Nodokļu, tostarp pievienotās vērtības nodokļa (PVN), ieņēmumu rezultāti un prognozes šim un turpmākajiem gadiem liecina, ka valsts budžeta ieņēmumu plāns tiks pārpildīts, radot fiskālo iespēju realizēt papildu ieņēmumu vai izdevumu pasākumus, prognozē Finanšu ministrijā (FM).
Nodokļu ieņēmumu plāns tiek pārpildīts straujākas Latvijas ekonomiskās izaugsmes rezultātā.
FM valsts sekretāres vietnieks nodokļu politikas jautājumos Juris Stinka šodien tikās ar Latvijā akreditētajiem ārvalstu vēstniekiem, iepazīstinot tos ar ekonomisko pamatojumu valdības lēmumam pakāpeniski no nākama gada 1.janvāra līdz 2015.gada 31.decembrim samazināt iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN) pamatlikmi no 25% un 20% un ar šā gada 1.jūliju noteikt PVN standartlikmi 21% apmērā.
Valsts sekretāres vietnieks uzsvēra, ka nodokļu samazināšana arī turpmāk nodrošinās pārdomātu un ilgtspējīgu fiskālo situāciju Latvijā, informēja ministrijā.
Laikā, kad atsevišķas eirozonas valstis ekonomisko saasinājumu ietekmē plāno nodokļu celšanu, Latvija ir viena no retajām Eiropas Savienības valstīm, kas iet pretēju ceļu, nodokļus pakāpeniski samazinot, atzīmēja ministrijā.
Vēstnieki arī tika informēti par plānoto neapliekamā minimuma palielināšanu, ko paredzēts skatīt nākamā gada budžeta veidošanas kontekstā.
Darbaspēka nodokļu reformas mērķis ir Baltijas valstu konkurencē par investīcijām un darba vietām nodrošināt Igaunijai un Lietuvai izmaksu ziņā līdzvērtīgus darbaspēka nodokļus. Samazinot darbaspēka nodokļu kopējo slogu, tiktu samazināti arī nabadzības un strukturālā bezdarba riski, kā arī ēnu ekonomika un motivācija izvairīties no nodokļu nomaksas.
Savukārt, nosakot PVN standartlikmi 21% apmērā, likme tiktu tuvināta kaimiņvalstīs piemērotajām likmēm - Lietuvā PVN likme ir 21%, Igaunijā - 20% -, kas sekmētu Latvijas reģionālo konkurētspēju un mazinātu pasaules cenu kāpuma izraisīto inflācijas spiedienu uz iedzīvotājiem, tādējādi lielākie ieguvēji būtu iedzīvotāji ar zemākiem ienākumiem.
FM aprēķini rāda, ka 2013.gadā, samazinot IIN par vienu procentpunktu, budžeta ieņēmumi būs par 33,2 miljoniem latu mazāki. 2014.gadā samazinātās IIN likmes dēļ valsts budžeta ieņēmumi būs kopumā par 98,1 miljonu latu mazāki, bet 2015.gadā - par 173,3 miljoniem latu mazāki, prognozē FM.
Savukārt PVN likmes samazināšana no 22% līdz 21% no šā gada 1.jūlija šogad no budžeta prasīs 16,5 miljonus latu, bet nākamgad - 40,5 miljonus latu.
FM plāno, ka potenciālo ieņēmumu samazinājumu varētu nosegt galvenokārt tālāka PVN administrēšanas uzlabošana, kas mazinātu izvairīšanās no PVN samaksas un krāpniecības apjomus. Tāpat arī samazinājumu nosegtu izaugsmes efekti no Latvijas uzņēmumu konkurētspējas uzlabošanās.
Sanāksme bija plaši apmeklēta, ierodoties Austrijas, Beļģijas, Čehijas, Dānijas, Francijas, Grieķijas, Īrijas, Slovākijas, Ungārijas, Vācijas un Anglijas vēstniekiem. Sanāksmē piedalījās arī Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītājs Kārlis Bauze.
Kā ziņots, Saeima šodien otrajā un galīgajā lasījumā pieņēma gan grozījumus IIN likumā, lemjot ar nākamo gadu nodokļa likmi samazināt uz 24%, gan arī grozījumus likumā par PVN, no 1.jūlija pamatlikmi samazinot no pašreizējiem 22% uz 21%.