānijas spēs piedāvāt savus pakalpojumus lielākajos starptautiskajos maršrutos, prognozē Vācijas nacionālās lidsabiedrības "Lufthansa" vadītājs Karstens Špors.
 
19.aug
Lielbritānija pirmdien paziņojusi, ka nekavējoties pēc izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) 31.oktobrī pārtraukts bloka pilsoņu brīvo ieceļošanu.
 
14.aug
Lietuvas prezidents Gitans Nausēda trešdien izteicis nožēlu par Latvijas lēmumu pirkt elektroenerģiju, kas tiks saražota Baltkrievijā netālu no Lietuvas robežas topošajā Astravjecas atomelektrostacijā (AES), bet atzinis, ka šāds lēmums viņam nav bijis negaidīts.
 
14.aug
Latvijā šogad otrajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pirms gada bijis krietni straujāks iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugums nekā Eiropas Savienībā (ES) vidēji, liecina trešdien publiskotie ES statistikas pārvaldes "Eurostat" sākotnējie dati, kas apkopoti par 21 bloka zemi.
 
9.aug
ASV un Ķīnas tirdzniecības karš saasinās pēc tam, kad ASV prezidents Donalds Tramps šā gada 1. augustā paziņoja, ka no 1. septembra ASV paaugstinās muitas tarifus Ķīnas precēm par desmit procentiem – 300 miljardu ASV dolāru vērtībā. Jaunie muitas tarifi tika noteikti papildus jau šogad ieviestajiem muitas tarifiem Ķīnas precēm 25% lielumā un 250 miljardu dolāru vērtībā. Atbildot uz šo ASV valdības soli, Ķīnas uzņēmumi pārtrauca iegādāties ASV lauksaimniecības preces – pilnībā atsakoties no ASV audzētas sojas un citiem lauksaimniecības produktiem.
 
2.aug
Igaunijas Alus ražotāju asociācija paziņojusi, ka alus tirdzniecība valsts ziemeļu robežas tuvumā jūlijā salīdzinājumā ar šo mēnesi pērn pieaugusi 2,2 reizes.
 
26.jūl
Gāzesvada "Nord Stream 2" projekta īstenotāji vērsušies Eiropas Savienības (ES) Vispārējā tiesā ar prasību anulēt bloka jaunos gāzes tirgus nosacījumus, uzstājot, ka tie esot "diskriminējoši pasākumi", kas "nepārprotami izstrādāti un pieņemti, lai radītu nelabvēlīgu situāciju" gāzesvadam, kas pa Baltijas jūras gultni tiek būvēts no Krievijas uz Vāciju.
 
25.jūl
Dienvidkorejas elektronikas kompānija "Samsung" ceturtdien paziņoja, ka septembrī tirgū laidīs salokāmo viedtālruni, neskatoties uz tirdzniecības strīdu starp Dienvidkoreju un Japānu.
 
24.jūl
Ziemeļkoreja aizturējusi Krievijas zvejas kuģi un tā apkalpes locekļus - 15 krievus un divus dienvidkorejiešus, trešdien paziņoja Krievijas vēstniecība Ziemeļkorejā.
 
22.jūl
Puse Vācijas iedzīvotāju sagaida, ka tuvāko gadu laikā Eiropas lielākās ekonomikas stāvoklis pasliktināsies, liecina raidsabiedrību RTL un "N-TV" pasūtītās aptaujas rezultāti.
 
22.jūl
Jūlija vidū viens no svarīgākajiem ekonomikas jaunumiem bija jaunākās Ķīnas statistikas publiskošana, kas liecina, ka Ķīnas izaugsme no 6,4% liela IKP pieauguma 2019. gada pirmajā ceturksnī samazinājis līdz 6,2% lielam pieaugumam šī gada otrajā ceturksnī. Šāds izaugsmes rādītājs Ķīnai ir viszemākais pēdējo 27 gadu laikā. Kad pirms divdesmit septiņiem gadiem Ķīnas izaugsme sabremzējās, tolaik, lai gan Ķīna bija pēc iedzīvotāju skaita lielākā valsts pasaulē, tai nebija ievērojamas nozīmes pasaules ārējā tirdzniecībā un globālajā ekonomikā.
 
22.jūl
Zviedrijas autoražotājs "Volvo Cars" visā pasaulē atsaucis 507 tūkstošus automašīnu dzinēja detaļas defekta dēļ, kas ārkārtējos gadījumos var izraisīt aizdegšanos.
 
16.jūl
Sociālo tīklu kompānijai "Facebook" ir jāsasniedz ļoti augsts standarts, pirms tā turpina attīstīt savu kriptovalūtu "Libra", paziņojis ASV finanšu ministrs Stīvs Mnučins.
 
15.jūl
Somijas valdība plāno alkohola akcīzes nodokļa palielinājumu, cerot valsts budžeta ieņēmumus palielināt par 50 miljoniem eiro, tomēr pirms izmaiņu ieviešanas tiks analizētas sekas Igaunijas un Latvijas lēmumam samazināt akcīzes nodokli alkoholam, vēstīja Igaunijas sabiedriskā raidorganizācija ERR.
 
12.jūl
Ķīna piektdien paziņojusi, ka vērsīs sankcijas pret tiem ASV uzņēmumiem, kas iesaistīsies bruņojuma piegādēs Taivānai, kura noslēgusi līgumu ar savienotajām valstīm par ieroču iegādi 2,2 miljardu dolāru vērtībā.
 
12.jūl
ASV prezidents Donalds Tramps kritizējis kriptovalūtu "Bitcoin", sociālo tīklu kompānijas "Facebook" plānoto digitālo valūtu "Libra" un citas kriptovalūtas, un pieprasījis, lai šādas kompānijas iegūst banku likumam atbilstošu statusu un ievēro ASV un starptautisko regulējumu, "ja tās vēlas kļūt par banku".
 
11.jūl
Vācijas autobūves uzņēmums "Volkswagen" trešdien Meksikas rūpnīcā sāka pēdējā "vabolītes" formas automobiļu modeļa ražošanu, tādējādi noslēdzot šīs slavenās automašīnas ēru.