Šā gada martā zāļu lieltirgotavu apgrozījums Latvijā bijis 19,22 miljoni latu, kas ir par 18% vairāk nekā šā gada februārī, liecina Zāļu valsts aģentūras (ZVA) apkopotie statistikas dati.
Kamēr plaušu speciālistu asociācijas un biedrības Pasaules astmas dienā runā tikai par valsts zāļu kompensācijas apmēra palielināšanu, nevis aicina farmācijas industriju pazemināt zāļu cenas un sabiedrību ievērot profilakses pasākumus, tas liecina nevis par pacientu interešu aizstāvību, bet izskatās pēc farmācijas industrijas lobēšanas, norādījis veselības ministrs Juris Bārzdiņš (Zaļo un zemnieku savienība).
Aptieku tīkls "Euroaptieka" aicina iedzīvotājus nodot utilizācijai medikamentus, kuriem beidzies derīguma termiņš, aptiekā sāktā sociālā projekta ietvaros, aģentūru BNS informēja uzņēmuma valdes locekle Inga Zemdega-Grāpe.
Lai rastu risinājumu antibiotiku rezistences problēmai, būtu jāmaina likumi, kas vairāk ierobežotu antibiotiku izrakstīšanu un lietošanu, tādu viedokli vakar Pasaules veselības dienā pauda Pasaules veselības organizācijas (PVO) pārstāvniecības Latvijā vadītāja Aiga Rūrāne.
1. aprīlī kompensējamo medikamentu apmaksas kārtībā stājas spēkā izmaiņas, kas paredz pacientu līdzmaksājumu 50 santīmu apmērā par katru 100 procentu kompensējamo zāļu un medicīnisko ierīču recepti.
Pieņemot lēmumu receptēs norādīt tikai starptautisko nepatentēto nosaukumu INN ("International nonproprietary name"), kā primārais jāizvirza ārsta vai farmaceita lēmuma kvalitātes aspekts, bet medikamentu izmaksas jāvērtē pakārtoti, aģentūrai BNS norādīja Zāļu valsts aģentūras (ZVA) direktore Inguna Adoviča.
„Baltijas valstu kopīgi medikamentu iepirkumi būtu solis zāļu cenu samazinājuma virzienā, tādēļ Baltijas starpvalstu darba grupas ekspertu vienošanās par nepieciešamību sākt darbu pie Latvijas, Lietuvas un Igaunijas starpministriju līgumu izstrādes ir atzīstams panākums,” norāda veselības ministrs Juris Bārzdiņš.
Vērtējot pašreizējo valsts politisko un ekonomisko situāciju Latvijā, nav pamata domāt, ka šogad zāļu cenas kopumā varētu samazināties, aģentūrai BNS pastāstīja Zāļu valsts aģentūras (ZVA) direktore Inguna Adoviča.
Noslēdzot sociālo kampaņu "Ārstējies nepārmaksājot!", Veselības ministrija (VM) aicina iedzīvotājus sadarbībā ar ārstiem un farmaceitiem arī turpmāk izvēlēties atbilstošākās un lētākās zāles, aģentūrai BNS pavēstīja VM pārstāve Egita Pole.
Par pēdējā laikā kritizēto veselības aprūpes pieejamību savu vārdu nu saka arī pacienti, no kuriem vairākums aptaujā atzinuši – pēdējā laikā veselības stāvoklis pasliktinājies, kam par iemeslu ir slimības paasinājums vai komplikācijas.
Vismaz simt no tūkstoša krūts vēža slimnieču gadā būtu nepieciešama ārstēšana ar efektīvu, dārgu medikamentu, bet par valsts naudu to iespējams nodrošināt tikai 25. Līdzīgā situācijā ir arī citi onkoloģijas pacienti, kuriem būtu nepieciešami modernākie ķīmijterapijas preparāti. Onkologi spiesti atzīt: jā, pacientiem jāstāv rindā.
Vīrushepatīta C pacienti bija nonākuši neapskaužamā situācijā un tādā atrodas joprojām – vidēji mēnesī pacienta līdzmaksājums par hepatīta ārstēšanu var pārsniegt 300 latu, ko atļauties var tikai retais.
Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), reaģējot uz medijos izskanējušo informāciju, ka zāļu ražotājs, iespējams, uzpircis ārstus, sācis pārbaudi.
Veselības inspekcija uzsākusi pārbaudi par zāļu ražotāja, iespējams, uzpirktajiem ārstiem, svētdienas vakarā vēstīja "Nekā personīga". Raidījuma rīcībā nonākuši dokumenti, no kuriem secināms, ka, nozīmējot pacientiem konkrētus medikamentus, ārsti no zāļu firmas pretī ir saņēmuši dāvanas.
Veselības inspekcija uzsāk administratīvo lietvedību par zāļu reklamēšanas noteikumu pārkāpumiem, saistībā ar „Nekā personīga” žurnālistu 24. februārī inspekcijā iesniegtajiem materiāliem, kas norāda, ka kāda medikamentu ražotāja pārstāvniecība Latvijā konkrētu „zāļu projektu ārstiem” ietvaros 2010. gadā iespējams apmaksājusi dažādu ceļojumu, dāvanu karšu un biļešu iegādi.
Zāļu cenas Latvijā ir vienas no zemākajām Eiropā, komentējot Latvijas zāļu tirgu, piektdien žurnālistiem norādīja aptieku tīkla ar "Euroaptiekas" zīmolu valdes locekle Inga Zemdega-Grāpe.
Aptiekas cenai visos gadījumos jāsakrīt ar Zāļu valsts aģentūras mājaslapā norādīto maksimāli pieļaujamo cenu, un pacientam ir tiesības prasīt, kāpēc aptieka tirgo dārgāk, Neatkarīgajai strikti paskaidro Zāļu valsts aģentūrā (ZVA).
Lai gan daudziem medikamentiem kompensējamo zāļu sarakstā ir līdzvērtīga efektivitāte, pacienti izvēlas iegādāties dārgākas zāles. Pēc Veselības norēķinu centra datiem, pērnā gada 11 mēnešos pacienti pārmaksājuši vairāk nekā astoņus miljonus latu.
Zāļu valsts aģentūra aicina iedzīvotājus izmantot zāļu cenu pārbaudes formu, kas palīdzēs iegādāties lētākos medikamentus no tirgū esošajiem analogiem. Tā pieejama www.zva.gov.lv.