Tā nu ir sanācis, ka mūsu klimats nelutina ar mūžīgu vasaru, tāpēc ar uzturvielām bagāti un patiešām garšīgi vietējie dārzeņi, augļi, ogas un zaļumi plauktā dzīvo pavisam neilgi, kamēr ārā ir silts un saulains laiks.
Vitamīnu lietošanas kursu veselam cilvēkam iesaka iziet divas reizes gadā - rudenī un pavasarī. Ne vienmēr un visiem pavasara atnākšana sākas ar nogurumu un vispārēju pašsajūtas pasliktināšanos, tomēr pavasaris ir ieteicamākais un arī pateicīgākais laiks, lai pozitīvi atmodinātu sevi un savu ķermeni. Par to, kuri vitamīnu un svarīgāko minerālvielu preperāti īpaši iztrūkst pavasara laikā, vairāk stāsta farmaceite Ieva Zvagule.
D vitamīnam ir daudz lielāka nozīme veselības saglabāšanā, nekā vēl pirms kāda laika tika uzskatīts. To mūsu organisms ražo pats - ar ādas palīdzību, tādējādi mūsu āda kļūst par dziedzeri - endokrīnu orgānu. Kā norāda farmaceiti, saules hormons ir neatsverams ne tikai kaulu, bet gandrīz visu orgānu veselības izturēšanā, tieši tādēļ D vitamīna pietiekamībai vai trūkumam ir liela nozīme gandrīz visu hronisku slimību attīstībā.
Bagātīgā un dāsnā rudens raža ir vitamīniem bagāta, tāpēc ir īstais laiks šo velšu baudīšanai. Stiprināt imunitāti garajam ziemas periodam vislabāk ir tieši ar sezonas augļiem un dārzeņiem.
Pēc vasaras atpūtas, atsākot aktīvas ikdienas skolas, studiju un darba gaitas rodas papildus stress un sāk uzkrāties nogurums. Lai ķermenis justos mundrs un nepadotos saaukstēšanās riskam, uzturā var iekļaut tādus papildu palīgus kā vitamīni. Dažādu vitamīnu kombinācijas, kāda konkrēta vitamīna lietošana vai polivitamīni uzturā palīdzēs ne tikai profilaktiskos nolūkos, bet arī spēs sniegt atbalstu imūnsistēmai saslimšanas gadījumā.
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Toksikoloģijas un sepses klīnikā šonedēļ samērā bezpalīdzīgā stāvoklī nonāca 39 gadus veca sieviete ar savu 18 gadus veco meitu, kuru pēc sludinājuma pasūtītās magnija tabletes izrādījās narkotikas.
Mūsdienās arvien vairāk cilvēku pievēršas veselīgam dzīves veidam – vairāk sporto, ēd veselīgāk, samazina alkohola patēriņu. Bezalkoholiskais alus ir lieliska alternatīva tiem, kuriem garšo alus, bet kādu apsvērumu dēļ to nevar vai negrib lietot ikdienā.
Gada tumšajos un vēsajos mēnešos atkal aktuāls kļūst jautājums – kā stiprināt imunitāti? Kā saņemt trūkstošo D vitamīna devu, un vai tiešām to var iegūt tikai sauļojoties? Ja tā ir, vai vitamīnu var uzņemt arī solārijā? Trikata un uztura speciāliste Inga Pūce atklāj izplatītākos izdomājumus un patiesību par D vitamīnu.
Slimību profilakses un kontroles centra apkopotā informācija liecina, ka Latvijā strauji pieaug saslimstība ar gripu. Savukārt ģimenes ārsti informē ne tikai par gripas slimnieku skaita vismaz divkāršo pieaugumu, bet arī par to pacientu skaita pieaugumu, kuriem konstatēta augšējo elpceļu saslimšana.
«Tas, cik regulāri mēs ēdam, ļoti ietekmē to, kā jūtamies, un cik uzņēmīgi esam pret dažādām infekcijas slimībām,» saka uztura specialitāte Lizete Māldere. Viņa norāda, ka dienā jābūt četrām piecām ēdienreizēm, bet tas nenozīmē, ka katrā jāēd cūkgaļas karbonāde ar kartupeļiem.
Vakar Rīgā, atstāts bez uzraudzības, trīs gadus vecs bērns apēdis 40 vitamīnu tabletes, informēja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāve Inga Vītola.
Pavasaris dabā atnāks. Noteikti atnāks, taču mums jau raksturīgi visu pasteidzināt – arī gadalaiku maiņu. Nu gribas iegūt apliecinājumu, ka dabas iešana pretī gaismai vairs nav aiz kalniem, nu tā gribas ātrāk ieraudzīt pirmo zaļo asna dzinumu, pirmo... Kā? Jāizveido mazs zaļumu dārziņš, un pavisam drīz būs apliecinājums!
Vitamīnus saturoši produkti var būt reģistrēti gan kā zāles, gan kā uztura bagātinātāji. Dažs patērētājs to pat neievēro vai uzskata, ka vitamīni paliek vitamīni, bet citiem šis fakts liek palauzīt galvu – kurus tad īsti izvēlēties?
Nepareizs ir priekšstats, ka vitamīna D trūkums novērojams pārsvarā vajiem bērniem. Arī pieaugušo uzturs un dzīvesveids nenodrošina organismu ar pietiekamu tā daudzumu. Tāpēc daudzi dakteri iesaka noteikt vitamīna D līmeni asinīs, jo ir atklāts, ka tā deficīts var radīt osteoporozi un pat vēzi.
Atšķirībā no pieaugušajiem, kuri ap šo laiku jau sāk izjust ziemas otrajai pusei raksturīgo spēku izsīkumu un pavasara noguruma tuvošanos, bērni lielākoties jūtas mundri, jo viņu organisms vieglāk pielāgojas apstākļiem.
Pēc garās un bargās ziemas organismam ir nepieciešams uzkrāt spēkus un uzņemt vitamīnus, kas uzlabo vielmaiņu un veicina aizsargspējas. Viens no senākajiem un tradicionālākajiem vitamīnu avotiem ir medus.
Lai nodrošinātu organismu ar vajadzīgajiem vitamīniem un minerālvielām, diabēta pacientam ir svarīgi atcerēties, ka jālieto veselīgs uzturs, lai ikdienā lietojamā pārtika saturētu visas organismam nepieciešamas uzturvielas pareizās proporcijās.