No 1. jūlija valstī mainīts lētāko kompensējamo medikamentu saraksts. Kā Neatkarīgajai skaidro Nacionālajā veselības dienestā (NVD), vairākās diagnožu grupās kā lētākais noteikts cits medikaments, nekā tas bija no februāra.
Ja pacients gribēs saņemt iepriekš izrakstītas, valsts kompensēs lētākās, un viņam būs jāpiemaksā. No tā izriet, ka pacienti ir sadalīti jau trīs grupās: līdz šāgada sākumam, no janvāra līdz jūlijam un jaunie pacienti.
No šāgada 1. janvāra Latvijā ir spēkā kārtība, ka ārstam uz receptes jāizraksta attiecīgajai diagnozei paredzēto zāļu vispārīgais nosaukums, ja pacients pirmo reizi saņems konkrētai diagnozei paredzētās kompensējamās zāles. Aptiekā pacientam tiek izsniegtas lētākās vispārīgā nosaukuma zāles. Pirmoreiz šāds lētāko zāļu saraksts stājās spēkā februārī, un, tā kā noteikumi paredz, ka reizi pusgadā kompensējamo medikamentu saraksts ir jāpārskata, tad no 1. jūlija ir spēkā jau cits saraksts.
NVD informē, ka kompensējamo zāļu saraksts no jūlija papildināts ar 71 medikamentu, kas samazina kompensācijas izdevumus. 600 kompensējamo zāļu sarakstā jau iekļautajiem medikamentiem ir samazinātas cenas no četriem līdz 38 procentiem, kas ļaus zāles saņemt lielākam pacientu skaitam, apgalvo NVD. Kopumā kompensējamo zāļu sarakstā no 1. jūlija ir 1425 zāles un 148 medicīniskās ierīces. Uz jautājumu, vai tas, ka ir iekļauti jauni medikamenti un 600 medikamentiem ir samazinātas cenas, nozīmē, ka noteiktās diagnožu grupās ir mainīti lētākie medikamenti un pacientiem tagad izsniegs pilnīgi citus, NVD pārstāve Laura Lapiņa Neatkarīgajai skaidro: jā, tas ietver arī gadījumus, kad līdzvērtīgas efektivitātes zāļu grupās par lētāko atzīts kāds cits medikaments. Turklāt tas jau esot sistēmas mērķis. Cik ir šādu medikamentu, kuri aizstās pēdējā pusgadā lietotos lētākos medikamentus, atbildi NVD sola sniegt tuvākajā laikā.
Pacientiem, kuri līdz šāgada janvārim jau bija saņēmuši kompensējamos medikamentus kādai konkrētai diagnozei – medikamentu izrakstīšanas kārtība attiecīgai diagnozei ir palikusi nemainīga –, ārsts var izrakstīt konkrētu zāļu nosaukumu. Kas notiek ar tiem pacientiem, kuri zāles sākuši lietot laikā no šāgada janvāra līdz jūlijam – vai viņi var lietot tās pašas zāles, ko iepriekš, vai viņiem aptiekā dos vislētākās, kuras, iespējams, tagad jau būs pavisam citas? Izrādās, ieviesta vēl cita sistēma. L. Lapiņa skaidro: ja no 1. jūlija kādas citas zāles ir kļuvušas par lētākajām, pacients varēs turpināt saņemt tās zāles, ko viņš jau ir sācis lietot – ārstam uz receptes jāraksta konkrētais zāļu nosaukums. Tomēr, ja pacients turpinās lietot zāles, tad viņam vajadzēs piemaksāt starpību starp savām zālēm un šobrīd lētākajām. Pacients arī var lūgt vienmēr izrakstīt uz receptes zāļu vispārīgo nosaukumu, tad viņam vienmēr aptiekā tiks izsniegts attiecīgajā brīdī lētākais medikaments.
Šāgada sākumā aptiekās nebija pieejami vairāki lētākie medikamenti, taču izsniegt pacientam citus aptiekas nedrīkstēja. NVD izslēdza no saraksta neesošos, taču pacientam bija vēlreiz jāiet pie ārsta un jālūdz cita recepte. Vēl joprojām šādām situācijām risinājuma nav – Veselības ministrijā skaidro, ka notiekot diskusijas ar farmācijas firmām.