Merkele: Grieķijas parāda samazināšana nav apspriežama

© Scanpix

Vācijas kanclere Angela Merkele ceturtdien atkārtoja, ka viņa ir pret Grieķijas parādu samazināšanu.

Dienu iepriekš Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) galva Kristīne Lagarda aicināja veikt Grieķijas parāda pārstrukturēšanu.

"Esmu teikusi, ka klasiska samazināšana man nav apspriežama, un tas nav mainījies laikā starp aizvakardienu un šodienu," Merkele teica reportieriem Sarajevas apmeklējuma laikā.

Viņa sacīja, ka pagaidām nevar komentēt Grieķijas pēdējos priekšlikumus, kurus tā iesniegusi saviem trīs aizdevējiem - Eiropas Savienībai (ES), Eiropas Centrālajai bankai (ECB) un SVF.

"Es patlaban neesmu tādā situācijā [lai izteiktos] - un varēšu to tikai tad, kad trīs institūcijas būs veikušas novērtējumu - ko tas nozīmē un vai programma ir pietiekama nākamajiem trīs gadiem, un ko tas nozīmē parāda līdzsvarotības ziņā," teica Merkele.

Viņa atgādināja, ka Grieķijas parāda līdzsvarotība tiek izvērtēta jau kopš 2012.gada un jau iepriekš pagarināti parādu atmaksas termiņi. Tomēr viņa uzsvēra, ka ir pret klasisku parādu samazināšanu vai norakstīšanu.

Vēlāk Vācijas finanšu galvaspilsētā Frankfurtē par Grieķijas parādu samazināšanu izteicās arī finanšu ministrs Volfgangs Šeible.

"Parāda līdzsvarotība nav iespējama bez samazināšanas, un es domāju, ka SVF tur ir taisnība," Šeible sacīja Centrālās bankas konferencē, "bet es arī saku, ka samazināšana nevar notikt, jo tā lauztu ES sistēmu, un galu galā ES ir kopīgu tiesību normu kopiena."

Viņš atgādināja, ka jau 2012.gadā Grieķijas parāds tika pārprofilēts un tā atmaksas termiņš pagarināts.

"Tādēļ rezerve, kas mums ir parāda pārstrukturēšanai un pārprofilēšanai ir ļoti zema," teica Vācijas finanšu ministrs, "turpmākajās dienās mēs, protams, diskutēsim par to, vai tomēr ir tāda iespēja, bet es šajā ziņā esmu skeptiskāks nekā [Francijas finanšu ministrs Mišels] Sapēna kungs."

Ekonomika

„Vai tiešām kāds nopietni domā, ka šie ļaudis būs potenciālie nodokļu maksātāji? Viņi atbrauc pie mums no Zviedrijas un Vācijas, lai nevis strādātu tur par 4000, bet gan te par 600 vai 800 eiro un kārtīgi maksātu nodokļus? Kāds tiešām tam tic? Nu, izbeidziet, lūdzu!” TV24 raidījumā „Preses klubs” skarbu viedokli pauda rokmūziķis, Latvijas Rokmūzikas asociācijas prezidents Jānis Bukums.

Svarīgākais