Mazām un atvērtām ekonomikām, kuras atrodas lielu, noslēgtu ekonomisku zonu sastāvā, fiksēts valūtas kurss ir labākais stabilizators, turklāt Latvijas ekonomikas stimulēšanai nepieciešamie līdzekļi jau ir banku un Latvijas valdības rīcībā, uzskata Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.
Viņaprāt, atliek tikai konsekventi radīt priekšnoteikumus, lai šie līdzekļi varētu pakāpeniski ieplūst tautsaimniecībā, proti, jāpieņem uz pārdomātām reformām balstīts 2011.gada budžets, veicot tālāku izdevumu samazināšanu.
Šodien centrālās bankas prezidents tikās ar "Ekonomistu apvienības 2010" un uzņēmēju pārstāvjiem, lai apmainītos viedokļiem par Latvijas ekonomikas tālākas attīstības perspektīvām, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja Latvijas Bankas preses sekretārs Mārtiņš Grāvītis.
Pēc Grāviša teiktā, diskusijas laikā tika panākta izpratne, ka pašlaik viens no ilgtspējīgas ekonomikas priekšnoteikumiem ir izsvērta fiskālā politika un savlaicīga 2011.gada budžeta pieņemšana.
Rezumējot tikšanās gaitu, Rimšēvičs atzinis, ka viņš atbalsta uzņēmēju viedokli, ka nav pieļaujama budžeta izdevumu proporcionāla samazināšana bez pārdomātas strukturālo reformu veikšanas, bet nodokļu palielināšana ir galējs un riskants solis, kas negatīvi ietekmēs biznesa konkurētspēju, kavēs darba vietu rašanos, kā arī bremzēs Latvijas tautsaimniecības atveseļošanos.
Viena no kustības "Par labu Latviju" dibinātājām, uzņēmējam Ieva Plaude-Rēlingere biznesa portālam "Nozare.lv" pauda gandarījumu par diskusijas norisi un tās laikā panāktajiem secinājumiem. Arī viņa uzskata, ka nav pieļauju proporcionāla budžeta samazināšana un ir nepieciešamas pārdomātas reformas, lai ar nodokļu palielināšanu netiktu negatīvi ietekmēta uzņēmēju konkurētspēja.
Tikšanās laikā Latvijas Bankas vadību uzņēmēji iepazīstinājuši ar saviem priekšlikumiem par budžeta plānošanu, pārejot uz vidēja termiņa budžetu, kas ļautu novirzīt līdzekļus Eiropas Savienības fondu līdzfinansējumam, kā arī priekšlikumiem par finansējuma nodrošināšanu biznesa attīstībai un konkurētspējas veicināšanai.
"Esmu pateicīga Rimšēvičam par doto iespēju iepazīstināt bankas vadību un speciālistus ar uzņēmēju un ekonomistu viedokļiem par recesijas ātrākas pārvarēšanas ceļiem. Lai gan diskusijas laikā tika izteikti atšķirīgi viedokļi, kā attīstīt tautsaimniecību, esmu gandarīta, ka tikšanās dalībniekus vieno patiesas rūpes par Latvijas nākotni," norāda Plaude-Rēlingere.
Grāvītis norādīja, ka tikšanās ar politiķiem, uzņēmējiem un ekonomistiem ir Latvijas Bankas ikdienas sastāvdaļa.