Minimālais vecāku pabalsta apmērs no nākamā gada tiks paaugstināts no 63 līdz 100 latiem, paredz Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas trešdien, 31.oktobrī, konceptuāli atbalstītie grozījumi likumā „Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”.
Pabalstu griestu jeb maksimālā pabalsta apmēra noteikšana būs pretrunā sociālās apdrošināšanas pamatprincipam, Neatkarīgajai norāda Labklājības ministrijā (LM). Aktualizējies jautājums, kāpēc sociālās apdrošināšanas pabalstiem, piemēram, vecāku pabalstam jeb tā saucamajai māmiņalgai vai bezdarbnieka pabalstam nav noteikti griesti.
Atzīmējot Latvijas Republikas proklamēšanas 94. gadadienu, politiski represētie un nacionālās pretošanās kustības dalībnieki - valsts pensiju saņēmēji - arī šogad varēs saņemt svētku pabalstu 50 latu apmērā.
Sociālo iemaksu griesti Latvijā ir atcelti kopš 2009. gada. 2008. gada vasarā šādu lēmumu Saeima pieņēma ar nodomu gūt iespējami vairāk līdzekļi sociālajā budžetā.
Mazāk nodrošinātajiem rīdziniekiem arī šogad būs iespēja saņemt pārtikas pabalstu, ko pašvaldība izmaksā reizi gadā. Pabalsta apmērs būs 30 latu. To, visticamāk, sāks maksāt šogad decembrī, bet varēs saņemt līdz nākamā gada marta beigām.
Latvijā vecāki ar bērniem līdz divu gadu vecumam saņem būtiski mazāku finansiālu atbalstu no valsts nekā vecāki Igaunijā un arī Lietuvā, liecina Swedbank Privātpersonu finanšu institūta veiktais pabalstu sistēmas pētījums Baltijas valstīs.
Pašlaik notiekošās cīņas – kurš ir lielāks demogrāfijas aizstāvis Latvijā – aizsegā netiek skaļi runāts par to, ka joprojām ir spēkā virkne normu, kuras pieņemtas krīzes karstumā un tieši attiecas uz ģimenēm ar bērniem.
Rīgas sociālais budžets dažās pozīcijās ir krietni patērēts, bet lielākoties tas liecina par pozitīvām tendencēm pilsētā, tajā skaitā, trūcīgo skaita samazināšanos.
Valdība otrdien atbalstīja virkni grozījumu saistībā ar pabalstiem, kuri paredz mazināt valdības pašas noteiktos ierobežojumus, taču ģimenes valsts pabalsta apmērs līdz pat 2015. gadam nemainīsies un būs tie paši astoņi lati.
No nākamā gada 1.janvāra bezdarbnieka pabalsta saņemšanas ilgums būs deviņi mēneši,to paredz 28.augustā valdībā izskatītie Grozījumi likumā Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam.
Ministru prezidenta Valda Dombrovska (V) solīto 23 miljonu latu nepiešķiršana pašvaldībām pirmsskolas pedagogu algām un tā vietā piedāvātā bērnu pieskatīšanas pabalstu ieviešana ir "pilnīgs vājprāts", - tā šodien preses konferencē šo Labklājības ministrijas (LM) ieceri komentēja Ventspils domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs (Latvijai un Ventspilij).
Cilvēkiem, kas palikuši bez pajumtes, bet ir ieinteresēti savu problēmu risināšanā, Rīgā varētu piedāvāt uzturēšanos īslaicīgās uzturēšanās mītnē. Šis būtu jauns pakalpojums, ko ierosina ieviest pašvaldības Labklājības departaments, izstrādājot citādu pašvaldības sniegto sociālo pakalpojumu saņemšanas un samaksas kārtību.
Koalīcijas partiju pārstāvji šodien vienojušies, ka nākamgad nepieciešams palielināt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atvieglojumus par apgādībā esošajiem bērniem, šodien žurnālistiem sacīja labklājības ministre Ilze Viņķele (V).
Lai arī vēsts, ko pēdējos mēnešos saņem sabiedrība par valsts ekonomiskās situācijas uzlabošanos, ir optimistiska, tā, visticamāk, neattiecas uz sociālo budžetu un pabalstu ierobežojumiem. Šodien valdība izskatīs kārtējo Labklājības ministrijas ziņojumu, kurā analizēti pabalstu ierobežojumi, kuri ir spēkā jau no 2009. gada.
Tie rīdzinieki, kuriem pienākas pabalsts mācību līdzekļu iegādei, tiek aicināti neatlikt naudas saņemšanu uz pēdējo brīdi. Jūnijā, kad sākās šā pabalsta izsniegšana, to saņēma 189 cilvēki un viņiem kopumā izmaksāti 4725 lati. Katram skolēnam maznodrošinātā ģimenē pienākas 25 lati, šo naudu pašvaldība izmaksā reizi gadā.
Ideja par pārcelšanās jeb mobilitātes pabalstu atgādina skudru pūžņa bakstīšanu ar nūju, kad čaklie kukaiņi ir nokaitināti, bet jēga šādai darbībai nav saskatāma. Kamēr nav precīzi zināms, kādā veidā šī Labklājības ministrijas iecere tiks īstenota un kontrolēta, tās vērtējumā dažādas ieinteresētās puses izsaka atšķirīgu viedokli.
Pārejot uz jauno sociālās apdrošināšanas informācijas tehnoloģiju sistēmu, atklājies, ka pietrūkst naudas politiski represēto pensiju piemaksu nodrošināšanai.
Valdība nolēmusi mīkstināt ierobežojumus vecāku jeb tā saukto māmiņalgu izmaksā, nosakot augstāku robežu – 700 pašreizējo 350 latu vietā. Skaidrojot, kāpēc daļēji, nevis pavisam atcels ierobežojumus, labklājības ministre Ilze Viņķele (Vienotība) nosauca situāciju sociālajā budžetā, kas tomēr nav tik optimistiska, lai ļautu atcelt ierobežojumus pilnībā.