Cilvēka cienīgai dzīvei Latvijas iedzīvotājiem mēnesī vidēji nepieciešami 665 lati, liecina jaunākā "DNB Latvijas barometra" aptauja.
Jautājumā, cik lieliem ienākumiem cilvēkam jābūt, lai varētu normāli dzīvot, vidējā respondentu nosauktā summa ir aptuveni 665 lati mēnesī, kas ir par 72 latiem vairāk nekā pagājušā gada jūlijā. Tiesa gan, pētnieki norāda, ka vasarā iedzīvotāji šai ziņā ir nedaudz pieticīgāki, jo apkures sezonas problēmas nav aktuālas. Tostarp gandrīz puse jeb 47% aptaujāto norādījuši, ka viņiem pietiktu ar summu līdz 500 latiem, bet tikai nedaudz mazāk - 43% - saukuši naudas summas robežās no 501 līdz 1000 latiem. To, ka normālai dzīvei vajadzētu saņemt algu, kas lielāka par 1000 latiem, minējuši 9% aptaujāto, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja "DNB bankā".
Norādot, cik lieli ienākumi respondentiem būtu nepieciešami, lai varētu īstenot visus savus sapņus, gandrīz puse jeb 49% aptaujāto minējuši summu līdz 1000 latiem mēnesī, 27% šim nolūkam būtu nepieciešami ienākumi 1001-2000 latu robežās, bet vairāk nekā 2000 latu sapņu piepildījumam nepieciešams 19% aptaujāto. Tikai 14% respondentu teikuši, ka tam pietiktu arī ar ienākumiem līdz 500 latiem mēnesī. Vidējā respondentu norādītā summa šajā jautājumā vairāk nekā divkārt pārsniedz "normāla dzīves līmeņa" prasības - sapņu piepildījumam vidējam Latvijas iedzīvotājam nepieciešami 1473 lati mēnesī.
"DNB Latvijas barometra" pētījumā vaicāts arī, kādiem ieņēmumiem būtu jābūt ģimenē ar trim bērniem, lai varētu pienācīgi iztikt, un vidējā aptaujāto nosauktā summa ir 1362 lati. Jāpiebilst, ka iedzīvotāju atbildes šajā jautājumā būtiski neatšķiras atkarībā no tā, vai viņiem ir bērni vai nav. To, ka šādas ģimenes ienākumiem vajadzētu būt līdz 1000 latiem, norādīja 46% aptaujāto, tostarp 21% aptaujāto atzīmēja tieši 1000 latus. Savukārt 40% respondentu pauduši viedokli, ka ģimenei ar trim bērniem nepieciešams no 1001 līdz 2000 latu, bet 11% aptaujāto uzskata, ka pienācīgi iztikt šādā gadījumā nav iespējams bez 2000 latu mēnesī.
"DNB Latvijas barometra" pētījums šoreiz veltīts iedzīvotāju uzskatiem par savas ģimenes materiālo stāvokli, tostarp naudas tērēšanas paradumiem, budžeta plānošanu, ekonomiskās krīzes pārvarēšanu personiskajā līmenī un iespējām nodrošināt iespējami labāku dzīvi vecumdienās. Plašāki pētījuma rezultāti un ekspertu secinājumi tiks publiskoti ceturtdien, 4.aprīlī.
Jaunākā "DNB Latvijas barometra" pētījuma rezultāti arī liecina, ka pēdējos mēnešos vērotais iedzīvotāju optimisms pierimis un vispārējais noskaņojums sācis pasliktināties.
Pētījumā iegūtos datus komentējuši labklājības ministre Ilze Viņķele (V), Latvijas Bankas ekonomiste Agnese Bičevska, "DNB bankas" ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš un Elektronisko produktu daļas vadītāja Ieva Sircova, sabiedriskās politikas centra "Providus" pētnieks Valts Kalniņš, tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra "SKDS" direktors Arnis Kaktiņš, kā arī citi eksperti.
"DNB Latvijas barometrs" ir atzīts ikmēneša socioloģiskais pētījums, kurā tiek pētītas konkrētā brīža aktuālās norises sabiedrībai nozīmīgās jomās. Vienlaikus iedzīvotājiem ikreiz tiek uzdots pastāvīgo jautājumu kopums, kas mēnesi pa mēnesim atspoguļo sabiedrības vispārējā noskaņojuma izmaiņas.