30 organizācijas pieprasa apturēt ieceri likt ārstiem pirmajā reizē izrakstīt lētākās zāles

30 ārstu, pacientu un farmaceitu nevalstiskās organizācijas atklātā vēstulē valsts augstākajām amatpersonām pieprasa atsaukt Veselības ministrijas (VM) izstrādātos grozījumus Ministru kabineta noteikumos, kas paredz uzlikt ārstiem par pienākumu pirmajā reizē izrakstīt lētākās kompensējamās zāles konkrētā grupā jeb tā saucamos references medikamentus.

"Katrai šo vēstuli parakstījušai organizācijai ir savi svarīgākie iebildumi, taču mēs esam vienisprātis, ka noteikumu grozījumi neļauj sasniegt VM izvirzītos mērķus," teikts vēstulē, kas nosūtīta Valsts prezidentam Andrim Bērziņam, Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim, veselības ministram Jurim Bārzdiņam un Valsts kancelejas direktorei Elitai Dreimanei.

Organizācijas pieprasa plaši apspriest grozījumos skartos jautājumus, izveidojot VM darba grupu un iesaistot tajā pacientu, ārstu un farmaceitu, zāļu ražotāju un lieltirgotāju, kā arī citas nevalstiskās organizācijas.

Vēstuli parakstījusi Latvijas Ārstu biedrība, cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija "Sustento", Latvijas Farmaceitu asociācija, Latvijas Patentbrīvo medikamentu asociācija, Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija, Latvijas Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu asociācija, Latvijas Kardiologu biedrība, Latvijas Diabēta asociācija, Latvijas Internistu biedrība, Latvijas Endokrinologu asociācija, Latvijas Hipertensijas biedrība, Latvijas Acu ārstu asociācija, Latvijas Psihiatru asociācija, Latvijas Otolaringologu asociācija, Latvijas Pediatru asociācija, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrība, Latvijas Fleboloģijas biedrība, Latvijas Reimatologu asociācija, Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācija, Latvijas Pneimonologu asociācija, Latvijas Alergologu asociācija, Latvijas Infektologu un hepatologu asociācija, Latvijas Gastroentrologu asociācija, Latvijas Pediatru–gastroentrologu asociācija, Aptieku attīstības biedrība, Aptieku biedrība, Latvijas Diabēta federācija un biedrība "Latvijas Nefrologu asociācija".

Jau vēstīts, ka Valsts sekretāru sanāksmē jūlija beigās tika izsludināti sagatavotie grozījumi ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtībā, kas paredz noteikt pienākumu ārstam, pirmo reizi izrakstot kompensējamās zāles, receptē norādīt lētākās jeb tā saucamās references zāles.

Nepieciešamību likt ārstiem vismaz pirmajā reizē obligāti izrakstīt lētākās kompensējamās zāles konkrētajā grupā VM pamato ar aprēķiniem, ka pacienti ik gadu par zālēm pārmaksā sešus līdz deviņus miljonus latu, iegādājoties nereferences zāles un medicīniskās ierīces un maksājot cenu starpību, jo kompensē tikai references medikamenta cenu, kas nereti ir daudz zemāka.

Noteikumu projekts jau toreiz saskārās ar ārstu pretestību – Latvijas Ārstu biedrība norādīja, ka saskaņā ar Ārstniecības likumā noteikto "ārsts savā profesionālajā darbībā ir brīvs" un darbojas pacienta interesēs, bet paredzamā norma ir neskaidra un ierobežos ārsta profesionālās darbības brīvību. Arī Lauku ģimenes ārstu asociācija iebilda pret to, ka ārstam būtu pienākums obligāti izrakstīt lētākās kompensējamās zāles. Savukārt Latvijas Ģimenes ārstu asociācija ierosināja noteikt prasību, izrakstot recepti, lietot zāļu starptautiski atzītu nepatentēto nosaukumu, nevis konkrētu zāļu nosaukumu.

Veselības ministrs Juris Bārziņš gan uzskata, ka pienākums pirmreizēji pacientam izrakstīt zemākās cenas medikamentus neierobežo ārstu profesionālo brīvību, taču būtiski uzlabo pacientu tiesības.