Pacientiem, kuri kompensējamās zāles saņēma jau agrāk, proti, līdz ar jaunās sistēmas iedarbināšanu, šogad var nākties maksāt par zālēm vairāk – ja vien viņi neatteiksies no iepriekš lietotā medikamenta un nesāks lietot valsts noteiktās vislētākās zāles.
Aptieku attīstības biedrība (AAB) asi iebilst pret Veselības ministrijas izstrādāto un valdības rīcības plāna projektā iekļauto punktu, kas paredz izveidot jaunu zāļu cenu veidošanas mehānismu, lai mazinātu ražotāju atkarību no izplatīšanas ķēdēm un nodrošinātu vienādas zāļu cenas visā Latvijas teritorijā.
Lai arī viens vislētākais medikaments konkrētā diagnozē kompensējamo zāļu sarakstā būs zināms tikai no šā gada 1. februāra, jaunā kārtība stājusies spēkā jau šobrīd – jaunajiem pacientiem tiek izsniegti vislētākie medikamenti.
Šodien, 27.decembra, Ministru kabineta sēdē apstiprināts Veselības ministrijas (VM) izstrādātais grozījumu projekts kompensējamo zāļu un medicīnas ierīču apmaksas noteikumos.
Jaunā kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtība, kurai jāsāk darboties no 1. janvāra, atlikta uz vienu mēnesi. Zāļu ražotājiem vai to pārstāvjiem Latvijā Nacionālajam veselības dienestam (NVD) jāpiesaka medikamentu cenas, lai valsts izvēlētos lētākos, kurus pacientiem apmaksāt. Valsts spiež uz zemāku cenu, taču ražotāji vēl domā.
Latvijā antibiotiku patēriņš ārpus slimnīcām ir zemākais Eiropas Savienībā un līdz ar to baktēriju rezistences rādītāji pozitīvi atšķiras uz lielāko daļu Eiropas valstu fona.
Ārsti saviem pacientiem mēdz izrakstīt ne tikai nepieciešamos medikamentus, bet arī dubultdevas un nevajadzīgus papildpreparātus, ziņo TV3 raidījums "Nekā personīga".
Šodien, 8.novembrī, Ministru kabineta sēdē apstiprinātas izmaiņas Zāļu valsts aģentūras maksas pakalpojumu cenrādī, kas paredz atlaižu aprēķināšanas un piemērošanas kārtību.
Lai arī Veselības ministrija (VM) uzsver, ka jaunā kārtība vērsta uz pacientu interešu aizstāvēšanu, ļaujot samazināt viņu izdevumus par ārstēšanu, tomēr, ieviešot pienākumu pirmoreiz kompensējamo medikamentu receptē rakstīt zāļu starptautisko nosaukumu un aptiekai izsniegt vislētāko, mazināsies pacientu iespējas izvēlēties un ārstu tiesības izrakstīt, viņuprāt, pacientam piemērotāko medikamentu.
Valdība šodien izskatīja divus būtiskus likumprojektus – divu Ministru kabineta noteikumu grozījumus, kuri attiecas uz medikamentiem. Neraugoties uz sabiedriskajā telpā izskanējušiem plašiem iebildumiem, veselības ministrs Juris Bārzdiņš nedomā šo jautājumu izskatīšanu apturēt.
Valdība otrdien skatīs Veselības ministrijas (VM) izstrādātos grozījumus zāļu kompensācijas kārtībā un noteikumos par zāļu cenu veidošanas principiem, kas paredz uzlikt par pienākumu pirmreizējiem pacientiem receptēs norādīt zāļu starptautisko nepatentēto nosaukumu un maina kārtību, kādā zāļu lieltirgotāji var piemērot atlaides saviem produktiem.
No šāgada Veselības ministrijas ieviestos nosacījumus, kuri paredz liegumu aptiekām piemērot atlaides kompensējamiem medikamentiem, piemēram, ar klientu karšu palīdzību, Aptieku attīstības biedrības valdes priekšsēdētāja Inga ZemdegaGrāpe sauc par «nepatīkamu kļūdu».
Atklātā vēstulē valsts augstākajām amatpersonām praktiski lielākā daļa mediķu profesionālo organizāciju, kā arī pacientu un farmaceitu biedrības pieprasa Veselības ministriju (VM) atsaukt izstrādātos grozījumus Ministru kabineta noteikumos, kas paredz uzlikt ārstiem pienākumu pirmajā reizē izrakstīt lētākas kompensējamās zāles.
30 ārstu, pacientu un farmaceitu nevalstiskās organizācijas atklātā vēstulē valsts augstākajām amatpersonām pieprasa atsaukt Veselības ministrijas (VM) izstrādātos grozījumus Ministru kabineta noteikumos, kas paredz uzlikt ārstiem par pienākumu pirmajā reizē izrakstīt lētākās kompensējamās zāles konkrētā grupā jeb tā saucamos references medikamentus.
Neatkarīgā jau rakstīja, ka 19. jūlijā valdība atbalstīja Veselības ministrijas lūgumu veselības aprūpei piešķirt papildu finansējumu 6,6 miljonu apmērā, no tiem 3,17 miljonus paredzot ambulatorajai ārstniecībai paredzēto zāļu un medicīnas preču iegādes izdevumu kompensācijai. Pēdējā laika aktivitātēs VM ir skaidri paudusi apstiprinājumu valstī izvirzītajām prioritātēm – kardioloģijai un onkoloģijai.
Pirmo reizi pacientam izrakstot kompensējamās zāles, ārstam būs pienākums receptē norādīt lētākās jeb tā sauktās references zāles, to paredz Veselības ministrijas (VM) sagatavotie grozījumi. Lai arī ārstu sabiedrība jau nokritizējusi šo ieceri – ārstam nedrīkst uzlikt par pienākumu izrakstīt lētāko –, veselības ministrs Juris Bārzdiņš skaidro: pienākums pirmreizēji pacientam izrakstīt zemākās cenas medikamentus uzlabos pacientu tiesības, neierobežojot ārstu profesionālo brīvību.
Kompensējamo medikamentu finansējumā draud izveidoties vairāk nekā piecu miljonu latu deficīts, jo būtiski audzis pacientu skaits. Tomēr, arī nepieaugot pacientu skaitam, finansējums kompensējamām zālēm Latvijā salīdzinājumā ar pārējām Baltijas valstīm ir zemākais, bet Eiropas Savienības kontekstā – kritisks.
Iestājoties siltam un saulainam laikam, Zāļu valsts aģentūra aicina iedzīvotājus būt piesardzīgiem, lietojot zāles, kuras var radīt pastiprinātu jutību pret gaismu.
Zāļu valsts aģentūra aicina iedzīvotājus būt piesardzīgiem, lietojot zāles, kuras var radīt pastiprinātu jutību pret gaismu. Pacienti varot pat nenojaust, ka izsitumi vai apdegumi saistāmi ar lietoto medikamentu un ir gaismas ietekmē radusies reakcija, skaidro speciālisti.