A/s Latvijas kuģniecība (LK) vakar informēja par Londonā notiekošu tiesas procesu, kurā tiesa likusi atbildētājiem nodrošināt LK prasības izpildi ar drošības naudu daudzu desmitu miljonu ASV dolāru (un arī latu vai eiro) apmērā.
LK izplatītajā paziņojumā teikts, ka "Apvienotās Karalistes Augstās justīcijas tiesas Karalienes tiesas departamenta komerctiesa 2010. gada 27. maijā pieņēmusi rīkojumu, ar kuru aptuveni 100 miljonu ASV dolāru izkrāpšanā no LK vainotajām ārzonu kompānijām, kas saistītas ar vairākām bijušajām LK vadības amatpersonām, jānodrošina 40 miljoni ASV dolāru naudā vai arī par labu LK jānodrošina vairāk nekā 55 miljoni LK akciju un papildus jāsamaksā 20 miljoni ASV dolāru kā pret tām vērstās LK prasības nodrošinājums". Paskaidrojumus par šo faktu sniedza LK valdes loceklis, viceprezidents Raivis Veckāgans un zvērināts advokāts, LK pārstāvis 100 miljonu ASV dolāru izkrāpšanas lietā Viktors Tihonovs.
Tiesvedībā Lielbritānijā, kas ierosināta pēc LK prasības, kā atbildētāji figurē piecas ārzonu kompānijas – Recoletos Limited, Romanica Overseas Limited, Skeena Overseas Limited, Luzero Limited un Chandler Limited. Tajās nonākusi LK nauda,
jo šīs ārzonu firmas 2003.–2005. gadā varēja iznomāt LK kuģus no LK par mākslīgi zemām likmēm, bet tālāk šos pašus kuģus nodot nomā par jūras pārvadājumu tirgum atbilstošām likmēm. Šādā veidā LK, pēc paša uzņēmuma un starptautisko auditorfirmu aprēķiniem, zaudējusi, bet minētie ofšori ieguvuši aptuveni 100 miljonus ASV dolāru. LK un auditoru aprēķini un pierādījumi par naudas izkrāpšanu no
LK bija tik pārliecinoši, ka kļuva iespējams uzsākt gan tiesāšanos Londonā, gan arī kriminālprocesu tepat Latvijā. Šajās lietās izmantotie materiāli parāda ārzonu firmu saistību ar LK bijušajām amatpersonām. LK jaunākajā paziņojumā no šādām amatpersonām vārdā saukti bijušais padomes loceklis Oļegs Stepanovs, bijušais valdes priekšsēdētāja vietnieks Valērijs Godunovs un bijušais valdes loceklis Alvis Akmens. Tajā pašā laikā R. Veckāgans un V. Tihonovs norādīja, ka Londonā norit civilprocess starp juridiskām personām, kurā LK prasa atlīdzināt materiālus zaudējumus. Civilprocess neparedz vainīgo personu likšanu cietumā u. tml. spaidu lietošanu, bet civilprocesā iegūtos pierādījumus un spriedumu būtu iespējams izmantot arī kriminālprocesos.
"Apvienotās Karalistes tiesas rīkojums ir pirmais redzamais solis ceļā uz LK izzadzēju reālu sodīšanu un Kuģniecībai pienākošos finanšu līdzekļu atdošanu," uzsver LK valdes priekšsēdētājs Imants Sarmulis. "Mēs ceram, ka jau drīzumā būs konkrēti rezultāti arī kriminālprocesam Latvijā."
Atbilstoši LK paziņojumā paustajam, tiesas rīkojumu izpildes termiņš ir 17. jūnijs. Nodrošinājuma iemaksa ir nosacījums, lai atbildētāji drīkstētu turpināt savu aizstāvību tiesā. Ja atbildētāji rīkojumus neizpildīs, tiesa viņus atzīs par vainīgiem bez lietas izskatīšanas un piedzīs LK labā summu līdz 100 miljoniem ASV dolāru.
O. Stepanova preses pārstāvis Aleksandrs Niklass Neatkarīgajai apgalvoja, ka O. Stepanovs neesot nekādi saistīts nedz ar tiesas procesu, nedz ar atbildētājfirmām, tāpēc viņam arī neesot nekas zināms ne par tiesu, ne par tās prasībām un to, vai kāds šīs prasības pildīs.
A. Niklass neatbildēja uz Neatkarīgās jautājumu, kurš – vai tas bijis O. Stepanovs vai kāds cits – ir tiesā sniedzis liecības, kurās atzinis naudas izkrāpšanu no LK, bet paskaidrojis, ka nauda izmantota, lai dotu kukuļus Krievijā, Ukrainā, Baltkrievijā un tepat Latvijā. Pēc LK atstāsta, liecības devējs uzrādījis gan Latvijā pazīstamas personas Andri Šķēli un Aivaru Lembergu, gan neko neizsakošus ārzonu uzņēmumus Hinch, Regina u. c. tml. LK norāda, ka "uzskata par absurdu, ka atbildētāji tiesvedības laikā ir centušies piesegt savu vainu" un ka "LK nav bijis nekādas saistības vai darījumu ar šeit minētajām personām".