Reģionālajiem partneriem energokompāniju līmenī jāturpina sarunas, lai rastu atbildes uz visiem svarīgajiem jautājumiem, kas būs galvenais priekšnoteikums Latvijas atbalstam Visaginas atomelektrostacijas (AES) tālākajā virzībā, informē ekonomikas ministra Daniela Pavļuta preses sekretāre Daiga Grūbe.
Pavļuts šodien tikās ar Japānas koncerna "Hitachi" pārstāvjiem, lai pārrunātu Visaginas AES projekta virzību, kā arī Latvijas uzņēmēju iespējas piedalīties "Hitachi" rīkotajos iepirkumos.
Pavļuts pauda cerību, ka "Hitachi" dalība veicinās progresu projekta virzībā.
Tikšanās laikā puses apsprieda panākto progresu Visaginas AES projekta virzībā. Lai arī Latvijas skatījumā Visaginas AES projekts ir nozīmīgs elektroapgādes drošībai Baltijā, Latvija atbalstīs AS "Latvenergo" dalību projektā tikai gadījumā, ja tas būs komerciāli izdevīgs, kā arī būs atrisināti visi vēl neskaidrie jautājumi.
Latvija un "Latvenergo", kas projektā no Latvijas puses varētu iesaistīties kā reģionālais partneris, vairākkārt uzsvērusi, ka dalība Visaginas AES projektā iespējama tikai, pamatojoties uz komerciālu izdevīgumu, kas nozīmē arī sabalansētu sadarbības partneru atbildību un iesaisti projektā. Pašlaik iespējamā "Latvenergo" līdzdalība un tās apmēri vēl tiek izvērtēti.
Kompānija "Hitachi-GE Nuclear Energy Ltd." par Visaginas AES projekta stratēģisko investoru tika izvēlēta 2011.gada jūlijā, bet kā Visaginas AES būvniecības projekta tehniskais konsultants darbosies lielākais AES operators ASV "Exelon Nuclear Partners".
Jau ziņots, ka Lietuvas valdībā šodien prezentēts iecerētās Visaginas atomelektrostacijas (AES) biznesa plāns, norādot, ka Lietuvas Finanšu ministrijas atzinumi attiecībā uz iespējamiem kredītu ņemšanas riskiem šim projektam ir labvēlīgi.
Tomēr no sīkākiem komentāriem uzņēmuma "Visagino atomine elektrine" ģenerāldirektors Rimants Vaitkus atturējies, paskaidrojot, kas sarunas ar stratēģisko investoru - japāņu korporāciju "Hitachi" - un reģionālajām partnerēm - Latviju un Igauniju - vēl turpinās, tādēļ nav iespējams precīzi pateikt, cik izmaksās pats AES projekts un cik Lietuvai nāksies aizņemties, lai to īstenotu.
Turklāt, kā pirms tam izteicies enerģētikas ministrs Arvīds Sekmoks, joprojām tiek pieļauta iespēja, ka projektā atgriezīsies arī Polija, kas pērn savu dalību tajā iesaldēja, un ka izdosies ieinteresēt arī citus Eiropas Savienības (ES) investorus.
Kā izteikusies Visaginas pašvaldības vadītāja Daļa Štraupaite, Finanšu ministrijas atzinumi esot pozitīvi un "lielu risku Lietuvai nav".
Paredzams, ka lēmumus attiecībā uz marta beigās parafēto koncesijas līgumu ar kompāniju "Hitachi" Lietuvas valdība pieņems nākamnedēļ un 10.maijā līguma un nepieciešamo likumdošanas grozījumu projekti tiks iesniegti Seimam, kam līdz jūnija beigām būtu jābalso par Koncesijas līguma apstiprināšanu.
Vaitkus atteicies komentēt arī premjerministra Andrjus Kubiļus izteikumus, ka AES būvdarbu izmaksas varētu izrādīties mazākas par iepriekš minētajiem pieciem miljardiem eiro (3,5 miljardiem latu).
Lēsts, ka Lietuvas investīcijas projektā pārsniegtu piecus miljardus litu (1,02 miljardus latu), elektroenerģijas ražošanas cena Visaginas atomelektrostacijā būtu aptuveni 7-10 centi (1,4-2 santīmi) par kilovatstundu, bet vēl 10-15 centus kilovatstundā izmaksātu būvniecības kredītu apkalpošana. Visus kredītus domāts atdot līdz 2038.-2040.gadam.
Šobrīd paredzēts, ka jaunā kodolspēkstacija elektroenerģiju sāks ražot 2021.gadā.
Lietuvai saskaņā ar savulaik pieņemto AES likumu būtu jāpārvalda 34% Visaginas AES akciju, bet par pārējo akcionāru daļām vēl jāvienojas sarunās. Gan Latvijas AS "Latvenergo", gan Igaunijas "Eesti energia" norādījusi, ka vēlas katra vismaz pa 20% akciju, lai gan oficiāli šī informācija nav apstiprināta.
Daļa akciju pienāktos arī stratēģiskajam investoram "Hitachi".